• -1

  Rüyalar ile zamanın göreliliğinin bağlantısı olabilir mi?

  ahmet kaan 16 Kasım 2016
 • 0
  Rüya görürken çok kısa bir zaman geçmiş gibi hissederiz ama aslında bir gece boyunca o rüyayı görürüz. Ya da tam tersi de olabiliyor. Bunun zamanın hızlanması ve ya yavaşlaması ile ilgisi var mıdır?
  ahmet kaan 16 Kasım 2016
 • 0
  Rüyaların çok büyük bir kısmı uykunun REM evresinde görülür . Günde ortalama 8 saat yatan bir insan yaklaşık 5-7 defa REM evresine girer . İlk REM evresi genelde kısadır , sonuncusu 45 dakika civarında olabiliyor . Neden uzun olduğuna dair birçok fikir var . Mesela bir uykuda kendini tekrar eden rüyalar . Bilimsel olarak bir rüya 90 saniye ile en fazla 30 dakika arasında olabilir . Herkes rüya görür , atlar bile . En son olarak ta insan beyninde bulunan zaman algısını göz ardı etmek yanlış olur . Mesela rüyanızda nobeli kazanıyorsanız bu size 10 saniye gibi gelir ama diğer yandan rüyanızda dünyanın yok olduğunu yada bir kabus görüyorsanız bu size 10 saat gibi gelebilir . Ben zaman algılarımızın bilinç-altına bir etkisi olduğunu düşünüyorum .
  Ve de bu sorulara en kabul edilebilir açıklamalar veren Dr. Kleitman şöyle diyor : Herkes rüya görmekte, fakat bazı kimseler rüyalarını hatırlayamamaktadır. Rüyanın objektif olarak en kuvvetli delili ise uyumakta olan kimsenin süratli göz hareketleridir. Hiç rüya görmediğini iddaa eden denekler , göz hareketleri başladığında uyandırıldığında rüya gördüklerini fark eder .
 • 0
  Ek olarak rüyanın saatlerce anlatılmasına neden olarak şunu diyebilirim ; Rüyayı bir puzzle olarak düşün , puzzle parçaları da '' bilinç-altı '' ve '' bilinç '' olsun . Puzzlemızı %96 bilinç-altı parçaları ile %4 ile bilinç ile birleştiririz . Puzzle'ın anlam veremediğimi yani hatırlayamadığımız kısımlarını doldurmak için '' bilinç ve bilinç-altı '' başvururuz . Bu yüzden 90 saniyelik bir rüya saatlerce anlatılabilir .
 • 0
  Beynin 2 dk durma olayi
  ibrahim Argan 16 Kasım 2016
 • 0
  olabilir
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap