• 0

  Darwin'in teorisi ne kadar kabul edilebilir sizce ?

  Ferhat Yöner 15 Ekim 2016
 • 0
  Aslında bir noktada şöyle örneklemek istiyorum . İnsalığın bir gerçeği vardır oda şudur : '' İnsanlar birbirine ölecek miyiz ? diye değilde ne zaman öleceğiz diye sorarlar . Evrim / entropi / kütle çekimi gibi teoriler için soru bilimsel açıdan şöyle olmalı gibi ;
  Ne kadarını reddebiliriz ki ? Elbette bilimde ret ve kabul'u etkileyen faktörler vardır ; zaman / değişim / keşif / gözlem / yeni bilgi gibi .
 • 0
  Ve reddebilecek noktası azda değildir . Tarihsel evrimdeki kopukluklar / geçiş dönemlerindeki kopukluklar / ve tabi ki nasıl başladığının tam açıklaması gibi konular havada kalmış gibi . Ama bu sorgulama , gerçekliğinin sorgulanması değilde '' ne kadar gerçek '' anlamında sorgulanması olmalıdır .
 • 0
  Kabul edilen ve red edilen kısımlarına bakarsak, kabul edilenlerin hepsi kanıtlara dayandırılmış durumda. Bilimsel olarak denemiş, gözlemlenmiş ve beklenen şekile yakın veya aynı sonuçlar üretiyor. Mesela iklime göre derialtı yağ tabakası yeni nesillerde umulduğu gibi gelişiyor. Tüyten renkleri de kuşak sayısı artıkça ortama göre değişiyor, aktarılıyor.

  Red edilen özelliklerinin önemli bir kısmı ise "aksi bir kanıt" ortaya koymuş değil. Teorinin kanıt ve neden ortaya koyamadığı noktalar üzerinden, (bilgi) eksikliğini değerlendiren eleştiriler.

  Bilimciler zamanla bilgi eksiklikleri giderildikçe, bu açıklarında kapanacağını düşünüyorlar ama tümden varım ile sonuç üretip, (kanıt olmadan) bu kesinlikle böyledir! Diyemiyorlar. Çünkü bilimsel temeller ve bakış buna izin vermiyor.

  Günümüzdeki mevcut durum bu şekilde.

  Sizin içinen iyisi bence; sunulan kanıtlara ilgili varsayımlarına ve antitezleri ile kanıtlarına bakıp, kendiniz değerlendiriniz. Çünkü bu soruyu sorduğunuza göre, kafanızdaki sorulara başkalarının yargısı ile değil, kendi yargınızla cevap bulmak istediğinizi düşünüyorum.
 • 0
  Ben kabul edilebilir bir teori olarak görmüyorum bu sitede çok orijinal bakış açıları gördüm ve farklı bir yorum aradım teşekkür ederim değerli katkılarınız için.
  Ferhat Yöner 16 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap