• +1

  Ses kayıt cihazlarında 'ses tınısı' nasıl kaydediliyor? Sesin şiddetini veya frekansını sisteme kaydedebilirsiniz fakat herkeste değişiklik gösteren tınıyı nasıl?

  Kutsal Bilge 01 Eylül 2016
 • +1
  Bu güzel soru.Mesela 4 tane enstrümanla la notasını çalarsak hepsi aynı frekansta olmasına ramen hangi sesin hangi aletten çıktığını anlarız.Bunu sağlayanda ses tınısı.Yani ses tınısı ne frekansa ne de ses şiddetine bağlı değil.O zaman cidden nasıl tınıyı kaydediyoruz ?
  sa 01 Eylül 2016
 • +1
  Cidden İlginç şekilde ses grafikleri ni gösteren cihazlardaki ses grafiklerinde de sesin genliğinden sesin şiddetini dalga sayısıyla da frekansını anlayabiliyoruz.Ama sesin tınısını anlayamıyoruz.Ses kayıt cihazından bunu nasıl anlayabiliyoruz?
  sa 01 Eylül 2016
 • +1
  Kayıt cihazının gelişmişliğine bağlıdır. Mesala 3310 monofoniktir, ayrı bir enstümandır açıkcası. Öyle bir kayıt cihazına ancak saf melodiyi kaydedebiliriz. Ama bahsettiğiniz ses kayıt cihazlarına notalar değil, ses olduğu gibi kaydedilir. Renkli fotoğraf makinelerine benzer mantıktır. Nasıl bir fotoğrafı çekerken, makinenin kalitesine bağlı bir şekilde, kırmızı ve tonlarını resimde farkedersek, tutulan sesinde tınılarını tekrar çalarken hissederiz...
 • 0
  Tınıyı kulağı gelişmiş biri rahatlıkla kayıtlardan farkedebiliyor. Bu da demek oluyor ki aslında kaydedilebilen bir değişkeni var. Gerisi ses mühendisliği galiba.
  Vide supra 01 Eylül 2016
 • 0
  Sesin de parmak izi gibi herkeste farklılık gösterdiğini okumuştum.
  filozof 01 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap