• 0

  Satranç, sudoku, kare karalamaca, go vb. oyunların zekanıza katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

  İlyas 21 Ağustos 2016
 • 0
  Düşünmeyi gerektirecek her eylemin '' beyini '' güçlendirdiğini düşünüyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
 • +1
  Buna zeka demek yerine analitik sorunları çözebilme olarak bakarsan evet güçlendirmekte. Özellikle sosyal oyunlar beynin kordineli çalışmasını güçlendirir ki duygusal tepkilerini yönlendirmeye çalışırsın. Go oyununda fazla olan olasılıklar, oyununu rakibinin karakterine göre baştan ele almadığın sürece içinden çıkılamaz bir hal alabilir. O yüzden "biriyle bir el go oynamak onunla bir yıl aynı evde yaşamak gibidir" şeklinde bir atasözü dahi bulunmakta.
  Vide supra 21 Ağustos 2016
 • 0
  Bir sorunu çözerken, farklı yöntemler planlama kabiliyetini arttırır. Ne kadar zeki olursan ol, elinde 2 seçenek arasında en mantıklı olanı düşünmek var, 3 seçenek arasında düşünmek var.
 • 0
  Bir sorunu çözerken, farklı yöntemler planlama kabiliyetini arttırır. Ne kadar zeki olursan ol, elinde 2 seçenek arasında en mantıklı olanı seçmek var, 3 seçenek arasında seçim yapmak var.
 • 0
  evet.Beyni zorluyor sonuçta
  Mr.Physics 21 Ağustos 2016
 • 0
  Mesela çocuklar üzerinde yapılan bir deneyi okumuştum.6 hafta boyu zor matematik soruları üzerinde düşünmüşler,çözmeye çalışmışlar,6 haftada ıq seviyeleri 8 puan yükselmiş
  Mr.Physics 21 Ağustos 2016
 • 0
  Ben de Cemaleddin ve Altan ile benzer düşünüyorum. Zeka dediğimiz şeyin tecrübe ile çok yakın ilişkili olduğu fikrindeyim. eğer bulmaca da karşılaştığınız problemi gerçeğe uyarlayabiliyorsanız gerçekten zeki olduğunuzu gösterir ama bunu bulmacaya borçlu olduğunuzu değil. (çoğu insanın böyle bir şey yapabileceğini sanmıyorum.)

  Emir, söz ettiğin deneyde şunu da söylemelisin: iq puanını nasıl hesaplıyorlar?
  Gerçekten 8 puan artması beni hiç şaşırtmaz ama tıpkı bir yıl boyunca öss'ye çalışan insanların bir yıl öncekinden daha yüksek puan alması gibi.
  İlyas 23 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap