• 0

  Sıvılar ve basınç konusunda bir sorum var.

  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Bu soru, bir sorunun pratik çözümü ile alakalı. benim teknik bilgim yok. Hatta izleyeceğim yol hakkında bile tam bir fikrim yok.
  Ana konu, basit ve ekonomik olması.
  Sorun şu; açık hava ve kılcal damar mantığını kullanarak, 40 metre derinlikte ve 17 derecedeki tuzlu suyu, 25 kilometre öteye 0 metre ve 23 derecedeki tuzlu su ortamına iletecek olan borunun çapı ne olmalı?

  Aynı sorunun başka bir çözümü daha var. Bunda da su hareketi ters yönlü. Amaç soğuk su içine, daha sıcak suyun yönlendirilmesi ve baca etkisi ile bir akııntı sağlanması. Burada da boru çapı, baca (40 metre derinlik içindeki bölüm için) yüksekliği ve çapı ne olmalı?
  Bu konuda yol gösterebilecek birileri çıkarsa sevinirim.
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Bu soru, bir sorunun pratik çözümü ile alakalı. Benim teknik bilgim yok. Hatta izleyeceğim yol hakkında bile tam bir fikrim yok.
  Ana konu, basit ve ekonomik olması.
  Sorun şu; açık hava basıncı ile kılcal damar mantığını kullanarak, 40 metre derinlikte ve 17 derecedeki tuzlu suyu, 25 kilometre öteye 0 metre ve 23 derecedeki tuzlu su ortamına iletecek olan borunun çapı ne olmalı? (ek bir kuvvet- pompa. vs- harcamadan)

  Aynı sorunun başka bir çözümü daha var. Bunda da su hareketi ters yönlü. Amaç soğuk su içine (17 derece) , daha sıcak olan suyun (25 derece) yönlendirilmesi ve baca etkisi ile sürekli bir akıntı sağlanması.
  Burada da boru çapı, baca (40 metre derinlik içindeki bölüm için) yüksekliği ve çapları (tabandan-tepeye doğru) ne olmalı?
  Bu konuda yol gösterebilecek birileri çıkarsa sevinirim.
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 22 Ağustos 2016
 • 0
  Baca etkisinin sebebi termodinamiğin 2. yasasına mi dayanır ?
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 22 Ağustos 2016
 • 0
  40 metre derinlikteki bir suyu 25 kilometre mesafeye ve 0 metreye enerji harcamadan çıkarabileceğini düşünmüyorum. Üstelik saf su olsa belki karışık bir osmotik basınç sistemi kurabilirsin ama tuzlu su için bu zor. Yeraltı suyunun kendi basıncı kullanılabilir. Sıcaklık farkı işlevsel bir veri değil bu arada 25 km içerisinde yüzeye çıktıkça sıcaklık yavaş yavaş oda sıcaklığına yaklaşır.
  Vide supra 22 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap