• +1

  Eğer zaman=hareket ise evrendeki tüm herşey dursa zaman dururmu?

  PYSKOPHAT 06 Ekim 2016
 • -1
  Öncelikle zaman=hareket diyemeyiz ama basitçe birbirine bağıl terimlerdir diyebiliriz .(her şeyin durması) şöyle yorumlanabilir: -273 kelvin teorik olarak maddenin tam anlamıyla durma noktasıdır. Entropisi sıfır olan madde için zaman durur
  headbang 06 Ekim 2016
 • 0
  Ama bunlar sadece teorik . Bana göre zaman algısal bir şey zamanı anlamlandıran bizdeki algı ki entropisi sıfır olan madde için zaman dursa da durmasada algılama varsa zaman vardır ( tabi evrenimiz için yorum yapıyorum☺)
  headbang 06 Ekim 2016
 • -1
  Herhangi bir sistemin -273.15 Centigrad derece = 0 Kelvin de entropisi sıfır olarak kabul edilir :)
  KÜBRA KARSLI 07 Ekim 2016
 • 0
  Evet, durur bence... Haklısınız.

  Zaman da hareket demektir bence. Zamanı sadece ve sadece harekete bağımlı olarak tanımlayabilirsiniz.
  En hareketsiz olduğunuz ve zamanın kendiliğinden geçtiğini iddia edebileceğiniz tek bir saniye bile gösteremezsiniz.

  Galaksinin ve içindeki tüm hareketler dursa bile, evrenin genişlemesiyle de hareke ediyorsunuz.

  Mutlak sıfırda zamanın durması, ışık hızına yaklaşınca yavaşlaması ve ışık hızındaki nesneler için durması ise tamamen göreceli, öznel algılar.
  Tüm evren için geçerli değil, hatta bırakın tüm evreni, hemen yan odadaki için bile geçerli değil.

  Aksini ispatlayabileni şimdiden tebrik ederim.
 • 0
  "Hareket durursa" derken neyin hareketinden bahsediyoruz? 0 Kelvinde zaman durmaz, akmaya devam eder. Hareket artarsa zaman yavaşlar. Göreliliğe göre zamanın akışı böyle açıklanıyor.
  Mehmet Ali 07 Ekim 2016
 • +1
  Zaman da bir şeydir ve o durursa zaten zaman durmuş olur.

  Zaman ile hareket nereden bağlantılıdır?Aynı zamanda zaman ile hareket bağlantısı olsa bile zaman sadece harekete bağlı değildir.Zamanı etkileyen yerçekimi vardır.
  Mr.Physics 07 Ekim 2016
 • 0
  @Mehmet Ali, kanımca hareket olarak tanımladığımız şey göreceli bir durumu kast ediyor.
  Anladığımı örnekle açıklama çalışayım: a)Sakin bir denizde tekneyle yol alıyorsunuz. Su kütlesine ve moleküllerine göre siz hareketlisiniz.
  b) Akıntılı bir denizde, sabit duruyorsunuz. (Çapa ile veya motor gücüyle, akıntıya zıt yönde ) su kütlesine ve moleküllerine göre onlar hareketli.

  (c) bir de akıntıyla aynı yönde gitmenize göre bir tanımlama gerekiyor. Bu sefer suyun tekneye olan direncini gözönüne alarak. Normalde tekne su dokusundan dolayı akıntıdan biraz daha yavaştır. Ama az bir ek kuvvetle akıntıyla aynı hıza gelip, akıntıyı kendisi için, hareketsiz olarak tanımlayabilir.)


  Aslında, bu tamamen " göreceli" bir durum. 2 tarafta kendisini sabit diğerini hareketli olarak görebilir.
  Bu ayrımı, kendi durumlarını (eylem için harcanan enerjiye göre) nasıl tanımladıklarına göre yapıyorlar. Kim kendisini sabit kabul ediyorsa, diğerini hareketli görüyor.

  Sorunumuz, "zaman" için doğru bir tanımımızın olmayışı, soyut bir kavram olarak algıladığımızdan, her kafadan farklı bir yaklaşım ve tanım çıkabiliyor.

  Einstein (büyük deha), bu tanımın göreceli olduğunu gösterdi bize. Buradan çıkartabileceğimiz sonuç, farklı bir açıdan konuyu ele alırsak, göreceli olarak zaman söz konusuysa, bunun "temel bir sabit" durumu olması gerektiği.

  Yani akıntımızın hızı sabit ama bizim hızımıza göre, onu algılamamız farklı oluyor.
  Eğer akıntı ile aynı yönde ve aynı hızda isek, akıntı bizim için sabit, durmuş, hareketsiz oluyor.
  (Tabii akıntı örneği, sadece tek boyutlu bir yönü tanımlıyor. Zaman için bu yönü, her yöne doğru olarak -çok boyutlu- tanımlamamız gerekiyor.

  Mutlak sıfırda zaman'ın durması konusunda; açıkçası, bu sırada kütlenin durumu hakkında fikir üretmeye yetecek düzeyde bilgim yok. (Daha önceki yazışmalarda bir kaç fikir yürüttüm ama tatmin edici ve verimli değillerdi.)

  Ancak kütlenin hareketi esnasında, kütlenin hareket yönüne ve hızına göre zaman değişiyor.

  Burada cevaplanması gereken ve beni aşan bir konu var. Karadelikler gibi özel koşullar haricinde, bildiğimiz uzay-zaman dokusu içinde, hareketli eden bir nesne için zaman her yönde aynı şekilde ve derecede mi yavaşlıyor?

  (Eğer yaklaşımımda haklıysam) Zaman sadece hareket yönünde yavaşlarken, diğer (dik) doğrultulardaki zaman değerleri farklı olabilir. Durumu nasıl tanımlarız, hesaplayabiliriz, bilmiyorum. ("x" doğrultunda hareket ederken ki zaman genleşmesi ile "y" ve "z" doğrultularındakinden farklı olmalı kısmen)...
 • +3
  Mutlak sıfırda zaman durmaz . ( Mutlak sıfırın altına indi almanlar ama atomlar genede hareketliydi.)
  Sorun zamanın göreceli olması değildi , hiçbir zaman değildi . Sorun ona evrensel bir sabit bulma çabamızda . Sorun uzaysal boyutlarımızın yetersizliğinde . Sorun milyonlarca parçası kayıp bir kozmosta zamana ve birçok bilinmeze açıklama yapma gayemizde . Ben düşünüyorum/umuyorum/inanıyorum ki ; çok yakın bir zamanda bu parçalar bulunacak ve o parçaları birleştirebilen bir yaratıcı zekaya ihtiyaç duyacağız .
 • 0
  Durur.
  Emin Akben 10 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap