• 0

  4. boyuttaki kara delikler küre şeklinde midir ? Bizim boyuttakiler 2 boyutlu gibi göründüğüne göre neden olmasın ?

  inan 17 Kasım 2016
 • 0
  aynı soru benimde kafama takılmıştı umarım biri cevaplar düşünün ce çok mantıklı geliyor banada
  Emin Erdal 17 Kasım 2016
 • 0
  Karadelikler zaten küre şeklindedir. Schwarzschild yarıçapına kadar sıkışmış her şey karadelik olur. Mesela güneşi 3 km yarıçapına kadar sıkıştırsanız kara delik olur. Schwarzschild yarıçapı kütle ile doğru orantılıdır. Dönmeyen cisimler içinbu yarıçapı olay ufku olarak adlandırılır ve bu çap kadar yaklaşan hiç bir şey onun çekim alanından kaçamaz.
  Polad Maharramov 17 Kasım 2016
 • 0
  Hocam soruları google'dan bulamayacağınız türden yada cevaba google'dan çok kalay veya vikipededn rahatça ulaşamayacağımız bir zevklere sorarsanız bence daha yaratıcı fikirler ve tartışmalar ortaya çıkabilir.
  dark matter 17 Kasım 2016
 • 0
  Karadeliğin "kütleçekim alanı" küresel etki ettiği için, küre gibi algılanıyor olmasın?

  Çünkü karadelik içinde madde tekilleşmiş durumda, yani hacmi yok. Parçacık kütlesi ise sonsuza denk geliyor ama bu da imkansız. (Kedi, ciğer hikayesi, evren'den daha fazla kütle???)


 • 0
  Burada sorun, uzay-zaman dokusunun nasıl büküldüğü. Karadelik dediğimiz şey, çöken bu kütlenin direk kendisi değil. Uzay-zaman dokusunda oluşturduğu dik çökme alanı ve bu çökmüş kütle'nin enerji-tekil halinden oluşan "sistemin kendisi" karadelik olarak tanımlanıyor gibi...

  Bu çökmenin kütleçekim alanı küresel. Ama bildiğim kadarıyla karadelikler 2 boyutlu bir yüzey...
  Lastik oyunca balon zarı üzerindeki 1 kglık ve 1 cm küplük çelik bilyenin , balon zarında oluşturduğu bükme gibi. (Zar'ın yırtılmaması şartıyla)
  Ancak bu yapının 3 boyutlu bir şekli yok. Yani altı, arkası yok. Yani hacmi yok, bizim uzayımızda... Yani bizim uzayımızda 3 boyutlu değil.
  Bizim uzayımızda, içeriye doğru bükülerek çökmüş, 2 boyutlu bir zar...
  Hatta öyle ki, 3 boyutlu kütle buraya girdiğinde tekilleşirken, kütlenin bilgisi 2 boyutlu bu zar üzerine yazılıyor. (Hawking'e göre, karadeliklerde bilginin kaybolup kaybolmadığı konusundaki çalışmalarında daha net ve ayrıntılı bilgi var. Hatalı olabileceğim kısımları da oradan düzeltebilirsiniz. sonuçta doğru-yanlış o bilgileri kaynak olarak kullanıp, yorumluyorum. Yorumum hatalı olabilir.)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.049 soru

30.144 cevap

30.594 kullanıcı

Giriş Yap