• 0

  Görelilik teorisine göre bir cidim ışık hızında gitse o cisme göre zaman durur biz de ışık hızında hareket etsek ölmez miyiz

  Hasan Kemal Erkarac 11 Ekim 2014
 • 0
  Cidim değil cisim
  Hasan Kemal Erkarac 11 Ekim 2014
 • 0
  Olabilir.Fakat ışık hızında gidersek boyumuz sıfır olacağı için bizde ölebiliriz.
  Mr.Physics 11 Ekim 2014
 • 0
  E=mc^2 ye göre ışık hızına bir cismin ulaşması imkansız sonsuz kütle veya sonsuz enerjiye ulaşamıyacağı için.Ama ulaşıldığını varsayarsak ulaşan cisim de boy kısaltmasının olacağını düşünmüyorum bilgilerime göre cisimde oluşan değişiklikleri cisim farkedemezken gözlemciler tarafından gözlenebilir .(eğer bir hata varsa düzeltmenizi rica ediyorum)
  Uğur KARADENIZ 11 Ekim 2014
 • 0
  Eksik, yada yanlış bakış açısı, pozitif yada negatif sonsuzluk kavramında hızın sn de 300 k ile sınırlanması, gelmiş geçmiş enbüyük bağnazlıktır. ölçüm birimi yanlış, yada eksiktir. bir elektron aynı anda farklı yerde olabilir diyorsanız, hızı sınırlayamazsınız. E=mc^2 eksiktir, denklemin devamı bulunana kadar ufkunuz saniyede 300 k da kalacak.

  sanlı köse 11 Ekim 2014
 • 0
  Teorik olarak düşündüğümüzde biz de bir maddeyiz. Görelilik prensibine göre madde ışık hızına ulaşırsa enerjiye dönüşür. Burdan yola çıkarak ölürüz.
  Cenk Gürbüz 11 Ekim 2014
 • 0
  eğer e=mc^2 doğrusya ve madde o hızda enerjiye dönüşürse ruhumuz enerjiden varolduğu için direk ruha dönebiliriz :)
 • 0
  Bir cisim ışık hızında gittiğinde zaman o cismin gözlemine göre durmuş olmaz.
  örnek olarak; bir uzay aracının içinde ışık hızına çok yakın hızda yolculuk yaptığını düşün (0.8c hızında olduğunu varsaalım) ve kolunda da saat olsun. sen bu yüksek hızda giderken kalp atışından saatine kadar her şey yavaşlamış olacak evet ama sen bu yavaşlamanın farkında olmayacaksın çünkü senin hareketlerin de aynı ölçüde yavaş her şey normal gibi gelecek ve sen bu hızla uzayda kendi zamanına göre 1 yıl yolculuk yaptığını söylediğinde, dünyada duran diğer bir gözlemci için ise geçen süre yaklaşık olarak 1.7 yıl olacaktır.
  Bunun hesabı ise şu şeklde yapılır:
  t=t'/√[(1-(v^2/c^2)]
  t→ dünyadaki gözlemci için geçen süre (has süre / gerçek süre)
  t'→ uzay aracındaki kişiye göre geçen zaman
  v→ uza aracının hızı
  c→ ışık hızı
  verilen değerler uygun yerlerine koyularak gerçek süre bulunabilir.

  İkinci soruya gelecek olursak.
  Öncelikle teorik olarak kütlesi olan hiçbir cisim ışık hızında gidemez şuan bilindiği kadarıyla ve buna yakın bir hızda gitsek bile ölürmüyüz bilemiyorum ama şahsi görüşüm uygun ortam sağlanırsa ölmeyeceğimiz yönünde :D
 • 0
  ışık hızına çıkan bir insanın kütlesi tamamen enerjiye dönüşür... Atom Bombası Patladığı zaman içerisindeki uranyum ölür mü gibi bir soru olmuş...
  gürcan ışık 13 Ekim 2014
 • 0
  aslına bakarsan bir maddenin ışık hızına erişebilmesi için form değiştirmesi ve enerjiye dönüşmesi gerekir. sayın Özgür Taylan Akdağ yazdığı formüllerle zaman genişlemesine ve ya daralmasını anlatmış ve bu formüllerden kütle için zaman için momentum için v.b. var. insan form değiştirdiğinden atomlarına sonra proton nötron elektronlarına ayrılır bunun için ise müthiş bir enerji gerekir. bunu yaptın diyelim geri madde formuna dönerken ağızının alnında burunun ağız kısmında kullakların belinde olması gibi bir durumla karşılaşabilirsin. ölmezsin ama değişirsin. ardından ışık hızına yaklaşırken boy kısalır 0 olmaz. tam ışık hızında olunca sonsuz uzunlukta olursun. fakat dikkatinizi çekerim ışık hızına YAKLAŞMAK mümkün iken TAM ıişık hızındsa olmak mümkün olamaz çünkü ışığı oluşturan fotonlar kütlesizdir(bu yüzden en hızlıdır). bunu üzerine atom altı taneziklerini çok küçükte olsa kütleleri var.
  mertali mutlu 13 Ekim 2014
 • 0
  Bahsettiğimiz şey cisim olsaydı evet ama sonuç olarak kütlesiz bir oluşuma cisim demek imkansız.ölürüz ama ulaşacağımız yerde yeniden oluşmak üzere (aslında ölmek kelimesiyle tam olarak neden bahsettiğini bilmiyorum) ki bunu zaten molekül bazında gerçekleştirdiler.Asıl soru ölmek yerine ulaştığımız yerdeki biz başladığımız yerdeki biz olacakmıyız.
  Ufuk ERKEK 17 Ekim 2014
 • 0
  katılıyorum fakat kuantum mekaniğindeki dolanıklık meselesi ile asıl biz biz olmamız gerekiyor.
  mertali mutlu 22 Ekim 2014
 • 0
  Işık hızına ulaştığımızı varsayarsak moleküllerimiz ayrılır ve enerjiye dönüşürüz artık organize şekilde çalışan bir kalbimiz ya da beynimiz olmadığından evet, ölürüz.
  betül yıldırım 01 Kasım 2014
 • 0
  Işık hızına ulaşırsak kütlemizin tamamı enerjiye dönüşür. Ama söyle birşey var ışık hızında zaman durur ve yaşlanmayız... Işık hızı son hız demek bencede bağnazlık. En evren ışık hızından daha hızşı genişliyo... demekki ışık hızından daha hızlı bir hız varmış. Bizde ışık hızını geçebiliriz bizce. Sanlı köse matematikte.sanal sayılar sayesinde fizikciler ışık hızının geçikebileceğini söylüyor. Hatta ışık hızından daha hızlı olan takyonların olduğu söyleniyor..
  Yaşar Göktaş 22 Ocak 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap