• +2

  Sizce Evren Sonsuzmu ? Yoksa Bizim Göremediğimiz Kadar Büyük Olduğundan mı Sonsuz Diyoruz ?

  PYSKOPHAT 25 Ağustos 2016
 • +2
  401030233320303499552305920382394832958239 bunun ne kadar büyük bir sayı olduğunu ve sonlu olduğunu görüyorsun ama algın,bilimin vede teknolojin bunu '' sonlu '' olarak ifade edecek kadar gelişmiş değil . O yüzden bizim algımıza göre sonsuz bir evren başka bir algıya göre sadece bir yanılgıdan ibarettir . Yada iç içe geçmiş fotoğraf karelerini düşün . En baştaki karede olana göre mi evren daha sonsuzdur yoksa en dışta ki kareye göre olana mı ? Yada bu kıyaslama bile '' yanılsamadan'' mı ibaret ? Bence evren sonlu bir şekilde sonsuz .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2016
 • +2
  Termodinamik yasası bize evrenin sonsuz olmadığını bir gün yok olacağını söyler. Karınca insan olsaydı bizim dünyamıza da sonsuz derdi. Ben sonsuz olduğunu düşünmüyorum. İnancıma göre sonsuz olan tek şey tanrıdır. O da kendisini bulmamız adına bize sonsuz kavramını öğretmiştir. Evrende dünyada kısacası tanrı dışında sonsuz diyebileceğimiz hiçbir şey yoktur.
  filozof 25 Ağustos 2016
 • +1
  @Alliance33 , dostum son parağrafın ile ilgili çıkarımının ana dayanak noktasını tahmin edebiliyorum ama emin değilim . Acaba şu olabilir mi : Evren , ilk 3/1 lik kısımda ışık hızında kütle çekiminin az da olsa hükmettiği zamanda genişledi , diğer 3/2 lik kısmı ise karanlık enerji ve maddenin negatif enerjisi '' ışıktan hızlı '' bir şekilde genişledi . Bu bilgiler ışığında evrenin '' sabit bir hızla genişlediğini '' düşündüğüm onca zaman ne kadarda aptalmışım . Bilinen evren '' karanlık enerji v maddenin genişleme hızınıda '' işin içine kattığımızda düşündüğümüzden daha yaşlı . Vede bu yüzdende bilinen evrenin çapı 100 milyar ışık yılı oluyor . Bu yüzden ilkel kuasarlarında uzağına bakıp '' evrenden yaşlı yıldızlar görme yanılgısına '' düşüyormuşum . Ne aptalım ya , o son paragrafın neden oldu buna . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2016
 • +1
  Ölçemediğimiz, teknolojimizin yetersiz kalması gibi sebeplerden dolayı 'sonsuz' olarak nitelendiriliyor.. @mr. nobody dediği gibi uzun bir sayı versek sonlu ama sonsuz diyoruz. Bu yüzden evrende sonludur ama ölçemediğimizden sonsuz olarak nitelendirilir
  25 Ağustos 2016
 • +1
  Aklıma bu geldiğinde daha önce hiçbir yerde görmediğim için biraz çekingen kaldım zihnimi yiyordu bu , iyi oldu bunu görmem teşekkür ederim . @Alliance33 .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2016
 • 0
  Sonsuz büyüklük demek, içerisinde sonsuz sayıda yıldız barındırması anlamına gelir ve sonsuz bir zamandan bu yana süregelen yıldızların ışığı anlamına gelir. Bu da özellikle gecelerin karanlık olmaması demektir, gözümüzün görebildiği her bir noktada bir yıldız ışığını görmemiz demek. Eh, geceler karanlık :)
  Fatih Boyalı 25 Ağustos 2016
 • 0
  bu konuda mr . nobody'e katılıyorum... sonsuzluk göreceli bir kavram :)
  Doğukan Şimşek 25 Ağustos 2016
 • 0
  Evren durmadan inanılmaz hızla genişliyor. (Buyuk patlamadan beri) Yani evrenin sonu var ama bu son sabit değil ve bu sonu yakalamanız imkansız. Bu yüzden bence evrene sonsuzda denilemez sonluda denilemez. Bence buna "aktif sonluluk" gibi bir şey demek lazım :P
  sa 26 Ağustos 2016
 • 0
  Mesele evrenin boyutu değil, ne kadar esneyebileceği... Dünya güneşin etrafında teorik olarak sonsuza kadar dönebilir, bir göktaşı engelle karşılaşmadığı müddetçe sonsuza kadar gidebilir, evren bir engelle karşılaşmadığı müddetçe sonsuza kadar esneyebilir, fakat gerçek boyutu, diğer her şey gibi sabittir, sonludur...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap