• +1

  yapay zekalar John Locke'un felsefesine aykırımıdır ?

  emir 20 Ağustos 2016
 • +1
  Değildir bence . Çünkü yapay zekalarda da bilgi doğuştan gelmeyecek yani deneyimle kazanılacak . Siri vb yapay zekalardan değil insan bilincinin bilgisayar mekaniklerine direk aktarılan yapay zekalardan bahsediyorsan eğer tabi .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 20 Ağustos 2016
 • +1
  Aykırıdır. John Locke'a göre zihnimiz tabula rasa'dır yani boş levhadır ve biz dünyaya geldikten sonra bilgileri tecrübeyle ediniriz. Fakat bir robota bilgileri, kodları yaratıcısı yükler ve o robot çalışmaya başladığında bir çok bilgi zaten kodlanmıştı. Sana chappie filmini izlemeni öneririm. Benim dediklerimin tam tersini destekler nitelikte fakat günümüzde öyle bir teknoloji olmadığı için dediklerimin arkasındayım ;) Yapay zekaların John Locke'un felsefesini desteklemesi için Chappie gibi bir robot olmalı.
  filozof 20 Ağustos 2016
 • +1
  yorumlarınız için teşekkürler
  emir 20 Ağustos 2016
 • 0
  Onun felsefesine göre bir varlığa zeki demek için o varlığın zekasının farkında olması, onu bir araç olarak kullanabildiğinin farkında olması gerekir. Bir robot komutları yerine getirmenin dışında, ben neyim, varlık nedir diye sorular sormaya başlarsa o bir robot(hizmet makinesi) değildir artık, sentetik zeki bir yaşam formudur...
 • 0
  Onun felsefesine göre bir varlığa zeki demek için o varlığın zekasının farkında olması, onu bir araç olarak kullanabildiğinin farkında olması gerekir. Bir robot komutları yerine getirmenin dışında, ben neyim, varlık nedir diye sorular sormaya başlarsa o bir robot(köle hizmet makinesi, mutfak robotu) değildir artık, sentetik zeki bir yaşam formudur...
 • 0
  @Altan Yıldırım pardon anlayamadım? Siz bir robotun varlık ile ilgili sorulara cevap verebileceğini mi iddia ettiniz. Bir robot felsefe yapabilir mi demek istiyorsunuz?
  filozof 20 Ağustos 2016
 • 0
  yapay zekalar john locke un dediği gibi ilk olarak boş bir beyne sahip olduktan sonramı bilgileri sonradan alırlar yoksa john locke un felsefesine uymazmı ?
  emir 20 Ağustos 2016
 • 0
  Uyar dostum uyar .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 20 Ağustos 2016
 • 0
  John Locke'u iyi okumalısınız çünkü onun boş levhasını asla bir yaratıcı doldurmuyor. Dogmatizme kesinlikle karşı çıkıyor. İnsan bilgiyi yalnızca ampirik yollarla elde edebilir. Robot dediğimiz şey metal parçaları bir araya getirdikten sonra kendisi tecrübe edip öğrenmiyor. Bir tavşanla karşılaşıp bu tavşan tanıştırıyim denmiyor. Kod yükleniyor kod. Robot çalışmaya başladığında bir çok şeyi bilerek çalışmaya başlıyor.
  filozof 20 Ağustos 2016
 • 0
  Bir robot felsefe yapamaz, cevap veremez ona girdiğin komutu uygular, bir kukladan farksızdır. Ama bir makine "kendi farkındalığının farkına" varmışsa o bilinçli bir varlık olur, kendini aşmış olur. "Bir de kod yükleniyor kod" nedir arkadaş, bize de kod yükleniyor ona bakarsan, içgüdü denen bios yazılımıyla doğarız, kulaktan bize anne baba gibi dilimiz ve kulağımızın sözel iletişim driverları tanıtılıp player yazılımı yüklenir. Okula gideriz, orda bize kollektif hafızanın verileri kopyalanır... Bize ne yapıp yapmayacağımız konusunda önce vicdan donanımının driverları tanıtılıp, ahlak yazılımı yüklenir... Bir robottan ayrıldığımız nokta bizi bilinçli bir varlığın yaratıp yaratmadığı ya da benmerkezci, otonom bir mekanizma olmamız değil. Kendimizi aşabilmemiz, bunların farkındalığına varabilmemiz. Bizi atomlarımıza kadar yaratsa da bir varlık, "anladığımızı anlamamızı" sağlayamaz. Zeka bu yüzden yapay olamaz.
 • +1
  Aslında '' yapay zeka '' değilde '' yapay bilinç '' olası çünkü yapay bilince ulaştığında yapay zekaya ulaşmak daha kolay .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
 • 0
  Bir de yabancı dilli biri olduğu için bu adam, bahsettiği kavramlar tam olarak çevrilmiyor bize.. Zeka olarak çevrilen şey aslında "bilinçtir". Bilinç yapay olamaz. Zeka anlamında bizde de kullanılıyor gerçi bu, kahrolsun birden çok anlama gelen kelimeler. Anlayış, mentalite.. Mesele bu, bunun muadilini yapamazsın. Mental kabiliyete ulaşılır. Ulaşılır derken bunu yaratıcısını bırak, organizmanın kendisi bile yapamaz, spontane gelişir. Mesala internet denen ağ bir bilince ulaşırsa bunu insan yapmış olamaz, internetin kendisi de yapmış olamaz, öylece birden varolur... Garip değil mi? Şarlatanlar için bir dini akım için fırsat bile olabilir bu.. tinsel bir şey gibi... :)
 • +1
  Şarlatanlar şarlatanlar . Onlar olmasa düzen olmayacakmış gibi taptığımız şarlatanlar . (: Sanki kaos düzenin yokluğu . Neden kaosun arkasındaki düzeni görmemekte bu kadar ısrarcılar anlamıyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
 • +1
  Bilinç konusunda çok düşünmüşümdür, araştırmışımdır hala da devam ediyorum buna... Avatar tanrılardan ruh denen şeye, bilgisayar yazılımlarına, yazılımlara, bilgiye, bilgiyi işleyen makineye filan... Beni heyecanlandıran bir deyim vardır, yunan gavurları söylemiş, bambaşka bir şey için ama mükemmel bir felsefeye dönüşmüş bir sözdür. Bilinçle ilgili hemen hemen her konuda "hallelujah" "hu" "ya Allah" gibi bunu söylerim; Deus ex Machina!, Makine olmazsa bilinç olmaz, bilinç olmazsa makine olur. :D
 • 0
  sen şunun ayrımını yapamadın bence. Okula gidip kollektif hafızanın verileri dediğin şey tecrübeyle öğrenilmiş oluyor. Robottan farkımız bu işte. O hazır doğuyor biz ampirik öğreniyoruz John Locke'a göre.
  filozof 21 Ağustos 2016
 • 0
  Prensip olarak ben ayrım yapmada cimriyimdir zaten. Zeka için ayrım ve fark sonuçtur çünkü, zeka bağıntılarla, benzerlikle ilgilenir. Bence sen anladığımız aynı sonuçtan bahsettiğimizin farkında değilsin, ikizimde zeka denen şeyin "ampirik" yolla kazanıldığından bahsediyoruz.. Bir fark daha var ama izah edişimizde (bugün cömertim) sen bizim (benliğimizin değil bedenimizin) bir makine olduğunu kabul etmiyorsun sanırım...
 • 0
  O başlı başına farklı bir konu. Bedenimizin makine olması. Burada robotlardan bahsederken tabiki bedenimizle makinayı ayıracağım ve robotu makine kabul edeceğim. Değindiğin noktaya gelirsek bedenimizin makine olduğu görüşünü izah eden bir çok düşünür var ve karşı çıktığım bir düşünce değil. Zeka konusunda şimdi uzlaştık sanırım dostum :) @Altan Yıldırım
  filozof 22 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap