• +1

  İlk yazılım yazabilen bilgisayar nasıl yapıldı ?

  YinYang 19 Eylül 2016
 • +2
  Galiba UNIX işletim sistemine sahip 20 . yüzyılın ortalarında yazıldı . Dil olarakta '' C '' bilgisayar yazılım dilini kullandılar . ( #include <stdio.h> ) . 1971 ' de ilk ilk mikroişlemcinin ( 4 bitlik 4004 ) işlemcinin icat edilmesi ile hızlanıp gelişti .
 • +1
  @Alliance bende onu merak ediyorum @mr.nobody teşekkür ederim ama sonuçta o bilgisayarı yaparkende yazılım dili kullanılıyor peki şöyle diyim ; ilk yazılım dili nasıl oluşturuldu ?
  YinYang 19 Eylül 2016
 • +1
  Bende onu açıklayacaktım zaten .
  --- Bir bilgisayar programı yada işletim sistemi üzerinde çalışan başka bir program tarafından çalıştırılan belli bir amaca yönelik komutlardan oluşan bir '' ikili kod '' vardır . İşte bu komutlar '' klasik bilgisayar '' dilinin alfabesidir . Nasıl bizim alfabemiz ( A,B,C,D ) ise bilgisayarda da 0 ; hayır , iptal , kapalı lojik-0 , ölüm / 1 ; evet , açık , lojik-1 , yaşam anlamlarına gelir . Şimdi '' lehçeleri ve şiveleri '' düşününüz .
  Tüm ülke türkçe alfabesini kullanıyor ama neden her ağız bu alfabeyi farklı yorumlar ? İşte bilgisayar dilinde de bu vardır . 0 ve 1 leri kullanarak ( binary , oktal hecadecimal , decimal , GRAY kodu ,BASIC dili , ASC22 kod , Parity tek - Parity çift , Artık-3 kodları ile yazılır . İkili sistem alfabe ise bu yazdıklarım onun türevleri ve '' lehçeleri '' dir .
  Mesela şöyle diyeyim : '' (11010100,11011001 ) = MR demektir . İşletim sistemleri ve yazılımlar bizim dilimizi bilgisayar diline çevirir . Bunu genelde ana kartta bulunan mikroişlemciler/mikrodenetleyiciler yapar . Her neyse .
  Bu lehçeler , mantık kapıları ve klasik algoritmalar ile görevlere/işlerle çevrilir . Tüm klasik sistemde aynıdır . Birde kuantum tabanlı , süperposizyon ilkesine uygun çalışan bilgisayarlar vardır ama onlar henüz gelişme aşamasında .
 • +1
  Ben yazdıklarımın bölümünü okumaktayım , inanın bu bölüm keşke bu yazdıklarım kadar kolay olsa . Ama her derste beni büyüleyen konular olduğu gerçeği var benim için . Daha fazla bilgi isteyen olursa ki bu bilgileri bilmek bence yeterlidir geneden isteyen olursa veririm . İyi günler .
 • +1
  Teşekkürler
  YinYang 20 Eylül 2016
 • 0
  Ne demek .
 • 0
  Bilgisayar zaten 0 ve 1 makine dili kombinasyonundan oluşur. Mikroişlemcilerde belirli kapılar vardır (ve, veya gibi) ve bu kapılar yazılımın temelini oluşturur. Her yazılım dili, derleyicisi tarafından makine diline dönüştürülür ve öyle işleme konulur. Yani her yazılım dili, makine dilinde oluşturulmuştur.
  Ertuğrul 21 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap