• +1

  Biz aslinda su an da yasamiyir muyuz? Cok az bi fark olsa da gecmisten bi hayari kavriyoruz? Ornegin aynadan isik ile kendi yansimami gormem de zaman geciyor o kisi ben degil miyim eski ben mi oluyorm

  eksousion 02 Eylül 2016
 • 0
  Aynada gördüğün kişi eski sen oluyorsun. Sen fotoğrafına bakan şu an ki sen gibi oluyorsun. Yani şu an yaşıyorsun, gördüğün şey senin geçmişteki yansımandır.
 • 0
  Bahsettigim sey saniyeden bile kucuk zaman dilimi :) ornegin otobus onumden gecerken onun ilerledigini kavramam ve ya insanin konustuklarini anlamam da gecen zaman benim su an da yasamadigim anlamina mi geliyor ?
  eksousion 02 Eylül 2016
 • 0
  Şöyle bir durum var ; Bir bardağı düşürmen olayını ele alalım . 1--Bardağın düşüşünü göz ile algılarsan , reseptörler bunu elektrik sinyallerine dönüştürür ve topu beyinin '' Oksipital Lobuna '' gidiyor . 2-- Bardağın düşüşünü ses ile algılarsan , kulağın ile ses verisini ( dalga boylarını ) algılar ve bu veriyi en sevdiğim lob olan '' Temporal Loba '' gönderirsin . Şimdi sen bardağın düşün anındaki ses ve görüntüyü aynı anda ALGILADIN değil mi ? Sıkı dur işler bu organda öyle yürümüyor . Beyinin farklı yerlerinde bilgi farklı hızlarda ve farklı '' PSİKOLOJİK FİLTRELERDEN '' geçiriliyor . Misal aynı anda boğazıma ve ayağıma ateş edildiğini düşün . Aslında boğazıma edilen ateşi daha önce algılarım ama beyin '' dur başka gelen var mı acaba '' der ve ayaktan gelen otonom sinir'in verisini görür . Ve der ki '' ben bunları senkronize edip '' bilince yollayayım ki zaman kavramını manipüle etmeyeyim der . İşte nörolojik görelilik budur . Direk olarak cevap bu değildir , laf salatası yapmak istemedim ama dolaylı ve kabul edilebilir bir cevap verdim gibi .
 • 0
  Bu durum evrenin temel işleyişi ise eğer verilebilecek bir cevap yok. Tüm soru senin kendi varlığını bu durum içerisinde nasıl anlamlandırdığında bitiyor. Şayet kuantum dolanıklılı aslında sürekli gerçekleşen bir etkileşim ise o zaman gerçekten zaman ve uzaydan etkilenmeyen bir etkileşimden söz edebiliriz. Ama tüm bu görecelilik ve kaos içinde şahsen gecikmeli de olsa görmek ve duymak yeterli geliyor.
  Vide supra 03 Eylül 2016
 • 0
  Zaman sadece geçmiştir diyorum ben bu durum için. Arada çok kısa bir zaman dilimi de olsa aslında gördüğümüz düşündüğümüz her şey geçmişe yönelik
  filozof 04 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap