• +1

  İlk insanlar konuşmayı nasıl öğrendiler yoksa biliyorlar mıydı? Nasıl iletişim kuruyorlardı? Yorumlarınız?

  27 Ağustos 2016
 • +1
  İlk insanlar '' çizdi '' konuşmadılar aslında . Nesnelere ad vermeleri , ahlak yasalarını oluşturmaları , bilginin tecrübe edilerek sağlanan bir şey olduğunu anlamaları , ve daha bir çok parametre bu sorunun kilit anahtarlarından bence . @buket .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
 • +1
  Peki daha sonra konuşma nasıl başladı ? @nobody
  28 Ağustos 2016
 • 0
  Hiçbir fikrim yok (: @buket .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 28 Ağustos 2016
 • 0
  Ne alaka
  Emre G. 28 Ağustos 2016
 • +2
  İlk insanların cizimleri bence birbirleriyle degilde kendilerinden sonra gelen nesillerle iletişim kurmak içindi.Dillerin gelişimi yuzyillar sürer.Noktalama işaretlerinin fazla oldugu diller daha köklüdür.Bence lk insanlar ilk zamanlarda insan beyni sayesinde seslerini frekans ve duzeylerini ayarlayip duygularını ifade etmeyi ogrenmişler (hayvanlarin su an yaptigi bu) sonra maddelere isimler vermişler daha sonrada kelimeleri birleştirmeyi ögrendiklerinde de cümleleri kurmayı başarmıslardir.
  sa 28 Ağustos 2016
 • +1
  iletişim, konuşma geni olan foxp2 nin gelişmesiyle başladı.
  ozan konar 28 Ağustos 2016
 • 0
  bence konuşma ve çizme gibi şeyler ilk 'sapiens'den daha eski.
  Böyle bir bilimsel çalışma var mı bilmiyorum; ama kedilerin falan birbirlerine farklı çağrılar yaparken farklı sesler çıkardığını gözlemleyebilirsiniz.
  İlk insandan kastınız homo erectustan daha evveli ise muhtemelen ilk kelimeler "yemek, tehlike" gibi kavramlar olmalı.
  İlyas 28 Ağustos 2016
 • 0
  birisinin çok güzel bi sözü vardı :evrenin nasıl var olduğunu bilebiliriz ama neden var olduğunu asla bilemeyiz. diye işte bu konu da böyle : insanların neden konuştuklarını bilebiliriz ama nasıl konuşmaya başladıklarını bilemeyiz.
  Muhammet AKAY 28 Ağustos 2016
 • 0
  Hayvanlarında farklı sesler çıkararak temel ihtiyaçları çerçevesinde anlaştıklarını biliyoruz. Yapılan deneylerle hayvanlar kayıttan dinletilen seslere göre farklı tepkiler ortaya koyuyorlar. İnsanlarda bunun gibi ilk zamanlar sadece temel anlamda sesler ile anlaşıyordu. Ne oldu da şimdi çok kompleks kelimelerle milyonlarca farklı şeyi anlatabiliyoruz derseniz. Bu durumdan ben tam emin değilim ve net bir kanıtta yok. Fakat en mantıklı teori insanların, hayvanlardan farklı olarak olmayan bir şeyi hayal etme gibi bilişsel bir yeteneğe sahip olması onu farklı durumlar için de sesler oluşturmaya böylece sosyal bir varlık olmasına doğru götürmüştür. Bu konuda Sapiens kitabı oldukça farklı argümanlar ile yorum getiriyor. Tavsiye ederim.
  Veritas 28 Ağustos 2016
 • 0
  (Sadece teori) İnsan genel olarak birçok şeyi taklit yoluyla doğadan öğrenir. İlk insanlar da etraflarına baktıklarında canlıların bazı sesler çıkardıklarını ve bu seslerin rastgele değil belli bir düzene göre oluşturulduğunu zamanla keşfetmiş olabilir. Böylelikle kendisi de birtakım sesler çıkarmaya başlar. Bu sesler git gide karmaşıklaşır ve daha fazla şeyi ifade etmek için kullanılabilir.
  Exiled Philosopher 13 Ekim 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.157 soru

30.940 cevap

31.356 kullanıcı

Giriş Yap