• 0

  GÜNEŞ ENERJİSİ YENİLENEBİLİR BİR KAYNAK MIDIR

 • 0
  Aslında bakarsak, güneş enerjisi artık dünyayı bu halineden kurtarabilecek birkaç yenilenebilir enerji kaynaklarından biri. Sen, o ışık soğurulmasa ne olacak diye sordun. Aslında daha kötü olmaz mıydı sorulmasa? Çünkü küresel ısınmadan dolayı zaten o güneş ışınları geri çıkamıyor. Dünyada kalıyor ve yavaş yavaş dünyayı yakmaya başlıyor. Öyle olması gerekirken en azından güneşten enerji üretilsin. Bence bu daha mantıklı.
  Zeynelhan ÇAKAL 12 Ekim 2014
 • 0
  ben de aynı soruyu sordum ama eğer benim düşüncelerime bakarsanız , değildir. nedeni ise güneşin içinde yanıp füzyon tepkimelri bir süre sonra bitecek ve en sonunda evre değiştirecek. gittikçe kaybolacak. bu yüzden yenilemez olduğunu düşünüyorum.
  mertali mutlu 13 Ekim 2014
 • 0
  "Yenilenebilir" kavramı çevreci bir kavramdır. Bir fizik kavramı değildir. :-)

  Fizik açısından güneş yenilenebilir değildir.

  Çevre açısından ise; üretimimin ve değişiminin ardından çevreyi kendi dengesinde bıraktığı için yenilenebilirdir.
  Mesela kömür ya da atom santrali yenilenebilir değildir. Sürekli girdiye ihtiyacı vardır. Üstelik çıktısı, tekrar girdi olamaz. Ayrıca çevre üzerinde, uzun süren değiştirici etkileri vardır.

  Oysa rüzgar, dalga, vb. Hep vardır. Kullanmasanız da vardır. Kullansanız da. Kullanımından sonra çevreye etkisi (özellikle olumsuz) fazla yoktur.

  Mesela Afrika'daki Büyük Sahra çölüne 1 günde düşen güneş enerjisi miktarı (2000 yılına göre bu bilgi), dünyanın bir yıllık elektrik tüketimine eşittir.

  Güneş enerjisi için, sarf girdi maliyeti olmadığından, sürekliliğinden dolayı, "yenilenebilir" deniyor.

  Yoksa Anka kuşu gibi, küllerinden tekrar yenilenmiyor. :-)
  Burtay Mutlu 03 Kasım 2014
 • 0
  güneş bizim pilimizdir. ve pillerin bir ömrü vardır. bazı piller şarj edilir evet ama güneşi şarj edecek bir formülümüz henüz yok.
  faruk Gndz 21 Kasım 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap