• +1

  CH4 + 2 O2 → CO2 + 2H2O+55.5 MJ/kg Metan Gazı hakkında... Metan gazını yakarsak 2 mol su elde ederiz.Saturn'un uydusu Titan ise metan bakımından çok zengin.+

  Ahmet Efe KUTBAY 03 Eylül 2016
 • 0
  Tam emin değilim ama Titan'a uydu yollayabilirsek uzay madenciliği ile alternatif bir su kaynağı bulmuş olabilir miyiz?
  Ahmet Efe KUTBAY 03 Eylül 2016
 • 0
  Hadi reaksiyonu başlatmak için gereken akvitasyon enerjisini bir saniyeliğine göz ardı edelim . Suyu elde ettik peki dünyaya bu aktarımı nasıl yapacağız ? Gerçi oraya kadar gidip bunu yapanın gerekli donanıma sahip uzay aracının olma ihtimali çok fazla olurdu ama genede yeterli değil .
 • 0
  Teşekkürler @Mr . Nobody Günlerdir kafamı kurcalıyordu.
  Ahmet Efe KUTBAY 04 Eylül 2016
 • 0
  Şimdi titan 1 milyar 335 milyon kilometre uzaklıkta.Bu uzaklığa gidecek uzay aracının uzaydaki radyasyona uzun süre dayanması lazım.Oldu diyelim.Uzay aracı Titanda bu reaksiyonu başlatmak için titanın atmosferine girmesi şart.Titanın atmosferine direnç gösterecek iniş yapması lazım.O da oldu diyelim sonra da reaksiyonu başlattı. Mr Nobody nin dediği gibi oluşan suyu taşıma zorluğu var çok kısıtlı miktar taşıyabilir taşırsa.Sonra bu uzay aracının dünyaya dönebilmesi için titanın kütle çekiminden kurtulması lazım.Mesela Titana inmeyi başaran ilk uzay aracı Huygens titanda çok kısıtlı araştırmalar yapabiliyor.Koşullar zor çünkü.Dediğiniz araç için koşullar çok daha zor olacak.
  sa 04 Eylül 2016
 • -1
  Yanma tepkimesi için aktivasyon enerjisi sorun değil ama sorun olan gazın çok geniş hacmi olması. Gerekli o2 yi tedarik edecek bir atmosferi de yok maalesef. Ayrıca tepkimeden su gaz olarak çıkar o da çok zahmetli ayrı bir yoğunlaştırma ünitesi gerektirebilir. Güzel düşünmüşsün ama.
  Vide supra 04 Eylül 2016
 • -2
  İhtiyaç Ne?
  Dünya'ya su sağlamaksa... Zaten mevcut suyun çok kısıtlı bir miktarını kullanıyoruz (Toplam su miktarının yüzde birinin altında). Kalanı da kirletiyoruz. Kirletmeden ve verimliliği artırarak kullanmayı öğrenmek, parayı buraya harcamak daha iyi olmaz mı?

  Eğer teknolojik gelişim kanıtıysa, Suya dönüştüreceğine metanı, 2-3 kuyruklu yıldızın yörüngesini atmosferi sıyıracak şekilde geçirt. Sürtünme bolca su bırakır.

  Ya da Saturn halkalarına git, büyük buz kütlelerini dünyaya doğru ivmelendir. Satürün'ün kütle çekimi kuvvetini sapan etkisi için kullan. enerji maliyetin çok düşer.
  Bir kere ivmelendiler mi, bir daha enerji harcamazsın dünyaya çarpana kadar. Parçalar çok büyük değil ise, atmosferde dağılırlar zaten.

  Titan, Io, Europa (buz dolu), İnsanlık için dünyaya kaynak sağlayacak dünyalar (her ne kadar uydu olsalarda) değiller.
  Onlar insanlığın uzaya yayılımında basamak, dinlenme noktası, ileri karakol olabilecek yerler.
  Zaten Oort bulutuna ulaşılırsa, orada bolca su ve hidrokarbon (besin üretimi için) var.

  Sorunun ne olduğu teşhis edilmeden, çözüm üretiliyor. İşte bu zihinsel enerji kaybı bence.


Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap