• +3

  Bu tartışma platformunda gördüğünüz artılar ve eksiler nedir ? Daha verimli ve daha olgun tartışma ortamı için ne gibi değişiklikler olmalıdır ? Hepinizin görüşlerini bekliyorum .

 • +1
  Şahsen bu platform ile tanıştığım günden beri çeşitli bakış açıları ve bilgiler ile cehaletim gün geçtikçe küçülüyor . Arada bu verimli ve bilimsel ortamı bozmak isteyen varlıklar olabiliyor ama Fizikist ekibi zamanında yapması gerekeni yapıyor diye düşünüyorum . Puanlama sistemini açıkcası beğenmedim , aktif üyeler tarzı daha iyiydi gibime geliyor . Açıkcası burada özgün,bilimsel ve güzel bakış açılarına sahip kullanıcılar var . O kullanıcıları ve dahasını eğer bir tablo olacaksa , onları en üstte görmek daha iyi olur . Çünkü o insanların yorumlarını bile okudukça bir şeyler öğreniyorsunuz . Açıkcası ben '' Aktif Üyeler '' tablosunda ki kişilerin yorumlarının %80' nini okudum ve bana kattıkları belkide 3 brian greene kitabına eşdeğerdir .
 • +1
  Haftanın en iyileri artılara eksilere göre şekilleniyor sanırım. Tablonun en başında seni görüyorum ve hak ettiğini düşünüyorum en azından bu yetiyor. :) onun dışında ukalalık yapanlar da yapmamalı ya da anlaşılmayan bir durumda sabırlı ve açıklayıcı olunmalı.
  filozof 04 Eylül 2016
 • +1
  Açılan konulara anonim yorum izni-yasağı seçeneğinin konmasının önemli bir şey olduğunu düşünüyorum. Bazıları çok şey bilir ama bazı şeylerde hiç bilgisi yoktur. Mesala internette dolaşıp buna benzer siteler bulan ama beceremediği ya da çekindiği için kayıt açamayan insanların bu yüzden belki de hayata bakışımızı değiştirebilecek yorumlarının kendilerine kaldığıyla ilgili bir his var içimde...
 • 0
  Yurt dışı sitelerde, bazı konulardaki soruların tekrar olması durumunda önlemek için güzel bir yol geliştirmişler. Yarı moderator sayılabilecek kişiler ki bunlar genelde site içinde diğerleri tarafından takdir görenler belli bir puan ile ki bunuda yazdıklarının değerlendirilmesi veya yazdıklarının kaç okuyucu tarafından okunduğu ile değerlendiriliyor (teknik olarak ilgili soruyu açan tüm yazıların girişlerini görüyor, ilgi çeken yazı için devamı tıklanınca script kenara not atıyor), tartışma platformunda kısmi düzenleme yetkisine haizler.
  Yani benzer içerikli konuları birleştirebiliyorlar. Ya da benzer başlıkları. Böylece aynı konuda tekrar sayısı azalıyor. Sonra site yönetimi bu değişiklikleri kontrol ediyor. Uygun olmayanları eski durumuna getiriyor.

  Bazılarında ise konu-soru başlıklarını bile tekrar düzenlemek mümkün.

  Ayrıca bir konu açılırken, database'den benzer başlıklarda listeleniyor. Bunu genellikle kullanılan kelime ve anahtar kelime ile yapıyorlar. Böylece daha soruyu yazarken bile, daha önce sorulmuş benzer soruları görme ve değiştirme imkanı oluyor. Çünkü bu şekilde soru içeriği de zenginleşiyor.
  Genelikle soruyu soranın kimliği gizli kalıyor. Bu şekilde, soru anonimleştiğinden kişilerin tek derdi, gerçekten ilgi çekecek farklı bir soru üretmek oluyor.

  Yine de bu konularda ısrarlı değiller, Yani aynı soruyu tekrar sorabiliyorsunuz. ama bir kullanıcı-moderator bunu birleştiredebiliyor.

  Diğer yandan soruların ve cevapların bilimsel içeriğine göre temel anahtar kelimeler belirlenmiş.
  Bir konuda sadece soru değil, cevaplarda da ilgili anahtar kelime ya da kelime grupları geçerse, bunların soru linkleri, alt alta sıralanıyor.

  Bu sadece bir yazılım meselesi, text dosyası olarak database'i bir kere tarayacaklar. Sonra her yeni konu-soru için ile 3-4 günde bir yeni linkleri otomatikman tarayıp ekleyecek ekleyecek siteye.

  Siteye üye olmadan soru sorma ya da yorum yapma, soru ve yorum çeşitliliği açısıdna iyi. Ancak çok gerkesiz veya baltalayıcı sorularda -cevaplarda olabilir. Bunlara karşı bir yol düşünülmeli, Bulunamıyorsa ki bulabileni görmedim , üyelik sağlam bir yol.

  Haftanın en iyileri konusunda, başkalarının ne düşündüğü önemli olmalı. Kendimizinki değil. Aktif kişiler de belirleyici değil . Çünkü yazıp, sildiğiniz bir cevap bile, database'de cevap -aktiflik olarak kalıyor.
  Bu konuda net bir önerim yok.
  Bence sistemi kişilerin performansından çok, soruların ve cevapların performansına göre değerlendirecek bir yapı lazım. Ama nasıl ? Şu an bilmiyorum.

  Popüler sorular kısmı, bu konuda yardımcı olabilir belki. Belki orayada biraz el atılırsa... ama üzerinde düşünemk lazım.


 • 0
  Tekrar bakınca, verilen cevaplarda kullanıcıların takip edilebilmesi var. Böylece düşünceleri veya bilgisi ile dikkat edilen kişilerin yazdıklarını özellikle takip etmek mümkün oluyor. Hatta bir arayüz ile, bildirimler arasında bu kişilerin çeşitli konulardaki yazılarıda list olarak veriliyor.

 • 0
  Ayrıca platformun bir tek artısı var; özel bir ilgimin olduğu fizikle ilgili ortaklaşa akıl yürütmelerin gerçekleşebilmesi. Başka bir yer bulabilsem burda bir dakika durmazdım. Misafir defterleri olurdu eskiden websitelerin, kayıtlı kullanıcı olmak zorunda kaldığın bir misafir defteri burası... :)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

4.656 soru

27.500 cevap

30.196 kullanıcı

Giriş Yap