• +1

  Atomdan proton koparılabilir mi?

  ahmet kaan 18 Kasım 2016
 • 0
  Sadece merak ediyorum. Eğer proton koparabilirsek ne kadar enerji açığa çıkar ve bundan bir bomba yapılabilir mi?
  ahmet kaan 18 Kasım 2016
 • 0
  İbrahim bey lütfen gereksiz cevap vermeyin. Bir görüşünüz varsa belirtin burası bir forum değil. @2 lütfen siz de soruya soru ile cevap vermeyin bir fikriniz varsa buyrun.
  ahmet kaan 18 Kasım 2016
 • +3
  Ahmet Kaan herkes senin sorularına senin istediğin gibi cevap vermek zorunda değil... herkesin bakış açısı farklı algılama noktası ayrı... Buradaki iletişimi soru-cevap şeklinde monotonlaştıramazsınız... burası bir 'beyin fırtınası' platformudur... Herkes düşünce ve fikirlerini beyan etmekte özgürdür... Şu sinir bozucu tavırlarınızdan vazgeçin artık...
  Doğukan Şimşek 19 Kasım 2016
 • +1
  Nasıl kopartacasınız? Nötron ile çarptırarak ? Bunu zaten yapıyorlar. Ancak saf, başıboş bir proton elde etmek mümkün değil. Protonlar hemen birleşip, yeni bri yapı oluşturma eğilimindeler. Belki çok yüksek manyetik alanda iyonize edilmiş maddelerden ve ancak bu koşullar altında saf proton elde ediyorlardır ama enerji maliyeti, çıktı maliyetinden yüksek olmalı ki, enerji eldesinde kullanılmıyor.
 • 0
  Güçlü nükleer kuvvetle çekirdeğe sıkı derecede yapışıktır.Yani ayırmak zordur.Fakat çekirdeğe nötron gönderirsek kararsızlaşır ve parçalanır.Öyle olabilir(radyoaktif bozunma).
  Mr.Physics 25 Kasım 2016
 • 0
  proton ayrılabileceğine dair sadece tek duyabileceğin şey teorilerdir. ve belkide hiç denenmemiş sözde teoriler.. katyon halindeki hidrojen sana zahmetsiz istediğini verebilir ama amaç dalından elmayı koparmaksa , proton 3 kuarktan oluşur , çok zahmetli olsada mümkündür BENCE ..
  Hakan Cabbarcan 12 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap