• 0

  unutmayı unutabilir miyiz ve gerçekliği sadece hiçlik kullanarak bulabilir miyiz

  hüseyin can 14 Ağustos 2016
 • +1
  unutmayı unutuabilirsek hiçbirşeyi unutmamamamız gereklidir yani bi bakıma felsefi muhteşemliğe ulaşabiliriz ve gerçeklik dediğimz kavramı hiçlik yani hiçbirşeye bağlamayarak bulabilir miyiz ?
  hüseyin can 14 Ağustos 2016
 • 0
  unutmayı unutamazsınız unutmayı unutursanız hatırlama eylemini de yapamazsınız... şöyle ki unutmak kavramı beynimizin bilinç bölgesinden bilinçaltına düşen fikirleri temsil eder... bir nevi kısayol simgesi gibi... bir bilinçaltına düşmüş bir fikrin unutarak farkına varırsınız... ve hatırlamaya çalışırsınız... ayrıca unutmayı unutmak imkansızdır... bir kere unutmayı unutmanın geçerli olabilmesi için unutmanın unutmayı unutmak fikrini unutabilmesi yine unutmakla mümkün... yani bir paradoks var ortada...
  Doğukan Şimşek 14 Ağustos 2016
 • 0
  gerçeklik hiçlik olarak bulunabilir bence... beynimiz 5 duyu organıyla algıldaığı her şeyi kendi içinde çarpıtarak depoluyor... mesela bir araba sözcüğünü duyduğumuz zaman tokyo drift filmi aklımıza gelebiliyor... ama bunun yerine mekaniğini nasıl çalıştığını düşünebilmemiz lazım her şeyden önce... beynimiz ilgisini çektiği hormonal artış sağlayan fikirler üzerinde odaklanıyor daha çok... bu da evrimin bir sonucu... her şeyi tam olarak algılamıyoruz bağımsız kısaltılmış fikirlerle dolu beynimiz... eğer hiç düşünmeseydik sadece algılasaydık gerçekliğe ulaşabileceğimizi düşünüyorum ama algımızın da sınırları mevcut...
  Doğukan Şimşek 14 Ağustos 2016
 • 0
  Bizi çalıştıran organizmanın şu an ki versiyonu için yapıcıdan çok yıkıcı etkileri oluyor. Tam kontrole sahip olmadığımız yarı otonom bir bedene sahibiz, mesala duygularımızı tam anlamıyla kontrol edemiyoruz, kaydedilen bilgiler duygusal uyarı derecesine göre kaydediliyor hafızamıza ve bu insanı yavaş yavaş çılgınlığa götürüyor. Yeni sibernetik bir organizmaya aktarabilirsek kendimizi bahsettiğin mükemmelik olur ama şu an eski donanımda yeni ve sürekli güncelenen bir yazılım çalışıyor, haliyle ısınıyor, donuyor, kafayı yiyor makine..
 • 0
  Michio Kaku nun bir kitabinda(ismini su an hatirlamiyorum) unutmayla ilgili hormonlarin oldugundan bahsediliyordu.
  m.ali 15 Ağustos 2016
 • 0
  O hormonlari iptal edersek unutmayiz
  m.ali 15 Ağustos 2016
 • 0
  "Unutmak" sayesinde beynimiz çalışmasını sürdürüyor. "unutma" durumunun olmayışı halinde aynı anda aklımızdaki herşeyi düşünüyor olmuş olacağız ve beynimiz bu şekilde çalışan bir yapı değil. Ancak "Unutmayı unutmak" derken kasıt eğer doğumdan ve hatta daha öncesinde fetus halinde iken tüm yaşananları istediğimiz zaman gözümüzün önünde canlandırabilmek ise o başka. Ayrıca "hiçlik" denilen kavramı açıkçası biraz saçma buluyorum.
  Fatih Boyalı 16 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap