• 0

  MIT ye göre beynimizin %3 ünü kullanıyormuşuz. ben beynimizin %100 ünü kullandığımızı düşünüyorum. sizce beynimizin yüzde kaçını kullanabiliriz

  ömer kaçan 08 Kasım 2016
 • 0
  Evet popüler bir yanılgıdır .Öncelikle beynimizin % 10 ' unu değil yüzde %100 ' ünü kullanırız . Dediğiniz şey çok bilinen bir yanılgı . Eğer dediğiniz gibi olsaydı ; beyne alınan darbelerin % 90 ' ı bizi etkilemezdi ama şöyle bir gerçek var ki ; merkezi sinir sistemi olan beynin herhangi bir lobuna , kortexine alınan darbe,kesik vb şeyler sinir sistemini doğrudan etkiler . Bu ayrıca '' trade-off '' ilkesinede terstir . O yüzden %100 ' üne sahip olduğumuz bir şeyin , yanılgılarla potansiyelini düşük gibi göstermek hem bilinçli hem bilinçsiz mantıklı bir hareket değildir . Sonuç olarak beyninin %100 ' ünü kullanıyorsunuz . MIT kaynağını atsan iyi olur ama muhtemelen kaynakta sorun var çünkü böyle bir yanılgıya MIT gibi bir kurum düşmez .
 • 0
  Öncelikle yazdıklarınızı düştüğünüz yanılgıya veriyorum . Bu konu hakkında gerçekten bir şeyler bilen bir zihin olarak makalelerimi ve yazılarımı okumanızı öneriyorum . Diğer yandan '' stemli ve yanlış yargılarla '' dolu yazınıza tüm saygımla cevap vereceğim .
  Öncelikle kabul et yada etme sen beyninin her lobunu , her kortexini , her nöronunu ; bilinçli / bilinçsiz olarak kullanıyorsun . Buradaki önemli nokta , beyninin yüzde kaçını bilinçli olarak kullanıyorsun sorusudur ve evet beyni 'nin % 100 ' ünü kullanırsın fakat beyninin % 100 ' ünü bilinçli ve eş zamanlı olarak kullanmazsın . Verdiğin örnek benim de arada sırada kullandığım bir örnek . Mesela 20 metre sonra atacağın adımın kaç cm olacağına SEN değil beyninde ki BEYİN karar verir . Diğer yandan 10 senelik bir şoför arabasının anahtarının yerini düşünür fakat arabayı nasıl kullanması gerektiğini düşünmez neden peki ? Çünkü sürekli tekrar ettiğin eylemler ; vücüdun hareketi ile beynin verilerinin merkez noktası olan '' beyincikte '' özelleşmiştir . Bu yüzden senin 2 saatte zor çözdüğün bir soruyu bir öğretmen 2 saniyede çözer .
 • 0
  Düşündüm de bazı fikirler gerçekten değerli değil .
 • +1
  Hep daha fazla okumak gerekir , size mantıklı geliyor olabilir saygı duyarım . Bana da okuduklarımdan sonra bunlar mantıklı geliyor .
 • 0
  Tamam bak şöyle bir şey yapalım . Bilimsel bir tartışma olduğunu varsay bu konuşmanın . Ben beynin % 100 ' ünü kullandığımızı ama sadece bunu eş zamanlı yapamadığımızı iddaa ediyorum . Siz ise her halükarda beynin tamamını kullanmadığımızı söylüyorsunuz . Tamamdır saygı duyarım ama bu bilimsel bir konu olduğundan tezinizi kanıtlamalısınız . Bunun için yapmanız gereken şey çok kolay ! Beyninizin kullanmadığınız kısmına çivi / metal çubuk / vb bir şey sokun ve sonrasın da bilişsel , nörolojik , fiziksel yada motor işlevleriniz de herhangi bir eksilme / bozukluk olmuyor ise ; işte o zaman sizin dediğiniz tezi / fikri kabul edeceğim .
 • 0
  Kullanılmayan veya çalışmayan bir yapı davamlık gösteremez.LAMARK ın evrim görüşü buna bir kanıt olabilir bu yuzden eger siz bu şekilde bir iddaa da bulunuyor iseniz ya olayı algılayamamışsınız yada büyük bir yanılgı içerisindesiniz bunuda şununla desteklemek istiyorum o bilgide insan beyninin yuzde üçünü kullanır değil sadece anlık olarak tum islemleri gercekleştirmek uğruna yüzde yüzünü aktif olarak kullanmak değil onun yerine sadece belli nolktarını aktıif halde tutup diğer bölgelri pasif hale getirmesidir.
  Emrecan Işçi 09 Kasım 2016
 • 0
  İnsan beyninin tamamını kullanmakta. Hiç bir kanıta inanmıyorsan bile bir beyin cerrahına sorulabilir. Ayrıca tam adını bilmiyorum ancak mutlaka herkes bir şekilde rastlamıştır ve ismini bilen de çıkacaktır, kafaya belirli sayıda elektrot bağlanıyor ve hangi faaliyet sonucu beynin neresinin aktif olduğu takip ediliyor. Bu mevzuyu birbirimize kanıtlamak için akademik kaynaklara sıra gelene kadar gözümüzün önünde hemen ulaşabileceğimiz bu kaynaklar da var. MIT mevzusu ise bu yalan inandırıcı olsun diye eklenmiş bir parça baharat.

  Önceki konuşmalara ek olarak eklemek istediğim de bir şey var, bilim daima mantık ile beraber ilerler. Bir bilimsel gerçek, eğer o gerçeği meydana getiren sebepler bilinmiyorsa mantık dışıdır.
  Fatih Boyalı 09 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.075 cevap

30.545 kullanıcı

Giriş Yap