• 0

  Beynimizin sadece %10 unu kullanmamız bi yanılgı mi ? Beynimizin %100 ünü mu kullanıyoruz?

  sevil agbaht 03 Kasım 2016
 • 0
  Evet popüler bir yanılgıdır .Öncelikle beynimizin % 10 ' unu değil yüzde %100 ' ünü kullanırız . Dediğiniz şey çok bilinen bir yanılgı . Eğer dediğiniz gibi olsaydı ; beyne alınan darbelerin % 90 ' ı bizi etkilemezdi ama şöyle bir gerçek var ki ; merkezi sinir sistemi olan beynin herhangi bir lobuna , kortexine alınan darbe,kesik vb şeyler sinir sistemini doğrudan etkiler . Bu ayrıca '' trade-off '' ilkesinede terstir . O yüzden %100 ' üne sahip olduğumuz bir şeyin , yanılgılarla potansiyelini düşük gibi göstermek hem bilinçli hem bilinçsiz mantıklı bir hareket değildir .
 • +1
  Bir yanılgıdır hemde çoğu kişi tarafından kabul edilen bir yanılgı bunun sebebi okumamış toplumdur.
  internette her gördüğümüze doğru demeyelim lütfen ! :)
  PYSKOPHAT 03 Kasım 2016
 • 0
  Şu şekilde düşünebilirsiniz. Bilinçli zihinsel faaliyetlerimiz beyin enerjisinin %10'unu kullanıyor.
  Ancak, basit bir hareket için; mesela bir bardak çayı alıp, içmenizi ve bardağı yerine koyduğunuzu düşünün.
  Bu işlemi hatasızca yapmak için gerken işlemci ve hızını ve programın satır sayısını düşünün.
  Hem veri olarak, hem de işlem olarak, bu çok ciddi kaynağa ihtiyaç duyuyor. Japonların yaptığı mucize robot yazılımlarını düşünün, 60 yıllık çalışmaya rağmen,

  Beyin, bize doğal gelen bu hareketlerin ve koordinasyonun aynı anda onlarcasını takip ediyor. Bir de ; kalp, akciğer , karaciğer, sinirim, kan dolaşımı, vs gibi sistem ve organları gözlemleyip, anlık veri ile takip edip ona göre dengeleyici, onarıcı sistemleri çalıştırıyor.

  Tüm bunlar için gerekli işlem gücünü yapabilecek bir bilgisayar kapasitesini bir düşünün.
  Alet, kalan boş kapasitesini de , bu zihinsel etkinliklerimie kullanıyor, işte..
 • 0
  Arkadaşlara ek olarak bir de evrimsel bir süreç ile gelişen bir organın zaten çevresel değişkenlere göre potansiyelini belirlemesini beklemek mantıklı olandır. Eğer insan bu gizli potansiyeli henüz hiç kullanmadıysa nasıl gelişebildi? Fikir temelinde pozitif bilimlerden ziyade doğa üstü insan anlayışıyla parelel bir mantıksızlık içeriyor.
  Vide supra 04 Kasım 2016
 • 0
  Beyninizin yüzde kaçını kullandığınızın bir önemi yok.İster %100 ister %1 olsun.Zeka ve evrim beynin en küçük dilimini bile en iyi şekilde kullanabilmekle sonuçlanır.İnsanların %100 kullandığına pek emin değilim bunu çoğu kişide bilemez şuan için.Çeşitli siteler her farklı yorumu bulabilirisiniz.Bir belgeselde yunusların,insanlara oranlar beyinlerinin daha fazlasını kullandığını duymuştum.Maksat ne kadar kullanabildiğin değil ne kadar aktif olduğu.
  Chivalrous Brave 04 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap