• 0

  Geçmişi görebilmek...

  Zeynep Otaku 10 Eylül 2014
 • 0
  takyon adında henüz, belki de hiç, varlığı kanıtlanmamış parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettikleri düşünülüyor. Ancak bunun gerçekleşme olasılığı şu an büyük ölçüde reddediliyor. Kaldı ki bu konuyu teleskop vb bir şey ile çözmek de bence imkansız. 10 ışık yılı uzaklıktaki bir noktaya gidebilmek için yaklaşabileceğimiz en büyük hız ışık hızının % 99,9'u şeklinde 9 ile devam eden bir hız. Bu durumda 10 yıldan biraz daha uzun sürecek bir yolculuk demek bu. Ancak bu hıza ulaşınca ivme de hesaba katılmalı ki sanırım insan vücudu için sarsıcı olurdu. Tüm teknolojilerin elverişli olduğu düşünülse dahi 10 ışık yılı uzaklıkta bir noktaya gidip geri dönmek dünyada yaşanan değişimi gözlemlemek için daha mantıklı bir yol. Ancak tabi daha büyük bir hıza ulaşmak gerekir. Geçmişe gitmek için ışık hızını yenmek yeterli görünüyor fakat bu kabul görmeyen bir düşünce.
  Atakan Özgün 12 Ekim 2014
 • 0
  Evet,10 ışık yılı uzaklığımızdaki bir gezegenin uzaylılarına teleskopla baktığımızda uzaylıların 10 yıl önceki hallerini görürüz.Çünkü oradan gelen ışık bize gelene kadar zaten 10 yıl geçmiş olur ve 10 yıl geçtiği için uzaylılara baktığımızda onlar 10 yıl ilerdedir.Fakat sen onların 10 yıl önceki hallerini görürsün.
  Mr.Physics 10 Eylül 2014
 • 0
  bu söylediğiniz einstein teorisidir ve ışık hızını geçersek bunun mümkünlüğünü düşünmüştür
  oğuzhan eraslan 11 Ekim 2014
 • 0
  bkz. İkizler paradoksu
  Atakan Dönmez 11 Ekim 2014
 • 0
  bunun için ışıktan daha hızlı olup geçmişin yansımalarını yakalamak gerekir ki şimdilik imkansızdiyebiliriz.
  Ancak kend geçmişimiz haricinde diğer tüm gezegenlere ve yıldızlara baktığımızda onların geçmişteki hallerini görürüz.
  öyle ki aslında gece gördüğümüz yıldızlardan bir kısmı belkide şuan aslında orada olmayabilirler çünkü yıldızlar gerçekten çok ama çok uzaktalar (milyonlarca, milyarlarca ışık yılı ötemizdeler) bu da demek oluyor ki onlar milyarlarca yıl önceki hallerini görüyoruz.
 • 0
  kütlesi çok büyük ve uzayı inanılmaz düzeyde bükebilecek bir kütle düşünün, ışık demeti bu kütlenin etrafından geçer, en az 180 derece bükülür ve geldiği istikamete geri dönerse (veya geldiği hat üzerindeki bir noktayı kesecek şekilde istikamet değiştirirse, siz de o odak noktasındaysanız) ışığın o kütleye varması, etrafında dönmesi ve geri gelişi için geçen zaman kadar geçmişi elbette ki görebilirsiniz. Tabi diğer bir ihtimal de ışığın o kütlenin çekim alanından kaçamayıp yutulmasıdır.
  gürcan ışık 13 Ekim 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap