• 0

  Işık hızında giden bir aracın farlarını yakarsak ne olur?

  Emre Demircanlı 25 Ağustos 2016
 • 0
  Bir araç ışık hızında gidemez. Farz edelim ki gitti. Aracın farları patlar içindeki ampul patlar farları zaten yakamazsın :) Çok gıcık bir cevap oldu farz edelim ki çok dayanıklılar ve o hıza göre ayarlandılar. Peşpeşe seyahat ederler önde ışık hemen peşinde araba :)
  filozof 25 Ağustos 2016
 • 0
  gittiğin yol karanlıksa , önünü çok net bir şekilde görebilirsin , ama düşündüğün gibi far ışıklarıyla ve kendi arabanla kıyasıya bir rekabet olabilceğine sanmıyorum :)
  Ali Niyazi Çakmak 25 Ağustos 2016
 • +4
  İki cevabı var dostum . Birincisi gözlemciye göre diğeri gözlenen kişiye göre . Aracın içindekine göre ;Aracın içindeki , sabit hızla hareket eden sisteme tabi tutulacağından , farların aracın önünü aydınlattığını görecektir . Gözlemci : özel görelilik yasalarınca ışığın hızının saniyede 300.000 km oluşu ve farın hızı + aracın hızı diyemeyeceğimiz için ( çünkü rölativite bu noktada klasik fiziğe , git kumda oyna der ) , sonuç olarak farın ışığının aracın önüne düşmediğini görecektir gözlemci .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2016
 • 0
  Yayılan ışık hızı ne ivme alır, ne yavaşlar, ne evrenin dokusu delinir, ne de boyutlar arası kapı açılır. Işığın hızı sabit olduğundan, araç yayılan ışık dalgasını geçecektir. Dolayısıyla ışığın yanıp yanmadığını ancak göstergelerdeki bataryanın 2 çentiğe düştüğünden anlardır...
 • +1
  Yayılan ışık hızı ne ivme alır, ne yavaşlar, ne evrenin dokusu delinir, ne de boyutlar arası kapı açılır. Işığın hızı sabit olduğundan, araç yayılan ışık dalgasını geçecektir. Dolayısıyla ışığın yanıp yanmadığını ancak göstergelerdeki bataryanın 2 çentiğe düştüğünden anlardık....
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.157 soru

30.940 cevap

31.356 kullanıcı

Giriş Yap