• 0

  Bir yerimiz acıdığında niye bağırırız?

  Murat Aydemir 24 Eylül 2016
 • +2
  Bağırmanın var olan acının etkisini giderdiği yönünde araştırmalar var ki bu beynin ağrı algısını bastırması olarak düşünülebilir. Bundan farklı olarak ilk mantıklı çıkarım kesinlikle bir iletişim mekanizması olarak; etrafına kontrolün dışında bir tehlike tarafından canının yandığını gösterme/belli etme eylemi olmasıdır. Bu tarz bir uyarı mekanizmasının bir hayvan sürüsü için ne kadar avantajlı olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu gibi sorular doğal işleyiş açısından akla zor gelse de evrimsel açıklamaları bir hayli zor olabiliyor tabi.
  Vide supra 25 Eylül 2016
 • 0
  Acıya herkes aynı tepkiyi vermez . Ne tür tepki verileceği beyinde yaratılan gerçeklik ile alakalıdır . Tabi evrimsel yanıda göz ardı edilemez .
 • +2
  Acı bir beyin olgusudur, acı çeken herkes bağırmaz veya belli bir düzeyin (genelde daha önce tecrübe ettikleri acıdan daha fazla olan düzeydeki acının) üzerinde bir acı duyduklarında bağırırlar/ses çıkarırlar. Bunun 2 sebebi var:
  1.si reflekslerimizdir. Nasıl parmağımızla sıcak bir şeye dokunduğumuzda hemen elimizi geri çekiyorsak bağırmakta refleksler nedeni ile gerçekleşir. Fakat bu refleks neden vardır? Bu refleksin olma sebebi yardım çağrısıdır. Bir kişi bağırdığında insanlar kafasını hemen oraya çevirirler değil mi? Bağırmamızın sebebi de budur.
  2.si ise bizi meşgul eden hiçbir şey olmadığında beynimiz elindekine daha iyi odaklanır. Bu denklemde odaklanılan şey ise acıdır. Acıya sebep olan şey çok net ve geldiğini gösterirse (kafanıza doğru gelen bir taşı farkettiğinizi hayal edin) bu durumda zihnimiz bizi acıya hazırlar ve bazı hormonlar salgılarız ve eğer bu konuda kendimizi bir şekilde eğitmemişsek korku durumu oluşur ve normalinden bile daha fazla acı hissedebiliriz. Fakat farkında olmadan bir yerimiz kesildiğinde neredeyse hiçbir şey hissetmeyiz. Birçoğumuzun başına gelmiştir bu, böyle bir bakmışsınız bir yeriniz kesilmiş fakat hiç farkında olmamışsınız. İşte o durumlarda acı hissetmememizin sebebi beynin acı çekmek için meşgul olmasıdır.
  Acı çekerken bağırdığımızda ise beynimizi bir nebze meşgul ederiz ve acı bir nebze olsun azalır. Bazı kişiler bunu bildikleri için bilinçli olarak bağırırlar.
  Ertuğrul 25 Eylül 2016
 • +1
  Refleks olabilir.
  PYSKOPHAT 04 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap