• 0

  Bütün hareketlerin bir an için durduğunu düşünürsek en ufak titresimler dahil , kuanta titresimler olarak okumuştum, zaman kavramı akıp gitmeye devam eder mi ?

  Ahmet Çifci 08 Eylül 2016
 • 0
  Bence durur
  YinYang 08 Eylül 2016
 • +1
  evrenin genişleme hareketi durursa zaman da durabilir bence...
  Doğukan Şimşek 08 Eylül 2016
 • 0
  Zamanın ışık hızında duracağını ve tam anlamıyla hareketsiz olan bir şey için de zamanın duracağını varsayarsak belli bir denge olması gerekmez mi?
  Ahmet Çifci 08 Eylül 2016
 • 0
  Kuantumun dediği gibi gözlemci gözleneni etkiler hareketlerin dengeli olması için
  Ahmet Çifci 08 Eylül 2016
 • 0
  --- Bence aslında ışık hızında yada mutlak sıfırda ZAMAN DURMAZ . Zamanın kendi boyutu , titreşimleri , enerji yoğunluğu ve fazı vardır . Misal bir araba 50 km/s hızla F2 yönünde gidiyor ve siz durağan olarak onu gözlemliyorsunuz . Siz hızlanmadan o arabanın sizden daha hızlı gittiğini görürsünüz , ya hızımızı ve yönümüzü F2 yönünde 50 km/s ' ye çıkarsak o arabayı DURAĞAN görmez miydik ? ( Görelilik hareketin göreceli olduğunu söylemez mi ? ) . Bizler zamanın fazını yakalamaya çalışan uzay-zaman bükülmelerinden başka bir şey değiliz aslında . Bu çıkarımlarımdan sonra önemli 3 soru var ; 1- Işık hızı ile zaman 'ın hızını bağdaştırmak gerekir mi ? 2- Zaman , ışık hızından daha hızlı AKABİLİR Mİ ? 3- Zaman boyutu ile aynı hızda ve fazda seyreden bir X olduğunu düşünün , '' sizce X zaman fazında '' ışık hızının '' sadece kritik bir fazlar arası geçiş hızı olduğunu mu anlar ? '' Yoksa X ; zamanın sonsuz sayıda '' planck zamanlarıdan ve alanlarından '' oluştuğunu mu anlar ?
 • 0
  3 soruya vereceğimiz ne kadar farklı cevap olursa, kabul edilebilir bir cevaba o kadar yaklaşırız .
 • 0
  @Mr.Nobody zamanın hızı dediğiniz zaman Newton gibi düşünmüş oluyorsunuz oysaki zamanla iç içeyiz zaman mutlak bir şey değil dolayısıyla hızı da görecelidir.
  Ahmet Çifci 08 Eylül 2016
 • 0
  Aslında Brian diye bi bilimciye göre zamanın akıp giden bir şey olduğundan bile emin değiliz. Biz titreşim diye algıladığımız argüman aslında aynı anda olan tek bir şey olabilir, biz onu kesit kesit algılayabilen dedektörlere sahip olduğumuz için akıp gidiyormuş gibi hissediyoruzdur belki de...
 • +1
  Gözlemciye göre ışığın hızı sabit olduğuna ve tüm gözlemciler aynı hızı ölçeceğine göre, aldığımız değer; ışığın bir saniye de (ya da herhangi bir ölçüm aracınca saptanmış süresi) almış olduğu yola-mesafeye göre belirliyoruz.
  Teori bize aynı sürede olmak üzere, ışığın hızını hep aynı ölçeceğimizi belirtiyor.

  Yine aynı teori bize, gözlemcilerin farkı hızlarına göre, zaman saptamalarının ve öçlümlerininde farklı olacağını söylüyor. Öyleki saniyede 200.000 km hızla giden bir gözlemcinin zamanı, duran bir gözlemciden yaklaşık %50 daha yavaş olacak...

  Buradan, hızlandığımızda zamanı algılama ve ölçmemizinde yavaşladığını, duran gözlemciye göre 1,5 birim olan zaman ölçümünün bize göre 1 birim olduğunu anlıyoruz.

  Çıkan sonuç; bence, hızlanan her nesne kendi mini eşdeğerli-geçici-değişken evrenini ve kurallarını oluşturuyor.

  Her durumda fizik kanunları ve temel yaklaşımları sabit. Yani değişmeyen tek şey, bu ilişkileri tanımlayan matematik.

  Bence, zaman (dalgalardan oluştuğunu düşündüğüm şekli ile) var olan tüm titreşimin ana sorumlusu ve nedeni.
  Bu nedenle tüm titreşimin durmuş olması demek, o noktada bizim "algıladığımız zamanın" olmayışı demek. (Hatta madde bütünlüğünü sağlayacak bir etki de kalmadığından, tüm maddenin enerji formuna döneceğini düşünüyorum.)

  Zamanı algılayışımız, olaylar sıralaması sadece; Öncesi, şimdisi ve sonrası -geleceği şeklinde... Sıralamayı da zamanın akış yönü olarak tanımladığımız ( bence o dalgaların) hareket yönüne göre oluyor.
  Yani her şeyi tanımlarken, başka bir şeyden referans alıyoruz. Zaman algılayışımızda da, zamanın hareket yönünü referans alıyoruz.

  Sonuçta, titreşim yok ise, zaman da yoktur. Zaman yok ise, referans alınacak bir kavrayış da yoktur. Yani cevabınız; Hayır olmayan bir şey akıp gitmez.

  @nobody, mutlak sıfırda Zaman'ın durabileceğini düşünüyordum ama mutlak sıfır altı konusundaki paylaşımlarınız- kaynaklar sayesinde bu konuyu tekrar sorguluyorum...

  @Alliance33, "Evrenin genişleme hızının sabit olmaması"-değişken olabilmesi (ve/veya bizlerin onu "aynı" ya da farklılaşmış) algılamamız konusundaki düşüncelerinizi merak ettim. (Kütle konusundaki kısma bayramdan sonra devam edelim mi? Bu dönemde, siteye pek giremeyeceğim)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap