• 0

  Yapay zekanın hakim ve avukatların yerini alacağını düşünüyor musunuz?

  Fizikist 25 Ekim 2016
 • 0
  Hayır . Çünkü yapay zekaya yükleyeceğimiz '' ahlak yasalarını '' kim belirleyecek ? Yapay zeka nasıl karar verecek ? Yapay zeka için '' kötü ve iyi '' kavramları ne anlama gelecek ? Bu sorulara kabul edilebilir bir açıklama getirmeden düşünmem ama eğer yapay zekaya '' toleranssız ve ayrıcaklıksız '' yasalar yüklersek ; insanların verdiği kararlardan daha verimli olacağıda kesin.
 • 0
  Bunun için tamamen bağımsız bir "zeka" gerekmektedir. Yani tüm insanlık üzerinden bizi değerlendirebilecek bir yapay yaşam formu olmadan gerçekleştirilen tüm yargılar, taraflı ve insani bir bakış açısı içerisinde olmaya devam edecektir. Zaten birileri yapay zekaya bir şeyler yüklemeyi bıraktığında ancak zeka yapay olmaktan çıkıp yeni bir düşünmek şeklini de beraberinde ortaya çıkaracaktır.
  Vide supra 25 Ekim 2016
 • 0
  ben açıkçası pek mümkün olduğunu düşünüyorum , yasaları bilen bir yapay zeka en doğru karara ulaşır diye tahmin ediyorum. Ki bu zor olmasa gerek
 • 0
  Hukuk ile matematiksel mantık arasında hiç bir fark yoktur. Ülkemizde hukuk'un bu duruma gelmesinde ise bu mantığın gözardı edilmesinin önemli payı var.
  Elektronik sistemler, eğer programlanması çok iyi yapılırsa, bunu yapabilir.

  Ancak bunun için çok değişkeni aynı anda gözönüne alabilecek bir kuantum bilgisayarı lazım olacak.
  Çünkü insan için, duygularda hareketlerini açıklamada önemli bir değişkendir. Sistemin insanların suç işlemesindeki ruh halini de değerlendirmesi ve buna göre adil bir sonuca ulaşması lazım.

  Aksi halde, adalet sistemine güvenilmez. Güvenilmezse de geçerliliği olmaz. (Sizi yargılayanın adaletine güvenmeniz verilen kararı adil yapar.)

  Şu olabilir en güzeli bence... Suç ve suça göre cezasında en alt ve üst limitleri sistem tanımlar. Ara değerleri insan yargısı verir.
 • 0
  Yapay zekadan emin değilim ama umarım hakim ve avukatların yerini " zeka " alır.
  Batuhan ARTAN 26 Ekim 2016
 • 0
  Yapay zeka ile hakim yapacaksak avukat yapmaya ne gerek var?
  altan altan 10 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.586 kullanıcı

Giriş Yap