• +2

  ''Düşünemediğimiz düşünce'' hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok karşılaştığım bir soru

  Buket Gökpınar 12 Ekim 2016
 • 0
  Beynin aslında bildiği fakat bizlerin bilmiyormuş gibi yaşadığı öğrenince dilimin ucunda gibi hissettiğimiz tuhaf şey.
  Onur 12 Ekim 2016
 • 0
  Bilinçaltımızın bir oyunu diyebiliriz sanırım. mesela yüzünü tanıyıp karşılaştığımızda adını hatırlayamadığımız insanlar gibi. Ya da hatırlamaya çalıştığımızda bir türlü bulamayıp düşünmeyi bıraktığımız bir boşluk anında artık o bilgiye ihtiyacımız kalmadığında bir anda bilinç altımızdan çıkıp gelivermesi gibi düşünülebilir sanırım
  Onur İnci 12 Ekim 2016
 • 0
  Genlerle bize taşınmış bilgi ve ana rahminle başlayan yaşam sürecimizde edindiğimiz bilgiyi beynimizle işleyerek düşünce üretiriz. Ne kadar biliyorsak o kadar üretiriz .
  mustafa kuşçu 12 Ekim 2016
 • 0
  Eskiden kendime çok sorduğum ve cevabını bulduğumda sormayı bıraktığım soru :) Cevabını hatırlamam için biraz düşünmem gerekti, uzun ve güzel bir felsefi cevabım var bu soruya:
  Şuan düşündüğün ve hayatında yeri olan bir düşünceyi ele al, ve o düşünceyi geçmişte de düşünüyor olsan o zamandan bugüne kadar neler değişebileceğini düşün. Düşünemediğimiz düşünce de bize aynı etkiyi yaratacaktır, aslında bugün olan ama geçmişte olmaya düşünce de "düşünemediğimiz düşünce" dir, o düşünce hiç olmayadabilirdi, o zaman da bazı şeyler farklı olacaktır. Bu düşünce karar düşüncelerimiz ile ilgili de olabilir. Geçmişte yaptığımız bir seçimi bugün değiştirmek istiyor olabiliriz, bu da geçmişte sahip olmadığımız farklı bir düşünce var demektir, eğer o düşünceye geçmişte sahip olsaydık yaptığımız seçim; dolayısıyla hayatımız farklı bir çizgide ilerleyecekti. Felsefi düşüncelerde yapılan büyük hatalardan birisi bulunduğumuz gerçeklikten (evrenden) koparak düşünmek oluyor. Bu soruya düşüncelerin hayatımızı etkileyen şeyler olduğundan koparak cevap vermek isteseydim saçmalıyor olurdum çünkü içinde bulunduğumuz gerçekliğin düşünce/mantık denklemimizdeki etkisi olmazdı ve bu açıklayıcı bir cevap olmazdı. Düşünceleri bir fonksiyon olarak ele alabiliriz, sahip olmadığımız bir fonksiyonun etkisini ancak sahip olduktan sonra, ona sahip olmadığımız uzay/zaman kesitindeki etkisini tahmin edebiliriz.
  Ertuğrul 20 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap