• 0

  Bir toplumun gelenekleri ve görenekleri her zaman ve her yerde o toplumun yararına mı çalışır?

  Doğukan Şimşek 28 Ağustos 2016
 • +2
  Her zaman her yerde değildir . Misal japonların '' ergenlikten çıkıp , erkek olduklarını '' sandıkları bir eylem olan ; her yıl '' balina katletme '' bir gelenektir . Yani balina katletme onlara göre sıradan vede yararlı . Saçma , mantıksız , kuşaktan kuşağa aktarılan saçmalıklardan oluşan vede uygulanmaması kesinlikle sorgulanmayan eylemler bütünü diyede tanımlamak bunu uygulayanlara saygısızlık olabilir . Ama ben bu konuda karbon atomu gibi olmayı tercih ediyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 28 Ağustos 2016
 • 0
  Toplumun yararına, bazıları birey için zararlıdır... Mesela şehit olmak. Toplumun yaşam tarzının devam etmesi için bireyin fedakarlığı..
 • 0
  Hayır. Ayrıca gelenek ve göreneklerin asıl amacının her zaman yarar sağlamak olduğunu da düşünmüyorum.
  Veritas 28 Ağustos 2016
 • 0
  Toplumun yararından kastınızın ne olduğu önemli bu noktada ama evet yararınadır. Genel olarak gelenekler toplum olmanın bir sonucudur zaten. Balina katletme örneğinde olduğu gibi saçma olabilir ama anlamsız olsa yapılmazdı. Bu açıdan insanların kendilerini topluluk hissi dahilinde birleştiren eylemlerin ne olduğunun bir önemi kalmadığını görebilirsiniz. Örneğin iyi ya da kötü olması bir şeyi değiştirmiyor.
  Vide supra 28 Ağustos 2016
 • 0
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Balina_avc%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1 @shibumi Nasıl duymadınız greenpeace bu geleneğe yada her ne diyorlarsa ona karşı çok protestoda bulundu ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 28 Ağustos 2016
 • +1
  @nobody, konuyu çarpıtıyorsunuz bence. Japonya da balina eti, geleneksel değil, lüks tüketimdir. Yağlı olmasından dolayı sevilir ve tüketilir. Balina soyuna karşı katliam gibi bir iştahla tüketirler. Çünkü tüketim toplumlarında bile zor görülen, aşırı bir "parasıyla değil ni? " mantığı var. Greenpeace'de dahil olmak üzere karşı çıkılan bu tüketimdir. Hatta yetmez, yunus etlerini balina eti diye de piyasaya sürerler. Bu seferde balina gemileri, araştırma kurumlarını fonlayarak, onlardan "bilimsel amaçlı avlanma" sağlarlar. Buraya kadar haklısınız.
  Yanlış olan; erkekliğe geçiş ayini. Başka çekik gözlü bir toplumun (inu=insan) eskimo ya da lapon (hangisi emin değilim ama Laponlarda kuzey Avrupada yaşayan ve avcılıkla - hayvancılıkla geçinen bir toplum) adetiyle karıştırıyor olmanız.
  Japonlarda bu tür yaygın bir adet hiç duymadım. Bazı japon ve aynu dağ kabileleri haricinde , erkekliğe geçiş töreni japonya da pek yok bildiğim kadarı ile. Şinto budizmi çerçevesinde de olacağını sanmıyorum.

  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 28 Ağustos 2016
 • 0
  Maalesef yanılmak isterdim bu konuda yani sırf saçma bir dürtü yüzünden böyle bir '' katliam '' yapmak konusunda . Aslında bizde katliam yapıyoruz her yıl '' koyunları -inekleri '' keserek belkide bu japonlara göre saçma bir şeydir . O yüzden japonların yaptıklarını sorgulamıyorum sadece gelenek , inanış yada neden yapıyorlarsa . Sadece soruya hitaben örnek vermek istedim ki yerinde bir örnekti . @shibmı
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 28 Ağustos 2016
 • 0
  Gelenek ve gorenekler ancak başka rakip bir toplum için zararlı olabilir. Emperyalizm, somurgecilik, sulta, kolecilik, vassallik mesala.. toplum pragmatisttir ya da doğal secilim prensibi temelidir. Birşeyin yararı daha fazlaysa iyidir.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap