• 0

  Dünya'nın dönüşü hakkında.

  Doğan Can Arslan 06 Aralık 2016
 • +1
  Batı'dan Doğu'ya doğru 500km/h ile giden bir uçak 1000km yi 2 saatte tamamlıyorsa,Doğu'dan Batı'ya yani Dünyanın dönüşünün zıttına doğru aynı yolu aynı hızla gitse hedefe daha çabuk varır mı ?
  Doğan Can Arslan 06 Aralık 2016
 • -1
  Varmaz çünkü bunun olması için uçağın dünya atmosferinden yada kütle çekim kuvvetinden kurtulması gerek . Yükseldikçe kütle çekim kuvvetinin değişimi belki çabuk yada hızlı varmasına etki eder ama onun dışında etki etmez .
 • -1
  Soruna soruyla karşılık vereyim cevabı sen düşün:) Sabit hızla son sürat hareket eden bir otobüsün tam ortasındasın, otobüsün arkasına doğru gitmen ile ön tarafına gitmen arasında süre farkı olur mu? hangi tarafa daha hızlı gidersin?
  Mehmet Ali 09 Aralık 2016
 • 0
  Otobus ornegi dogru degil cunku orada otobuse ayak tabanlarin vasitasi ile sabitsin. Otobusun hizina kismen rijit bir sekilde baglisin. Fakat isin icine daha az yogunluklu bir malzeme girdigi vakit is degisir. Bu ornekte havadir. Ornek olarak bir bardak cay dusunun ortasinda kopuk var. Bardagi merkez exenini kaydirmayacak bir sekilde hizlica saat yonunde yada terai yonunde dondururseniz kopugun hic donmedigini gorursunuz. Bunun nedeni dis cepere verdiginiz hareket enerjisini sivi katmanlarinin orta bolume iletememesidir. Burada oldugu gibi dunyanin donme hareketi yukarilara ciktikca tam olarak hava katmanlarina yansimaz. Bu nedenle dediginiz dogrudur. Gidis ile gelis ayni olmaz. Bunu su sekilde de gorevilirsiniz dik bir sekilde uzaya gonderilen fuzeler dik olarak degil açili olarak atmosferi terkederler. Teorik yerinizde zipladiginizda bile cok cok cok az bir yer degisimi yasarsiniz. Zipladiginiz yere dusmezsiniz.
  altan altan 09 Aralık 2016
 • 0
  Yani saatte 300 km hızla giden bi süper otobüsümüz olsun, otobüsün içinde zıpladığımızda aracın arka camına yapışmamız gerekir senin düşüncene göre:)
  Mehmet Ali 10 Aralık 2016
 • 0
  Daha çabuk varmaz, aynı zamanda varır, dünyanın dönüşü uçağın varış saatini doğrudan etkilemez, sadece dünyanın dönüşü sebebiyle oluşan coriolis rüzgarları uçağın zıt yönde biraz daha yavaş gitmesine neden olur.
  Mehmet Ali 11 Aralık 2016
 • 0
  farketmez olağan üstü fizik kuralları değişmezse aynı anda varırı örnek istnbuldan kalkan uçak vana 1 saatte varırsa vandan kalkan uçak aynı hızla istanbula bir saatte varır.
  Mahmut 12 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.593 kullanıcı

Giriş Yap