• 0

  Anıları nasıl ve neden tekrardan anımsıyoruz?Beynimiz anıları depo mu ediyor?Bir gün anılarımızı bir cihaz ile izleyebilir miyiz?

  Ahmet Efe KUTBAY 27 Ağustos 2016
 • +2
  Anıları bazen '' sinestezi '' bazende '' 5 duyu organımızın nesnelerle etkileşimi '' sonucu hatırlarız . Her anı depolanmaz , depolanması için kişi üzerinde hem nörolojik hemde psikolojik açıdan etki bırakması gerekir . Beyinde hafıza ile ilgili en önemli kısımlarıdan biri temporal lobda yer alan '' Hipokampus '' tur . Temporal lob'a veri 5 duyu organı aracılığı ile gelir sonra bu veriler sonucu verilecek '' tepki , davranış '' belirlenir en sonda bu verinin uzun mu yoksa kısa süreli hafızaya kaydedilip kaydedilmeyeceğine karar verir beyin . İzleyebilir miyiz , evet . Fakat bu bahsettiğim mekanizma milisaniye süreler içinde gerçekleşiyor . Misal bir atlet , tabanca atışıyla yarışa başlarken ; tabancanın sesi işitsel duyulardan alıglanır -- omuriliğe ( cerebellum ) gider --- ordan da otonom sinir sistemi vesilesi ile gerekli kasların kasılmasını sağlar -- ve atlet harekete geçer . Misal neden usaın bolt çıkışlarda iyi değil ? Çünkü elektrik sinyalleri , ayaklara ellere ulaştığından daha geç ulaşır , bunun akabinde kısa boylu insanların elektrik sinyallerine vereceği '' anlık '' tepkileri uzun boylu insanlara kıyasla , mili saniye kadar olsa bile daha hızlıdırlar . Sonuç olarak MRI , TMS tekniklerinin geliştirilmesi ile neden olmasın ki .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
 • 0
  Vede sonuç olarak ta çıkışlarda sorun yaşayan usaın bolt , bu gezegenin en hızlı insanıdır . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
 • 0
  İzleyebilecek olmamız beni çok sevindirdi.Teşekkürler @Mr. Nobody
  Ahmet Efe KUTBAY 27 Ağustos 2016
 • +1
  Ne demek @ahmet . Bugün beyini izleme teknikleri üzerine video izleyip , makale okuyacağım , onun ardından daha '' bilgilendirici '' bir yorum yaparım .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
 • +2
  aklımızdan geçen her düşünceyi birilerinin okuduğunu düşünmek dehşet verici :))
  Doğukan Şimşek 27 Ağustos 2016
 • 0
  @Doğukan Şimşek ben daha masum bir şey düşünüyordum ya :) Sen öyle söyleyince ''Haydaa'' dedim birden.
  Ahmet Efe KUTBAY 27 Ağustos 2016
 • 0
  Eğer her insan '' düşündüğünü '' direk söyleyecek kadar '' onurlu '' olsaydı buna gerek bile kalmazdı .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 27 Ağustos 2016
 • 0
  Anılarımızı izlemek mümkün olabilir ama bu durumda şöyle bir sıkıntı var, anıların üstünden belli bir süre geçtikten sonra beyin anıları farklı yorumlamaya başlar, durumları değiştirir hatta bu yüzden mahkemelerde belli bir süre geçtikten sonra görgü tanıklarının anlattıkları hikayeler geçersiz sayılmaya başlanabilir, ileri de eğer izleyebilme şansımız olursa kayıtlı anı izlenmiş olacak ama beynin onu değiştirmeye başlamışsa gerçekten kendi anını mı izlemiş olursun yoksa beyninin ürettiği yeni bir versiyonunu mu?
  anıl çapraz 02 Eylül 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap