• 0

  Mikro ölçekli evren ile makro ölçekli evrenlerin tabi olduğu yasalar neden farklıdır ? Evrenin bir amacı var mıdır ?

 • 0
  İlk sorudan kastım şu : Fiziksel dünyada ışık sesten hızlıdır fakat beyin sesi ışıktan daha erken işler . Bu yüzden de 100 metre maraton koşularında atış tabancası kullanılır . İkinci sorusu ise aslında '' göründüğü '' gibi olmayan bir soru .
 • 0
  Mikro ve makro evreni madde ve antimadde ye benzetebiliriz ki bizim "anti" dediğimiz kavramlar bazen sandığımızı gibi değilse mikro ve makro evrende bazı şeyler bizim sandığımız gibi de olmayabilir. verdiğin örnekte fiziksel dünyada (makro evren) ses ışıktan yavaştır fakat beyin(mikro evren) de beyin ilk önce sesi sonra ışığı işlemesi.(bence)
  PYSKOPHAT 16 Kasım 2016
 • 0
  Benzetemezsin çok farklı şeyler . Spesifik yorumlar lütfen .
 • 0
  Beyin sesi ışıktan daha hızlı işlemez sadece kısa mesafeler için ışık hızı ya da ses hızının işlenmesi için gereken süre zaten bu olguların kendi hızları arasındaki farktan bile fazladır konuşmuştuk bunları. Burda bir mikro makro spesifik derken neden bahsettiğinizi sizden başka birinin anladığını sanmıyorum. En azından ben anlayamıyorum.
  Vide supra 17 Kasım 2016
 • 0
  Yanlış biliyorsunuz . Sonuçları Natura dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ; insan beyni sesi 50 milisaniye ile 80 milisaniye arasında bir sürede algılar . Diğer yandan beynimiz sesi ışıktan 30 milisaniye önce işler .
  Bir eylem düşünün , mesela bir bardağın kırıldığını düşünün . Bu durumu 3 duyu organı ile algılarsanız . İşitme , görme ve hissetme ( üzerinize düştüğü durum ). Peki bu durumda bardağın sesini ve görüntüsünü ayrı ayrı mı algılarız ? İşte beynin mükemmel bir tasarım olduğuna bir örnek daha . Beyin bir datayı gerekli lobda işledikten sonra başka verinin gelip gelmediğine bakar ve duruma göre 5 farklı duyu organının gönderdiği elektrokimyasal verileri senkronize edip
  ‘’ Zaman olgusunu ‘’ yaratır . Biraz daha araştırma yapmanız gerekecek '' nörolojik görelilik '' hakkında . Ki yaptığınızı bile sanmıyorum . Beynin lobları , farklı duyulardan gelen elektrokimyasal verileri , farklı hızlarda işler ama işte beyin bu zaman farkını farketmememizi sağlar .
  Spesifik derken anlamamanız doğal . Aslında iki zihni kastediyordum . Kesinlikle sizin zihninizi değil . İyi çalışmalar .
 • +1
  https://youtu.be/3MSw2irv0-A / Kendi kitaplarında bu makalelerin kaynaklarını açıklamıştı Eagleman fakat şuan natureden bulup çıkarmak için zamanım yok . Video'nun 22 . dakikasında itibaren bakmanız gerekecek .
 • 0
  Ya hiçbir şey bilmediğini bilmeyenler ne yapsın alliance ? (:
 • 0
  Sese ışığa olduğundan daha hızlı "tepki" vermemizin sebebi pekala çevresel koşullar ve evrimsel olarak açıklanabilir. Bu soruyu daha önce sormuştunuz ve bizzat cevaplamıştım da. Ama bu beynin sesi ışıktan daha hızlı işlediği anlamına gelmez, öyle olsaydı bir yıldırımın ışığını gecikmeli görerek sesi aynı ya da benzer anlarsa duyabilmeniz gerekirdi. Çeşitli korku ve dikkat durumlarında anlık olarak salgılanan adrenalinin işitmeyi ve görmeyi arttırdığıyla ilgili makaleler vardır. Ayrıca bu popülist ilginç tavırlarınız ne söylediklerinizi doğruluyor ne de sizi daha akıllı yapıyor sayın mükemmel kemal.
  Vide supra 17 Kasım 2016
 • +1
  Uzay'ın da İçinde Olduğu Bir Sistemin Varlığı Mümkün mü?
  Fatih AKBULUT 17 Kasım 2016
 • 0
  Eagleman kitabında bile bu konuyu mükemmel açıklamış , tüm argümanlara rağmen , argümanınızı paylaşın ki eagleman da bende doğrusunu öğrenelim . Gerçi daha şahit olmadım argüman paylaşmanıza ama neyse .
 • 0
  1-) Yıldırım örneğinde ; Şimşek çaktığı zaman önce parlama gerçekleşir, daha sonra gök gürlemesi olur. Bunun nedeni ışık hızının ses hızından daha hızlı olmasıdır. Işığın saniyedeki hızı 300 bin km, sesin saniyedeki hızı 340 m'dir. Yani aralarında korkunç bir hız farkı vardır. Bu nedenden dolayı şimşek çaktığında ilk önce ışık çakar, sonra gök gürlemesi olur. Arada milisaniye farklar var ve sen zaten ışığı daha erken görüyorsun saniyeler sonra ise sesini duyuyorsun .
  2-) Perfection , kemal isminin fransızcadaki karşılığı . Ona hitaben kullandım , zaten '' kemal '' isminin kendi başına anlamı bile mükemmellik anlamına geliyor .
  3-) David Eagleman , naturedeki makaleler , google akademikte bulabileceğiniz makaleler . 4 lobun veriyi farklı hızlarda işledikten sonra beynin bu zaman farkını kapatıp bize '' zaman algısını '' oluşturmasını sağladığını daha kaç kere yazacağım bilmiyorum .
 • 0
  Ben argümanlarımı paylaşıyorum o yüzden sizde o bahsettiğiniz makaleleri atarsanız sevinirim . Ufkum açılsın , öğreneyim .
 • 0
  Verdiğin ikinci örnek sorduğun ilk sorudan tamamen bağımsız ışığın ve sesin beyinde işlenmesi insan türünü ilgilendiren bir sorun dolayısıyla senin ikinci tezine yanıt olarak beyin sesi ışıktan hızlı işlerse bu insanlar üzerinde etkili olur ilk soruna yanıt olarak ışık evrende bilinen en hızlı sabittir dolaylı argümanlar yeni hipotezler bize kara enerji nin ışıktan hızlı hareket ettiğini teorik olarak söylüyor toparlarsak mikro evren bir kumtanesindeki atomların Evrendeki yıldızlardan çok nasıl olduğuyla ilgilenir makro evren ise mikro evreninde dahil olduğu devasa bir sistemi anlamamızı sağlar ikiside dolaylı yoldan birbirine bağlıdır ve aslında tek bir kozmosu daha kolay anlaşılır kılmak için insanların mikro ve makro diye ayırmasımdan başka bir farkı yoktur
  dark matter 17 Kasım 2016
 • 0
  Evrenin bir amacı varmıdır? Sorusunu teolojiye bağlarsan evet vardır ve hayır yoktur bide olay nedir diyen üç farklı kitleyle karşı karşıya kalırsın fakat bilim bu üçüylede ilgilenmez bilimin amacı bu değildir bu felsefenin bir sorusudur. // Evren bigbeng ile başlamıştır yaygın kabul gören teori budur buna göre %74 karanlık enerji %22 kara madde %4 ise bildiğimiz ve gördüğümüz tüm evreni oluşturan maddedir ve birleşip daha karmaşık bir biyolojik düşünebilen zekası olan bir yapıyı oluşturur ise bu oluşan yapının amacı olabilir yani benin tezim evreninin bir amacı olmadığı yönündedir...
  dark matter 17 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap