• +1

  Enerjiyi maddeye çeviren Higgs bozonu etki alanı aslında evrendeki (fizik tarafından tam açıklanamamış olan)karanlık madde veya karanlık enerji olabilir mi?

  kaankasapoglu 16 Ağustos 2016
 • 0
  kaankasapoglu 16 Ağustos 2016
 • +1
  Higs bozonları graviton parçacıklarına etki etmiyor demiş video , eğer öyleyse olamaz çünkü karanlık madde ve karanlık enerjinin genişlemeye ve kütle çekimine etkisi var.
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 16 Ağustos 2016
 • 0
  Higgs bozonu alanı enerjile birleşince maddeye dönüşüyur ve graviton parcacikları maddeye etki ediyor. Graviton parçacıklarının higgs bozonuna etki etmesinini zaten beklemiyorum. Sorumu tekrarlıyorum gizemli higgs bozunu alanı aslında karanlık madde veya karanlık enerji olabilir mi?
  kaankasapoglu 16 Ağustos 2016
 • 0
  Olabilir tabi neden olmasın .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 16 Ağustos 2016
 • 0
  karanlık enerji olabilir mi,bence olma ihtimali de var.Çünkü videoda higgs alanı da bir enerjidir diyor.
  Mr.Physics 18 Ağustos 2016
 • 0
  Karanlık madde evrenin yüzde 30una yakındır.Ancak higgs bozonu evrenin her yerindedir.


  Mr.Physics 18 Ağustos 2016
 • 0
  Bir atomaltı parçacığı doğası gereği sanal bir parçacıktır. Bir kuantum alanı olarak varolabilir, ama etkileşime gireceği başka bir parçacık olmadığı müddetçe orda yokmuş gibi davranır. Kütleçekimin babası olsa bile, çekimsel alanı olması mümkün değildir. Oksijen olmasa su olmaz mesala, ama oksijen su değildir, su gibi davranmaz. Higgs parçacığı kütleye sebep olabilir, ama kütleçekimine sebep olmaz... Enerjinin ise karanlık olsun parlak olsun maddeye dönüşmediği müddetçe kütleçekimsel bir etkisi olmaz...
 • 0
  Bir atomaltı parçacığı doğası gereği sanal bir parçacıktır. Bir kuantum alanı olarak varolabilir, ama etkileşime gireceği başka bir parçacık olmadığı müddetçe orda yokmuş gibi davranır. Kütleçekimin babası olsa bile, çekimsel alanı olması mümkün değildir. Oksijen olmasa su olmaz mesala, ama oksijen su değildir, su gibi davranmaz. Higgs parçacığı kütleye sebep olabilir, ama kütleçekimine sahip değildir... Enerjinin ise karanlık olsun parlak olsun maddeye dönüşmediği müddetçe kütleçekimsel bir etkisi olmaz...
 • 0
  Bir atomaltı parçacığı doğası gereği sanal bir parçacıktır. Bir kuantum alanı olarak varolabilir, ama etkileşime gireceği başka bir parçacık olmadığı müddetçe orda yokmuş gibi davranır. Kütleçekimin babası olsa bile, çekimsel alanı olması mümkün değildir. Oksijen olmasa su olmaz mesala, ama oksijen su değildir, su gibi davranmaz. Higgs parçacığı kütleye sebep olabilir, ama kütleçekimine ya da kütleye sahip değildir, bir kuantum alanıdır... Enerjinin ise karanlık olsun parlak olsun maddeye dönüşmediği müddetçe kütleçekimsel bir etkisi olmaz...
 • 0
  Karanlık madde ve enerji evrenin madde dışındaki alanının daha fazlasını kaplar. Zaten %30 da olsa homojen dağıldığı düşünürsek içinden geçen enerjiyi maddeye çeviren higgs bozonu alanını oluşturabilir.
  Zaten graviton ile ilgili düşündügumü yazmıştım. Sayın Altan bey higgs bozonu alanını yaratan karanlık madde veya karanlık enerji olabilir mi
  kaankasapoglu 21 Ağustos 2016
 • 0
  Öncelikle şu kavramlar hakkında açıklama gerekiyor;
 • 0
  Öncelikle şu kavramlar hakkında açıklama gerekiyor;
 • 0
  Öncelikle şu kavramlar hakkında açıklama gerekiyor;

  Karanlık enerji: Fizik kanunlarına göre evrenin genişleme hız balonlar gibi zamanla yavaşlayıp durması ve daralması ya da big crunch olayına neden olacağı düşünülüyordu. Ama zamanla yapılan gözlemler itibariyle evrenin genişlemesi yavaşlayacağı yerde ivmelenerek hızlanıyordu. Bunun anlamı başka bir yerlerden ekstra bir enerji yüklenmesiydi, ama o enerjinin geldiği yer bulunmadığı için "karanlık" denmiştir. "Vakum" enerjisi olabileceği düşünülüyor.

  Karanlık madde: Karanlık enerjinin higgsle etkileşime girip karanlık maddeyi oluşturduğunu düşünüyorsanız, bu düşüncenin hiçbir değeri yoktur. Karanlık enerji bildiğimiz enerjiden farklı bir şey değildir, sadece geldiği yer bilinmiyor diye karanlık denmiştir.

  İsim benzerliği var sadece bunlar arasında...

  Karanlık madde kesine yakın bir şekilde bildiğimiz madde gibi higgs bozonu sayesinde kütle kazanmıştır. Sonuçta higgs olmasa kütle olmazdı. Bir de higgsin içinden enerji geçiyor anlık kütle kazanıyor diye bir şey mümkün değildir. Higgs etkileşime girince olay bitmiştir, o artık kütleye sahip bir cisimdir. Gözlemlenebilir ya da gözlemlenemez, gözlemlenirse ak madde, gözlemlenemezse kara madde denir..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.644 soru

27.475 cevap

30.163 kullanıcı

Giriş Yap