• 0

  Madde enerjiye enerjide maddeye dönüsebiliyorsa bir madde olduğu konumdan başka bir konuma enerji halinde eksiksiz bir şekilde taşınabilir mi?

  headbang 02 Ekim 2016
 • -1
  Evrenler arası ( boyutlar arası ) iletişimi enerji gereksinimi olmadan tasarlamadan sanmıyorum .
 • +2
  İlk sorun, maddeyi enerjiye dönüştürürken açığa çıkan enerjiyi kontrol edebilmek. Şu bunu kontrolsuz biçimde, bomba olarak yapabiliyoruz sadece. (Nükleer reaktördeki dönüşümlerde de dönüşüm çok yavaş. )

  İkinci sorun, kütlenin 3 boyutlu bilgisinin nasıl depolanacağı? En uygun yolu, dalga frekansları halinde depolamak ama bunun yolu nedir, bilmiyoruz. (Ya da alternatif bir önerinin)

  Üçüncü sorun, hadi bunları aştık diyelim. Enerjiyi de dağılmadan bilgisiyle yolladık. Tüm bu enerjiyi nasıl bütünleştireceğiz? Nasıl sıkıştıracağız? Bu çok belirsiz.
  Üstelik bu tür bir ışınlama ışık hızı ile sınırlı olacak...

  Bu yüzden ışınlama kavramı için farklı bir yaklaşım gerekiyor.
 • +1
  Teknolojimiz yeterli olsaydı kullanacağımız ışınlanma mantığı bu olurdu.Fakat enerjiyi maddeye çevirmek çok ama çok zor bişey,çevirebilseydik bile,eski şeklini veremezdik
  Mr.Physics 03 Ekim 2016
 • +1
  Maddenin kıçına torpil bağlayıp ateşlersek ve bu madde ışık hızına ulaşırsa enerjiye dönüşür. Bu aynştaynın E=m.c2 formülü. Lakin ışık hızına ulaşan bu madde adrese teslim gidemeyebilir. Farklı yer ve zamana düşebilir... Yada ışınlandıktandan sonra enerjiye dönüşüp etrafa saçılabilir, belli bir düzende hareket etmeyebilir... Hadi oda oldu, gittiği yerde kafasında kol bacağında beyin olabilir. Eski biçimini nasıl korusun ki ? Fizikçiler buna kafa yoruyor... Bide ışınlanan bu madde eğer canlı organizmaysa aşırı radyasyondan nasıl hayatta kalır ? Zor iş.
  çağdaş yılmaz 03 Ekim 2016
 • 0
  Bravo Çağdaş, bütün zihinsel özelliklerini konuyla birlikte açıklamışsın. tebrik ederim
 • 0
  Bence, içinde yaşadığımız ve bildiğimiz fizik kurallarına dayanarak bir ışınlama teorisi gerçekleştirmek imkansız.
  Dualite bile bir çözüm üretmiyor. Maddeyi , dalga haline getirmekte aynı.

  Bana göre nesneyi, kapalı bir zar sicim gibi bir enerji alanına sokup, gözlemlediğimiz evren ile olan ilişkisini kesmek gerekiyor.
  Yani daha önce başka bir yazımda belirttiğim, solucan gemilerle aynı mantığa yerleştirilebilinir.
  (Solucan deliği açamıyorsak, solucan yapalım). Ancak (s)alt uzaya geçen böyle bir nesneyi nasıl istediğimiz 4 boyutlu koordinata yönlendirebiliriz, bilemiyorum. Ya dışarıdan yani evrenimizden, müdahale ile hedef belirtip, o noktada kapıyı dışarıdan açacağız ki bu durumda ışık hızı sınırı ile sınırlı olacak hareket alanı.
  Ya da içeriden, (s)alt uzaydan bu noktayı bulup, oradan açacak ama nasıl? Hayalgücüm bile yetersiz.
 • 0
  Düşüncen güzel ama pratikte zor. Bir maddeyi, antimadde ile yavaş yavaş enerjiye dönüştürebilirsin, fakat o enerjiyi sonra yeniden nasıl eski maddeye dönüştürebileceğini bilemiyoruz.
  Görkem Seven 04 Ekim 2016
 • 0
  Evet. Mantık gereği mümkün. Şuan yapılan birçok çalışma da bu mantık üzerine ilerliyor. Yalnız şöyle bir sorun var. Madde madde olarak bir çok bilgiye sahip. Tüm bu bilgileri enerji formundayken taşıması imkansız görünüyor. Ayrıca enerji dediğimizde ışık hızında hareket eden emd'lerden oluşuyor. Sonuçta bu da belli bir hızda hareket ediyor. Dolayısıyla ortada bir ışınlanma söz konusu değil. Işınlanmanın hangi yollarla mümkün olabileceğiyle ilgili şu yazıyı okuyabilirsiniz: https://bilisimveteknik.com/isinlanma-mumkun-mu/
  Oğuzhan Kasırga 11 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap