• 0

  Dünya neden döner? Dönmesinin sebebi Big Bang patladığı sırada çıkan enerjinin Momentum dolayısıyla hala sürmesi mıdır? Yoksa güneşin ısısının etkisi mi vardır?

  Ömer Ünal 15 Ekim 2016
 • 0
  Güneşin etkisi varsa başı boş dolanan ve dönen gök cisimleri, gezegenler neden hala dönüyor?
  Ömer Ünal 15 Ekim 2016
 • 0
  You must go to back 1687 principia mathematica .
 • +1
  Bilim adamları buna “açısal momentumun korunumunun” neden olduğunu söylüyorlar. Bunu anlatmak bizim için zor. Ama şu örnek belki işimizi kolaylaştırabilir: Lavaboya su döktüğümüzde, suyun daireler çizerek aktığını görürüz. Suyu boşaltırken de, tıpayı çektiğimizde su döne döne boşalır. İşte bu şekilde dönmeye başlayan Dünya’mız, uzayda onu durduracak hiçbir kuvvet olmadığı için dönmeye devam etti. Ve hala ediyor.
  Atabey Mahmudov 15 Ekim 2016
 • 0
  Samanyolu'nun merkezindeki devam ederek bakarsanız, küçük nesneler hep büyük nesneler etrafında dönüyor. Samanyolu neyin etrafında bılemem.

  Tüm küçük nesneler bir yandan, merkeze (büyük nesnenin) doğru düşüyor bir yandan, onun etrafında dönerek kazandığı hız ile düşmeden (yörüngelerinde)dengede duruyorlar.

  Nesnelerin açısal momentumlarını düşürecek bir etken olmadığı sürece böyle devam ediyor.
  (Aslında büyük kütlenin eğdiği uzay-zaman dokusunun alanına giren her nesne, doğrusal hareket enerjisini bu şekilde korumaya çalışıyor.)

  Not; Güney yarımkürede su ters yöne döner boşalırken, belki fikir verir size.
 • 0
  Gezegenler oluşurken birleşen toz ve kaya parçalarının sahip olduğu hareket enerjisinin sürekli olarak korunması diyebiliriz. Birleşen parçaların zamanla daha büyük kütle çekim kuvveti uygulayarak etraftaki parçaları aynı lavabo örneğinde olduğu gibi spiral bir yörüngeyle çekerek kendi kütlesine eklemesi sonucunda enerjilerini toplam kütleye aktarmaları olarak düşünebilirsin. Suyun farklı yarım kürelerde ters akması ise popüler bir yanlıştır. Farklı noktalarda açısal hızlar farklıdır bunun sonucunda momentumlarda değişme gözlenir fakat bu lavabonuzdaki 1-2 litre suyun akış dinamiğine etki etmeyecek kadar küçüktür. Coriolis kuvveti olarak bahsedilen bu etki çok büyük girdapların hareketlerine etki edecek miktarda ancak.
  Vide supra 15 Ekim 2016
 • 0
  Valla belgeselin yanlışını takip ediyorum bu durumda, Ama ekvatoru geçince ters yöne dönen su, yine lavaboyu yarıyarıya doldurmuştu ancak. ;-)

  @ Cemaleddin karakaş; Diğer yandan, (bence de yörüngeler spiral akan su örneği gibi ama nedenlerim kütleçekim alanından farklı bir varsayıma dayanıyor- daha önce açıkladığım gibi)

  Size göre yörüngeler niye spiral?
 • 0
  Ben de yakın bir zamanda gördüm suyun dönme konusunu ama cidden inandırıcı gelmemişti. Yani o kadar büyük bir etkisi varsa sanki yolda ekvatora dik olarak koşarken görünür şekilde sağa ya da sola kaymamız gerek:) http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/6449 Yörüngeye spiral demek biraz yanlış galiba ama çarpışma rotasına girmiş bir cisim için buna spiral demek daha olur gibi geliyor. Muhtemelen kütle çekim kuvveti ve hız arasındaki dönüşüm yüzünden tam bir daire olması imkansız. Yani potansiyel enerjide değişim olursa bu kinetik enerjiye yansıyor. Bu iki enerjinin kaotik dönüşümü sonucunda spirallerle karşılaştığımızı düşünüyorum. Ya da fibonacci dizisinin mucizesi olsa gerek:)
  Vide supra 16 Ekim 2016
 • 0
  Ekvatoru geçen suyun girdap yönü, üzerinde tartışmaya değer bir konu değil. Bir gün fiilen deneriz, net öğreniriz...(İnşallah) Önemli olan pratikte bize ne katacağı? Ki tartışmaya değer kısmı ona göre belırlenir o zaman.

  https://1.bp.blogspot.com/-P8Ynm4ob44M/Vup4VwFeKUI/AAAAAAAADuc/i7CIW9dplKkpQPAg-JZLxKUvwSZkqQFDgCPcB/s320/solar_gravity_field_and_fallowers.gif

  Spiral yörünge konusunda, yukarıdaki animasyon, galakside hareket eden güneşle hareket eden uydularını betimlemiş, Aslında eğer güneş hareket etmeseydi, yörüngeler bir düzlem (güneşin dönme ekseniyle dik) üzerinde elipsoid kalacaktı.
  Animasyondaki hareket tam bir spiral değil, böyle olması için uyduların güneşe düşmesi gerekiyor.

  Buna karşılık hareket eden bir büyük bir nesneye yaklaşmaya çalışan küçük nesneler gibiler.
  Bana göre spiral olmasındaki ana neden, evrenin genişlemesiyle güneş uzay-zaman dokusunda (bu doku bence süper akışkan) bir düşük basınç alanı oluşturuyor.
  Küçük nesnelerde bu alana (uzay-zaman dokusu tarafından) itiliyorlar.
  Tabii nesnelerin kendi momentumlarıda var. Bu nedenle, bu basınçla dengede kalacak şekilde, güneşin arkasında sürükleniyorlar.. (Aslında çok özetledim son satırlarda ama düşününce, kalan ayrıntıları tamamalayabiliyorsunuz. Akışkan içindeki nesnelerin durumu hepsi)
 • 0
  Daha önce süperakışkan evren teorisi ile alakalı çeşitli kaynaklara denk gelmiştim. Genel olarak kütleçekimi ve kuantum mekaniğinin ortak yorumunu daha başarılı şekilde birleştirebilir gibi görünüyor. Farklı bir bakış açısı olduğu kesin ve güzel bir basitliği var gibi. Elbette fizik sadece kulağa hoş gelen benzetmeler üzerinden ilerlemiyor, eğer oturup teorik hesaplamaları yapabilecek kapasiteniz yoksa tabi.
  Vide supra 16 Ekim 2016
 • 0
  Maalesef benim yok, Emeklilik ile öğrenip yapmayı umuyorum. Şu an zihinsel önceliklerim farklı (daha çok " duygusal :-( ) konularda...

  Ancak paylaşımlarımdan ilham alan ve bu hesaplamaları yapabilme kapasitesindekilerin, kendi tezlerini geliştirdiklerini tahmin ediyorum. (Düzenli olarak sayfaları sorgulamalarını ve tekrar tekrar incelemelerini buna yorumluyorum.)
  Bu eksikliğimden kaynaklanan hataları yapmayacakları için, onların çalışmalarını da çok merak ediyor ve heyecanla (bilim dünyasına) açıklamalarını bekliyorum.

  Ama çok özel bir noktaya değinmişsiniz, fizik bu kadar karmaşık ve zor, çok değişkenli olmamalı.
  Şibumi deki gibi bir basitliğe ve sadeliğe sahip olmalı. (Japonca bir terim, sıfattır. Yaklaşık olarak, çok karmaşık sistemlerin tezahürü olan sadeliği ve basitliği tanımlar.)

  Tek bir yapıdan ve tek tıp enerjiden oluşan bu evren de kurallarda, aslında ilk kurallarla aynı olmalı. Sadece aynı kuralın fraktal tekrarları ile oluşan farklı yapıları tanımlıyoruz.

  Gazları ve sıvıları akışkan olarak tanımlıyorsak, ve bunlar da aslında yoğunlaşmış enerjiden oluşan partiküllerin durumu ise, kozmik fon ışıması ile her tarafının (düşük yoğunluklu) eşdeğer enerji yoğunluğuna sahip olduğu kesinleşmiş evren dokusunu niye bir akışkan olarak tanımlamıyalım.

  Enerjiden oluşan (düşük yoğunluklu) partiküller akışkan ama enerjinin kendisi değildir", diyebilir miyiz?

  Aslında bu açıdan (akışkan evren dokusu) bakınca, görelilikler dahil herşeyin birbiri ile uyumlu bir açıklaması var. (4 kuvvetin bile).
  Eğer evren dokusunu bir akışkan olarak kabul edip hayal ederseniz, o benzetmelerle bir çok noktayı kavrayabılıyorsunuz...
  Burada önemlı olan, kendi içinde tutarli ve mantıklı olmasının yeterli olmayışı.Yazdığınız gibi bunun hesaplanabilir olması. Buna da artık 10 yıl sonra vaktim olacak. :-(
  Tabiki tamamen varsayımlara göre değil, başkalarının yaptığı hesaplamaları- ulaştığı sonuçları yorumlama şansımız da var. Şimdilik bu yolu kullanmaya çalışıyorum.
  (Kaynaklar kısmında çoğunu toplamıştım)
 • 0
  Açıkçası benim de ne yeterli teorik bilgim ne de anladığımı sandığım konular dahilinde daha basit ve güzel bir yoruma ulaşabilmemi sağlayacak deneyimim yok. Fiziği uzun zaman önce başka tercihler için elemiş olmama rahmen gölgesi insanın peşini bırakmıyormuş gibi. Umarım kattığınız güzel ve olgun fikirler gelecekte siz ya da başkası tarafından bahsettiğiniz şekilde değerlendirilebilir. Shibumi ise benim için kitabının okunup ardından güzel bir go maçı atıldığı taktirde anlamı daha güzel anlaşılan bir olgu olmuştur.
  Vide supra 16 Ekim 2016
 • 0
  Dünyanın dönüş hızı sürekli azalmaktadır ve bir gün duracaktır. Bu demek ki dünyaya en başında bir kere dönüş hızı verilmiş ve o zamandan beri herhangi başka bir etkenden etkilenmeyip yavaşlayarak dönmeye devam ediyor. Momentumun korunumu ilkesini inceleyebilirsiniz.
  Emin Akben 09 Kasım 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap