• 0

  Elektriğin hızı var mı varsa ne kadardır ?

  baran erenci 12 Ekim 2014
 • 0
  elektronun aldığı yolu ve bu yolu aldığı zamanı ölçebilen bişi yaparsan cevabını alırsın. Klasik mekanik. Elektrona uygulanan yerçekimi kuvveti de sapmayı hesap etmen için yardımcı olur sonuçta kütlesi var ve sonsuza dek düz bir çizgide ilerleyemez mutlaka yer yüzüne doğru eğimi olacaktır. Net bir hız bulmak istiyorsan hava sürtünmesi ve diğer dirençleri de hesap etmen gerekir pek tabi.
  Atakan Özgün 12 Ekim 2014
 • 0
  8-10 sene önce orta okulda fen bilgisi hocama yöneltmiştim bu soruyu.. Cevabı şöyle oldu..
  Elektriği ileten kablolar veya diğer araçların içerisinde şu şekilde bir düzenek vardır.. 1den 10 a kadar kutuların içinde sıra sıra elektronlar bulunur bir uçtan elektrik verdiğiniz zaman hemen 1. kutudaki 2. kutuya, 2. kutudaki 3. kutuya ve son olarak 10. kutu da kablonun ucuna elektriki iletir.. Lakin bu kutular daima dolu olduğundan elektriğin verilmesi ile an olarak diğer taraftan çıkış sağlanır.. 1 m kablo-100 m kablo ve 50 kmlik kabloya aynı anda elektrik verildiğinde aynı anda diğer uca iletim sağlanır..
  İçi su dolu hortumun vanasını açmak ile benzer bir durum fakat tabiki bu misalde hız faktörü irdelenebilir..
  Sonuç olarak o gün elektriğin hızı olmadığını dile getirmeye çalışmıştı.
 • 0
  Maxwell ışığı elektrik ve manyetik alan titreşimlerinden oluşan elektromanyetik dalga olarak tanımladı. Bununla birlikte elektrik ve manyetik alanların uzayda dalga formunda sabit ışık hızında ilerlediğini bulmuştur. ve daha fazlasını burdan takip edebilirsi. http://www.fizikist.com/icerik-isigin-gelisimi-2bolum-376.html
  recai yaltı 12 Ekim 2014
 • 0
  Işık hızında ilerler. İçeriğinde fotonlar vardır.
  VOLKAN YILMAZ 07 Kasım 2014
 • 0
  Elektrik kısaca serbest elektronların hareketidir. Fakat bilinenin aksine bu hareket elektronların yol alması değil, enerjiyi birbirlerine aktarmasıdır. Basitçe modellersek, Newton topları oldukça iyi bir örnek olacaktır. Elektronların oldukça yüksek hızlarda gitmelerine karşın boyutları göz önünde bulundurulduğunda bu yükler bir saatte yalnızca santimetrelerle ölçülebilecek bir mesafe kat edebilirler. Bu da kanıtlar ki, olay elektronların kablonun bir ucundan diğerine seyahat etmesi değil, bunun yerine elektromanyetik dalga kabloda ilerler, elektronlar bir atomdan diğerine zıplar ve o atomdan başka bir elektron diğerine vs, bir dalga gibi. Elektrik bir kablo içerisinde bu şekilde ilerler.

  Elektromanyetik dalganın kablo gibi bir iletkende tam ilerleme hızı iletken kablonun nelerden oluştuğuna, kalınlığına ve elektromanyetik dalganın kaynağına ve ortamına bağlıdır. Yani tam kesin bir cevap vermek zordur.
  Furkan Tuğrulelçi 24 Kasım 2014
 • 0
  öncelikle elektriğin hızı dediğimiz şey aslında elektronların hareketi, dolayısıyla elektron hızıdır.
  elektronların sürüklenme hızı aslında çok da yüksek olmamasına karşın düğmeyi açtığınızda ampul anında yanar. bu şu şekilde gerçekleşiyor; ampule kadar olan devre üzerinde hali hazırda duran elektronlar var yani siz düğmeyi açtığınızda bir elektron fırlayıp ampule kadar yol almıyor, sadece hali hazırda duran elektronlar birbirini iteliyor ve bu durumda çok çok hızlı bir şekilde olay gerçekleşmiş oluyor.
  bu hıza yaklaşık olarak ışık hızı diyebiliriz.
  özgür taylan akdağ 30 Aralık 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap