• 0

  İki uzay aracı uzayda bir noktada karşılaşıyor, bu araçların birinde ikiz kardeşlerden biri, diğerinde de diğer ikiz var. Kardeşler karşı karşıya geldiklerinde ....

  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  A aracındaki ikiz, B aracındaki kardeşinin kendinden biraz daha fazla yaşlanmış olduğunu görüp şaşırıyor ve aralarında şu konuşma geçiyor:

  A aracındaki: Benim aracım hareketliydi senin aracın hareketsizdi.
  B aracındaki: Hayır, Benim aracım hareketliydi senin aracın hareketsizdi

  Sizce hangi kardeş doğru söylüyor? Açıklamasıyla anlatabilen olursa ona ufak bir hediyem olacak:)

  Not: ben cevabı biliyorum.
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Not 2: İkizler araçların içerisinden dışarıyı göremiyorlardı ve ikisi de "hızlandıkları sıradaki ivmelenme sebebiyle" araçlarının hareket ettiklerini düşünüyorlardı.
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Değiştirelim; dışarıyı görebiliyor olsunlar.
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  İkizler paradoksunun çözümü ile aynı bir cevabı var . Bu paradoksta kullanılan düşünce deneyinin sadece farklı bir yorumunu sormuşsunuz . Cevap ise ; aslında bir noktada iki ikizde kendi referans sistemlerine göre haklıdır . Zaman evrenin farklı yerlerinde ve farklı referans sistemlerinde farklı akar . A ve B nin hareketi göreceli tanımlıyor olmaları tamamen '' hareketin göreceli '' olduğundan kaynaklanır . Daha ayrıntılı anlatımı , eylemsiz referans sistemlerini ve hareketi açıklayan einstein'in teorilerde vardır .
 • 0
  Peki birisinin yaşlanmış olmasının sebebi nedir?
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Çünkü zaman , evrenin farklı yerlerinde farklı hızlarda akar . Bunun sebebi maddenin uzayı büktüğünde oluşan geometrik eğriliktir . Eğilen uzayda zamanda eğilip bükülür çünkü 4.boyut yani UZAY-ZAMAN ikilisi böyle olması gerektiğini söyler .
 • -1
  Göreliliği daha sonra ele almak için kenara bırakırsak,
  A aracı daha hızlı hareket etmiş. B aracı hareketsizmiş ki kardeş daha yaşlı.

  Paradox'un temelinde, hareketi gözlemcilerin birbirine göre değerlendirmeleri. Birbirlerine göre ele alınca ikisi de diğerini sabit, kendisini hareketli olarak tanımlayabilir. Bu doğaldır. Olayı bu şekilde ele alırsak, paradoksun çözümü yok.

  Ancak hareketi, uzay'a göre ele almak gerekiyor. Daha doğrusu uzay-zaman'a göre...
  Eğer uzayı referans olarak alırsak, paradoks çözülüyor.

  Çünkü (bana göre) tanımladıkları "zaman", uzay-zaman dokusundaki zaman dalgalarının (EGD), bulundukları ortamın enerji yoğunluğuna göre kırılmış hali...
 • +1
  @shibumi, doğru cevap değil maalesef
  @Nobody yazdıkların doğru şeyler ama sorumun tam cevabı değil. Neden birisinin daha yaşlı olduğunu sordum.
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  @shubimi, seninki de temelinde doğru ama açıklaması doğru değil.
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • -1
  İşte şimdi merak ettim... :-)
  Bende kendimi biraz daha zorlayayım (düşünerek tabiki), bakayım ne kadar yaklaşacağım?
  Teşekkürler... :-)

  Not: Hediye işi dikkatimi dağıttı galiba :-)
 • 0
  Güzel cevaplar geliyor ama tam cevap henüz gelmedi:) yukarıda Nobody "aslında bir noktada iki ikizde kendi referans sistemlerine göre haklıdır" dedi bu kısım doğru. Fakat şu konulara açıklık getirilmeli: iki kardeş de ivmeli hareket hissettikleri için araçlarının hareketli olduğunu düşünüyor. Jet uçağı hızlanırken pilotu koltuğuna yapıştırır, bunun gibi yani. Ve ikiz olmalarına rağmen birinin yaşlanmış olması onun diğerine göre hareket halinde olduğunu mu (ya da daha hızlı hareket ettiğini mi) kanıtlar?
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Bu arada hediye bir kitap, beklentinizi çok yükseltmeyin:))
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Hızlı değilde , kütle çekimi daha büyük olan bir yerde olduğunu kanıtlar . Eğer A daha yaşlı ise bunun sebebi bulunduğu uzay-zaman koordinatlarının B ye göre farklı oluşudur . Yani kütle çekimi evrenin farklı yerlerinde zamanın farklı akmasına sebep oluyor . Sebebi kütle çekimi , eğilen uzayda zamanda eğilir ve ikizler '' denklik ilkesinin '' farkında olmadığından kendi referans sistemlerine göre değerlendirme yaparlar . Bu kadar
 • 0
  Neden hareket değil de kütle çekimi? Bu ayrımı nasıl yaptın?
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • 0
  Hareket ve kütle çekimi aynı şey değillerdir zaten . Vede sorunun cevabını arkadaşlar zaten verdi yani
 • 0
  Cevaplar doğru olsaydı zaten "bildiniz" diyecektim ve hediyelerini kargoya verecektim:)
  Mehmet Ali 27 Ekim 2016
 • -1
  Sorunun cevabı www ' de bulunuyor zaten . Ayrıca verilen cevaplarda doğru zaten iyi günler .
 • 0
  @Alliance Harekete bağlı kütle çekimi diye bir şey yoktur:) Ama genel olarak yanlış şeyler söylemiyorsun ama sorunun cevabı bu değil. Ben yukarıdaki doğru bir cümleyi söyledim zaten. Onun üzerinden yürümelisiniz. Ama daha fazla ipucu da vermeyeceğim çünkü verirsem sorunun cevabı da ortaya çıkacak. Sorunun cevabını yarın açıklayacağım belki bu arada bilen birileri çıkabilir çok zor bir soru değil aslında.
  Mehmet Ali 28 Ekim 2016
 • 0
  Görelilik teorisine göre 2 sistemin birbirlerine göre hareketi hakkında yorum yapılamaz. Her iki kardeş de kendi referansına göre haklıdır. Bu iki sistem her şey olabilir. Örneğin "ben sabitim, bütün evren hareket ediyor" bile diyebilirsiniz ve bu konuda kimse size bunun aksini ispatlayamaz. Dolayısı ile bir kardeş diğerine göre hızlıymış, hareketliymiş, duruyormuş vs. diyemeyiz. Kardeşlerden birinin yaşlanmasına gelirsek, kardeş diğerinden hızlı hareket ettiği için zaman onun için daha yavaş akmış ve daha az yaşlanmış olabilir ama kardeşlerin ikisi de ivmeli hareket hissediyor. Bu ivmeli hareketin 2 sebebi olabilir. Birincisi; araç hızlanıyordur. ikincisi: araç büyük kütleli bir cismin kütle çekimine maruz kalmış olabilir dolayısı ile zaman daha yavaş akmış ve diğerine göre daha az yaşlanmış olabilir. Burada yine genel göreliliğin bir diğer prensibi devreye giriyor: ivmeli hareket ile kütleçekimi etkisi aynıdır, fark hissedilemez ve farkını belirleyebilmek için bir deney vs. yapılamaz.

  Kısacası iki kardeşin ikisi de kendine göre haklıdır, aksini iddia edebileceğimiz hiç bir verimiz yoktur.
  Mehmet Ali 28 Ekim 2016
 • 0
  Güzel bir tartışma oldu, cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
  Mehmet Ali 28 Ekim 2016
 • 0
  Teşekkürler :-)
  Kitabın adı neydi? (Dilerim, "zaten bende olan bir kitap" duygusu ile avunurum)
 • 0
  Shibumi, bu kitap sende olsaydı bu soruyu ışık hızında cevaplaman gerekirdi:) Rölativitenin ABC'si - Bertrand Russel
  Mehmet Ali 28 Ekim 2016
 • 0
  Evet varabilirsin. Diğer olasılık olarak ta A , B ninkinden daha büyük kütle çekimine maruz kalmıştır .
 • 0
  Arkadaşlar çok geç oldu ama peki neden biri diğerine göre daha çok yaşlandı ? :) kardeşler farklı hız ya da ivmeye sahip olduğu sonucuna göre bakarsak hareket hızlarının farklı olduğu sonucuna varamaz mıyız?
  Vide supra 29 Ekim 2016
 • 0
  Mehmet Ali, geçen yılki facebook mesajını ancak gördüm. Sanırım hem facebook özürlüsü hem de eski tip cep telefonumundan dolayı kaynaklanıyor. Kusuruma bakmazsın inşallah.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap