• 0

  merhabalar arkadaşlar uçaklara ek fren sistemi yapılabilir mi ? görüşlerininiz nelerdir ? avantajları ve dezavantajları nelerdir sizce ? ya da gerek var mıdır ?

  ÖMER ALTUNTAŞ 13 Kasım 2016
 • 0
  Zaten yapılan bir şey bu . Uçak gemilerinde , uçaklar kısa mesafede ani bir yavaşlama gereksinime ihtiyaç duyuyor . Bunu da uçağın arkasından çıkan paraşüt ile yada gemide ki çelik halatın yardımı ile yapılıyor diye biliyordum . Diğer yandan uçakların iniş hasarını azaltmak için , iniş doğrultusuna bir atımlık bir basınç topu tarzı bir şey atılması teoride var .
 • 0
  yorum için teşekkür ederim evet amerikan ordusuda bu işi seneler önce roketlerle yavaşlatma ve hızlandırma olarak svaş uçaklarında denediler benim amacım yolcu uçaklarında hidrolik sistemin çalışmadığı zamanlarda yani acil durumlarda normalde olan frenlerin sistemlerin çalışmaması durumunda bir yedek fren yapmak diğer fren sistemlerinden bağımsız çalışabilen
  ÖMER ALTUNTAŞ 14 Kasım 2016
 • 0
  Ucaklarin zaten kullanim amacina gore fren ve kanat sistemleri degisiyor, misal yuksek irtifa icin dusuk manevra kabiliyetli fakat daha stabil olan uzun ve govdenin uzerine dogru kanatlar,yada dusuk irtifa ve yuksek manevra kabiliyetli kisa ve govdenin altina dogru kanatlar kullaniliyor. Diceksin manevra kabiliyetini sormadim, ama manevra dedigimiz zaman "Stalling" dedigimiz olay devreye giriyor oda kanatlari egip bukerek hiz kesme diye ozetlenebilir. Istisnai durumlar tabiki var ucak gemilerindeki halat ve daha deneysel ucaklarda kullanilan parasut sistemi gibi hatta f35-B tarzi ucaklarda ters itis kullanilarak ani duruslar veya dikey kalkislarda yapiliyor, tabi onlarda kisa pistler icin kullanilan cozumler. Ozet gecmek gerekirse atlantigi gececek kocaman bir yuk ucagina fren kapasitesini yukseltmek icin kanatlarini kucultur yada kanat acisini assagiya indirirsen ucagin surtunmesini arttirir buda gereksiz yakit ve hiz kaybina yol acar. Umarim yardimci olmustur.
  melih ergin 15 Kasım 2016
 • 0
  Sorun Ucagi Durdurmak Degil BuNun Binbir Yolu Var mesela Ucak Gemilerindeki Halat. burada Onemli Olan Yolcu Ucaklari Icin Konfor Ve secilmemis Egitim Almamis Normal Insan Fizyolojisidir. Daha Guclu Bir Frende Yolcular Zarar Gorebilir Uzerlerindeki Kiyafetler Ve Fiziksel Durumlari Buna Uygun Degildir.
  altan altan 09 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.049 soru

30.145 cevap

30.594 kullanıcı

Giriş Yap