• 0

  Normalde Beyaz Olan Güneş Işığını Neden Sarı Olarak Görürüz?

  Hüseyin Alkan 18 Ekim 2016
 • 0
  Sebebi güneş ışığının atmosferimizdeki moleküller ile ( karbon-oksijen-nitrojen-azot ) etkileşime girmesinden dolayıdır .
 • 0
  Güneş ışığı butun renkleri kapsar. Biz tüm renklerin karışımını beyaz olarak görürüz. Güneş ışığı atmosfere girdiğinde dalga boyu en kisa renkler olan mor ve mavi ışık atmosferden yansır.( Bu yuzden gökyüzü de mavidir) atmosferden yansimadan geçen isiklar bize güneşin sarı olduğu izlenimini verir.
  Mehmet Ali 18 Ekim 2016
 • 0
  Arkadaşımız çok doğru söylemiş.Hatta kutup ışıkları da güneşten gelen yüklü parçacıklarla Oksijen,Nitrojen ve Hidrojenle reaksiyona girmesinden ortaya çıkar
  Atabey Mahmudov 18 Ekim 2016
 • 0
  gün doğumu ve gün batımlarında , Güneş ışığı daha kalın bir atmosfer tabakasını kat ederek bize ulaşır . atmosfer içindeki gazlar , partiküller , nem o anki ısı değerininde etkisiyle gelen ışığı filtre eder , gün ortasında ki "beyaz" ışıkla karşılaştırdığımızda gün batımlarında sarı ışığın olması nedeni budur. benzer durum gün batımlarına yakın oluşan Dolunay ı sarı görmemize de neden olur.. sabahları hava daha berrak/temiz ve serin olduğundan , gün batımından farklıdır.
  mustafa kuşçu 19 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap