• 0

    Stresi nasıl yenebiliriz?

    Doğukan Şimşek 27 Ağustos 2016
  • +2
    -- Kontrolün sende olmasını yada olacağını sağlamak -- Sosyal toplumdaki öneminin ve sosyal toplumun sana olan bakış açısının bir çeşit '' yanılgı '' olduğunun farkına varmak -- Sosyal destek -- Pozitif olma ( mantık çerçevesinde ) '' -- bunlar aklıma gelen en sıradanlardan .
    Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
  • +1
    Aklıma gelen bir sürü sayabilirim ama ben hala yenemedim o yüzden yorumsuz kalacağım ..
    Buket Gökpınar 27 Ağustos 2016
  • +1
    Stresi yenemeyiz, onunla başedebilir ya da stresi kullanabiliriz. Ayık tutar mesala insanı, daha duyarlı olur insan çevresine, kafeinden daha iyi uyarıcıdır hatta....
  • +1
    Stresi yenemezsiniz. Onunla başedebilirsiniz daha doğrusu yönetebilirsiniz. Çünkü stres "hayatta kalma "nın önemli bir parçasıdır, yani "canlı doğasının" bir parçası... Stres bir çok yeniliğin, buluşun ve gelişimin de kaynağıdır.

    Diğer yandan stres kaynağı bir çok "kaygı" olabilir. Aşırı hızlı giden bir sürücünün yanında oturmanın stresi ile çekici bulunan bir karşı cins tarafından rededilme çekincesinin stresi farklıdır. Ya da sınav öncesi duyulan stres farklıdır.

    Öncelikle stres kaynağınızı saptamanız, tanımlamanız lazım. En kötü olasılık için, kendinize bir B planı tanımlamanız gerekir.
    Eğer değiştiremeyeceğiniz bir durum ise, olan durumu kabullenip, onu değiştirmeye uğraşmak yerine , bu durumdan faydanıza neler çıkartabileceğinizi tartmalısınız.

    Bazı şanslı kişiler buna doğuştan sahipmiş gibi olsa da çoğunlukla stresi yönetmek sonradan öğrenilen bir duygu-düşünce durumu...
    Stresinizi doğru yönetirseniz, sizi çok zor bir işi başarmak için güdüleyici kaynak olabilir.

    Böyle durumlarda iken aklıma ilk önce Sun Tzu'nun bir anekdotu geliyor. "İyi bir komutan, savaşa gireceği zaman ordusunda bir tane de korkak general bulundururmuş. Çünkü güvenlik önlemlerini en iyi o alır, riskleri en iyi o görürmüş."
    Bunu olumsuz olarak algıladığımız her durumun, olumlu ve kullanılabilir bir yanı olduğu şeklinde yorumlarım.
    (Şişirilmiş balondan tavsiyeler kitabındandır :-)
    Burtay Mutlu (shibumi-tr) 27 Ağustos 2016
  • +2
    Stresin en büyük sebebi insanın kendisiyle konuşmasıdır.Ya şöyle olursa ? Ya bu böyle olmassa ? Ya hata yaparsam ? Gibi sorular sorarsınız kendinize.Kendinize soru sormayın.Sosyal olun.Eğlenin.Spor yapabilirsiniz veya hobi bulabilirsiniz.Kısaca stres sebebinizi unutmaya çalışın.Aklınıza geldigi anda zihninizi baska seylerle mesgul etmeye çalışın.Eger stresiniz sinav gibi seyler yuzundense bunu kullanın.Sinavda kotu yaparsam stresi sayesinde calisabilirsiniz.
    sa 28 Ağustos 2016
  • 0
    Sporun ve bir müzik aleti ile uğraşmanın oldukça faydası var. Müzik kafayı dinlendirmede yardımcı olurken, spor ise göğsünüze oturan fili hırsla silkip atmada yardımcı oluyor :)
    Fatih Boyalı 29 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap