• 0

  Bilim . evrende ki rolümüz nedir ? sorusuna hiçbir zaman cevap veremeyecektir . Peki bu soruya mantıklı,ruhani olmayan , kabul edilebilir bir cevap verebilecek olan var mıdır ?

  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • +1
  bu konuyla bilim ilgilenmese de çeşitli felsefi öğretiler mevcut... örneğin hint öğretileri ortadoğu kültüründe din kavramı tassavufi öğretiler antik yunan felsefesi modern felsefe nietszche karl marx gibi önemli düşünürler insanın doğadaki prensipleri hakkında felsefi çalışmalar yapmışlardır... bu düşünürlerin veya fikirlerin neler olduğunu insanlığa bakış açısını inceleyebilirsiniz...
  Doğukan Şimşek 19 Ağustos 2016
 • +1
  Bilimin neye cevap verip neye veremeyeceğini söylemek için henüz erken. Neden insanlığın bir rolü olsun mesela? Evrimin ve her şeyin bilim ile ölçülemeyecek bir amacı olduğunu düşünmek zaten hali hazırda ruhani bir arayış iken buna mantıklı bir cevap beklemenin çelişkili olduğu fikrindeyim. Kişisel bir arayış her zaman vardır ama bunu insanlığın amacı olarak genellemek bir yanılgı olabilir.
  Vide supra 19 Ağustos 2016
 • 0
  Ruhani bir soruya herkez ruhani bir cevap verebilir . Ben ruhani bir soruya '' mantıklı '' cevap verecek bir zihinden cevap bekliyordum . (: @Cemelledin .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • 0
  @Doğukan , mevcut olduğunu biliyorumda . Ben referans değil direk '' fikirlerinizi '' merak ediyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • 0
  Doğrudur isteyebilirsiniz. Cemaleddin doğru yazılış şeklidir mr.nobody.
  Vide supra 19 Ağustos 2016
 • +1
  Çok pardon bilerek yazmadım dostum . @cemaleddin .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • +1
  çok klişe bir cevap vereceğim cevap insanın kendisindedir... nedensellik benliğe mahsus bir kavramdır bence...
  Doğukan Şimşek 19 Ağustos 2016
 • 0
  Klişe değil sadece '' ortada '' bir yorum oldu . (: @doğukan .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 19 Ağustos 2016
 • +1
  İnsan evrendeki özel bir varlık olmadığından dolayı; bir kum tanesinin dünyadaki rolü ne ise insanında evrendeki rolü o kadardır. Görece zeki canlılar olduğumuzdan dolayı burada bir amacımız olsun isteriz hep, kimisi için inandığı Tanrının dediklerine uymak, kimisi için doğayı korumak, başka biri için zevk almak, bir diğeri içinse evreni anlamaya çalışmak olabilir bu kendimize seçtiğimiz "amacımız".
  Mackenzie 19 Ağustos 2016
 • 0
  İnsanoğlu doğada varolmayan insani etkinlikler sayesinde değişti.Kendi kanunlarımızı koymasaydık güçlü olan hayatta kalır anlayışıyla herkes kendi başının çaresine bakıyor olabilirdi.Belki o zaman insanoğlunun gerçek meziyetini görebilirdik.Hiç bir canlının ve varlığın boşuna yaratılmadığını/
  Ahmet Efe KUTBAY 19 Ağustos 2016
 • 0
  Şu anki bilgilerimizle bu soruya verebilecek bir yanıtımız yok ancak belki ileride olabilir.Yine de o yanıtı göremeyecek olmak üzücü.Bu konu hakkındaki Felsefi yaklaşımlar da ne derece doğrudur bilemeyeceğim.
  Ahmet Efe KUTBAY 19 Ağustos 2016
 • 0
  Evrendeki rolumuz nedir mantikli bir soru mu? Neden bir rolumuz olmasi gerekiyor?
 • 0
  @Bana , yukarıya bakarsan zaten ruhani bir soru olduğu yüzünden bilimin bu soruya net bir cevap getiremeyeceğini konuştuk .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 20 Ağustos 2016
 • 0
  evrendeki rolümüz bir rol üstlenmektir. Üstlenmezsek romen diojen gibi yaşamamız gerekir ki o da rol üstlenmediğini zannederken farkında olmadan bir rol üstlenmişti. Rol istemeyen insanlar zaten ancak intihar ederek buna çözüm bulabiliyorlar.
  filozof 20 Ağustos 2016
 • 0
  Ruhani olmayan bilimsel cevabı, bilim peşinde koşmaktır. Hatta siyasi bir duruşu bile vardır, teknokrasi.. O zamanda ruhsuz makinelerden, çöldeki bireysel kum tanelerinden ne farkımız olurdu? Federasyonla karşılaşıp "We are the borg you will be assimilated resistance is futile" diyen medeniyete dönüşürüz..
 • +1
  Kim bilir belkide evrimimizin son aşaması '' diğer ırkları manipüle eden varlıklar '' olma aşamasıdır . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 20 Ağustos 2016
 • 0
  Manipülasyon, etki, erk zaten değişmez araçlardır bilinçli varlıklar için.. Mesele manipülatif bir medeniyete dönüşmek değil, mesele otokrasiyimi, özgürlüğü mü, düzeni mi manpüle etmek.. :)
 • 0
  Manipülasyon, etki, erk zaten değişmez araçlardır bilinçli varlıklar için.. Mesele manipülatif bir medeniyete dönüşmek değil, mesele otokrasiyimi, özgürlüğü mü, düzeni mi manpüle etmek.. Bence özgürlük yolu en iyisi, özgürlüğü aşıladıktan sonra alt türler kendileri karar versin düzenin altında mı, otokrasinin altında mı ya da başı boş özgür serseri mi olmayı seçimlerini yapsınlar. Kimisi ruhani yolda, kimisi stabilize yolda kimisi topraklı yolda yürümeye karar versin.. :)
 • +1
  Manipülasyon, etki, erk zaten değişmez araçlardır bilinçli varlıklar için.. Mesele manipülatif bir medeniyete dönüşmek değil, mesele otokrasiyimi, özgürlüğü mü, düzeni mi manpüle etmek.. Bence özgürlük yolu en iyisi, özgürlüğü aşıladıktan sonra alt türler kendileri karar versin düzenin altında mı, otokrasinin altında mı ya da başı boş özgür serseri mi olmayı seçimlerini yapsınlar. Kimisi ruhani yolda, kimisi stabilize yolda kimisi topraklı yolda yürümeye karar versin. Evrime göre hiç belli olmaz hangi yolda yürüyenin hayatta kalacağı, hayatta kalmanın en iyi yolu çeşit bolluğudur. :)
 • +1
  Katılıyorum .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
 • 0
  manipülasyon evrime aykırıdır... evrimin en önemli temel şartı dış bir zekadan bağımsız olarak canlı varlıkların kendini geliştirme aşamasıdır... eğer bir uygarlığı manipüle ederseniz evrimsel çeşitlilik yerine bu uygarlığı kendinize bağımlı hale getirir ve kendinize benzetirsniz... evrimde temel prensip genetik kültürel toplumsal 'farklılıklardır'... farklılıkta beraberinde keşfetmeyi öğrenmeyi ve merakı getirir... farklı uygarlıkların otoritesi altında manipülasyona uğramış uygarlığın gelişimi evrim olarak nitelenemez bence... amaç bir uygarlığı manipüle etmekten çok gözlemlemek olmalı... çünkü doğanın size anlatacağı kendinizin kendinize anlatacağından daha fazladır...
  Doğukan Şimşek 21 Ağustos 2016
 • 0
  Evrimin kuralı yok yalnız . Yada ahlağı yok evrimin . Bu aykırıdır şu değildir diyemeyiz .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
 • 0
  kural olarak değil de mantık olarak değerlendir...
  Doğukan Şimşek 21 Ağustos 2016
 • 0
  anladım .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 21 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap