• 0

  Geriye dönüp bakınca 20.yüzyılı nasıl değerlendirirsiniz ?

 • 0
  Her yüzyılın kendi keşifleri vardır . On beşinci yüzyıl gutenberg'in matbaayı keşfinin ve kristof kolomb ' un yolculuğunun yüzyılıdır .
  On yedinci yüzyıl Newton , Galileo , Descartes ve Locke'un yüzyılıdır .
  On dokuzuncu yüzyıl Bell , Edison Maxvell ve faradayın yani Elektriğin , iletişimin , elektromanyetizmanın yılıdır .
  20 . yüzyılın zaten çok kısa bir özeti vardır . Albert Eınstein'in keşifleri evrenimizi ve evrene bakış açımızı altüst etti .
 • 0
  Bence sadece savaslar vardi.Ana konu savaslardi.Bence insanlik icin agir dersler iceren bir yuzyildi.Simdi ise ayni hatalara dogru gidiyoruz.Tarih kendini tekerrur ediyor gibi.
  m.ali 20 Eylül 2016
 • 0
  Einstein gibi biri yetismesine ragmen o da savaslardan cok etkilendi.Bunlar olmasaydi einstein cok daha basarili olurdu bence.Veya daha yeni kisiler tanimis olacaktik.
  m.ali 20 Eylül 2016
 • +1
  Başarısızlıklar çağı...
  Yedik, içtik, sömürdük, tükettik, tikettik, tükettik....

  Geleceğimizi değil, bugünümüze yatırım yaptık, bencilce...

  Çocuklarımıza oluşturduğumuz ama çözemediğimiz çevresel sorunlar, çatışmalı ideolojiler ve inançlar, tüketilmiş insan ve doğa kaynaklarını bıraktık.
  Başarısızlıklar çağı çünkü çocuklarımıza yarınından emin, güvenle geleceğe bakabilecekleri bir siyasi yapı/ortam bile bırakamadık.
  Üstelik kendimizi haklı görmek ve göstermek için, insanlığı hızla sona yaklaştıran değerleri, çocuklarımıza da aşıladık.

  Çağ değişti, imkanlar ve koşullar değişti ama insan ruhu 200.000 yıldır pek değişmedi. Aradaki değerli bilgeleri ve bilgileri bile özgeci (kişi veya toplum bazında) çıkarlarımıza kullandık.

  20nci yüzyıl bir değişim çağı olduğu için, İnsanlığın büyük başarısızlıklar yaşadığı ve ders almadığı kaotik bir çağ olarak anılacak.
 • 0
  Bence anlamadık ve hala anlamamak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. İnsanlık anladığını veya anlamaya çalıştığı uğraşları içine girmeye çabalıyor. Ancak her çaba kötü bir sonuç ortaya atılıyor. Einstein gibi iyi niyetli olduğunu tahmin ettiğimiz bir deha dan bahsedersek bile Atomu parçalamasının getireceği kötü sonuçların iyi sonuçlardan daha etkili olduğunu düşünmediğini düşünmek bir aptallık olurdu herhalde. Peki einstein bunu neden yaptı ? Onun düşüncesine göre bu neyin ispahatıydı ?
  Kabuto 22 Eylül 2016
 • 0
  Anlamadığımız şey nedir diye soracak olursanız da tahmin edeceğiniz üzere 'İNSANLIK' dır.
  Kabuto 22 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap