• 0

  Işığın kaynağı, zaten ışık hızında gidiyorsa ışığa ne olur?

  Eyüp Yücel 20 Eylül 2016
 • +1
  Işık, kaynağından çıktığı anda ışık hızına ulaşır . şte ışık için bu hız, kabaca saniyede 300.000 kilometredir. Buna fizikte "ışık hızı sabiti" denir; çünkü bu hız sabittir, değişmez. Işık, bu hıza erişmek için hızlanmaz. Var oluşu gereği bu hızla hareket eder.
  ( http://www.evrimagaci.org/fotograf/111/7506 )
 • 0
  ışığın kaynağı zaten ışık olmalı bu durumda, nobody'nin dediği gibi; varoluşu böyle. huyu kurusun.

  Soru mantıklı ve bilgiyle desteklenmiş değil.

  Işık kaynağı kime göre ışık hızında? Kaynaktan çıkan ışığı kim gözlemleyecek? Gözlemci nerede? Bunlara göre cevap çok farkı olabilir, belki...
 • 0
  Kütlesi olan hiç bir ışık kaynağı isigin bosluktaki hizi olan c ye ulasamaz. Eistein a gore bu mümkün değildir.
  ege gurtan 21 Eylül 2016
 • 0
  @ege gurtan Boşlukta sürtünecek bir madde olmadığı için hızı yavaşlamıyor. Ama sürtüne bildiği bir ortamda (dünya atmosferi) hızı yavaşlıyor mu demek istiyorsunuz.
  Kabuto 23 Eylül 2016
 • 0
  Örnek olarak yani
  Kabuto 23 Eylül 2016
 • 0
  kutlesi olan bir ışık kaynağı düşünelim. Mesela ampul. Bir ampul uzayda hareket ederken asla yaydigi ışığın hızını geçemez. Isik hizi evrensel bir hız limitidir kimse onu gecemez. einstein in rölativite denklemlerine bakarsaniz,(toplam enerji denklemine) kütlesi olan bir nesneyi ışık hızina ulastirmak için sonsuz büyüklükte bir enerji vermeniz gerektiğini görürsünüz. Bir ampul uzayda ısik hizina cok yaklaşabilir ama asla geçemez. Cern de bile parcaciklari carpistirirken onları Isık hizinin yaklasik yüzde 99.9999 una kadar ulastirabiliyorlar ama kutlesi olan bir parcacigi hic bir zaman tam olarak ısik hizina ulastiramiyorlar.
  ege gurtan 24 Eylül 2016
 • 0
  bir sey daha ekleyeyim. Kutlesi olan bir isik uzayda ısik hizini gecemez cunku uzayda ışik evrensel hiz limiti olan c ile hareket etmektedir. Fakat isik uzayda değil de mesela su veya yağ gibi bir ortamda hareket ederse hızı yavaşlar.(c den daha az bir hizla hareket eder.) Bu durumda kutlesi olan bir parçacık ışık hızıni geçebilir. Bir parcacik boyle bir durumda yaydigi ışıgin hizini geciyorsa Cherenkov radiation denilen bir ışıma yapar. (Youtube da cok guzel gorsel videolarini bulabilirsiniz) Cherenkov radiation tipki nehrin uzerinde hareket eden bir gemi nasil arkasinda koni seklinde dalgalar olusturuyorsa (nehrin akintisindan daha hizli gittiği durumu dusunuyoruz), isik hizini gecmis bir parcacik da ayni benzer dalgalari oluşturur. (Bu durumda su dalgasi degil, isik dalgasi tabiiki)
  ege gurtan 24 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap