• 0

  Büyük patlama sırasındaki evrenin genişleme hızı şimdiki evrenin genişleme hızına göre ne düzeydedir?

  Görkem Seven 04 Ekim 2016
 • +1
  Genişleme hızının git gide arttığını okumuştum bir yerde fakat ne düzeyde veya nereye kadar olacağını hiç duymadım
  Oğuzhan Aldemir 04 Ekim 2016
 • 0
  Evrenin ilk 1/3 ' lük dönemindeki genişleme hızı ile sonra ki 3 / 2 ' lik genişleme hızı aynı değil . Karanlık enerjinin yer çekimine hakimiyet kuramadığı zaman 1/3 ' lük zaman , karanlık enerjinin yer çekimine hakimiyet kurduğu zaman ise 3/2'lik zamandır . Sonlu bir evrende ; evrenin genişleme hızının zamanla azalması gerekirken bu hız artmaktadır . Yani evren en baştaki ( en düzenli ) haline varana kadar genişleyecek .
  Öyle ki 5-15 milyar yıl sonra eğer zekaya sahip canlılar olursa ; gökyüzünde kendi yıldızlarından başka bir şey göremeyecekler .
 • 0
  Yani gecenin en karanlık anı , şafaktan hemen önce ise ;
  Evrenin en düzensiz hali , en düzenli , tekil haline en yakın andır .
 • 0
  Dünyaya yakın olmayan cisimler daha hızlı uzaklaşır,evrenin de genişlediğini düşünürsek evren sürekli daha hızlı uzaklaşmaktadır diye duymuştum.
  Mr.Physics 05 Ekim 2016
 • 0
  Aradaki fark akıl almayacak kadar büyük. Big bang den sonraki ilk 10^-34 saniyede ( saniyenin trilyonda trilyonda trilyonda biri gibi bir süre ) 90 kere kendi büyüklüğünü 2 ye katladı. Hem yekten yavaşladığı icin hem de küçücük bir atom boyutundan golf topu büyüklüğüne geldiği ve 2 ye katlanması daha da zorlaştığı icin bu işlem gittikçe yavaşladı. Su an evrenimizin kendini 2 ye katlaması için şu anki evren yaşının(yaklaşık 14 milyar yıl) daha eklenmesi gerekiyor
  Yusuf Fuat Altiok 06 Ekim 2016
 • 0
  Bunlar tabiki evrenin hızlanarak genişlediğini yalanlamıyor. 2 ye katlanma hızı açısından ilk evren gerçekten akıl almazdı.
  Yusuf Fuat Altiok 06 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.743 kullanıcı

Giriş Yap