• 0

  oyuncak arabalar (acil cevap yazarmısınız)

  celalettin kurt 08 Nisan 2014
 • 0
  yukarda soyledigin gibi oyuncak arabalarin bazilari yayli sistemin gerdirmesi ile hareket eder. bazilari ise pilli enerji veya benzin ile hareket ettirilir arkadasim.
  bilge insan 11 Nisan 2014
 • 0
  anlatım çok güzel olduğu için direk linki koyuyorum :)
  http://www.youtube.com/watch?v=oHm1ohmDe-A
  Kronecker Delta 11 Nisan 2014
 • 0
  Kafana takılan kısmın özellikle volan mantığı olduğunu düşünüyorum.
  Geriye çekilerek bırakıldığında giden arabalar aslında kurmalı arabalardan farksızdır. normalde elle yayı kurarak çalıştırdığın arabanın yayları tekerleğe bağlıdır ve arabayı geri çektiğinde enerji yaylarda biriktirilir bıraktığında ise araba ileri gider. BUnda sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

  Bazı arabalar ise farklıdır. onlar tekerlekleri ileri sürtüldüğünde enerjiyi biriktirir. BU da bir volan sayesinde yapar. volan yüksek kütleli bir disktir. Döndürülmeye başlaması zordur ancaqk döndürüldüğünde enerjiyi biriktirdiğinden durdurması zor olur..:) Yani tekerlerkler volanı döndürerek enerjiji volanda birirktirir ve bıraktığında araç ileri döğru gider. Yayların teorik sınırları vardır. yani sadece belirli birmiktar enerjiyi biriktirebilir. zorlarsan kırırlır.
  Oysa volanların teorik bir sınırı yoktur. malzeme dayandığı sürece enerjiyi biriktirebilirler. Merkezkaçtan yada oluşan kuvvetten kendi kendini parçalayacak bir kuvvete kadar güç biriktirebilirler.
  Yani volanlı arabayı nekadar hızlı sürtersen ileri doğru o kadar hızlı fırlar ve uzağa gider..:)
  başar tanrıken 12 Nisan 2014
 • 0
  Yaylıları arkadaş açıklamış, silindirlilerde ise;

  Araba insan eliyle hareket ettirildiğinde tekerlerden gelen kuvvet ile araba içerisindeki silindir kütle, dönme kinetik enerjisine sahip olur. Arabayı kendi haline bıraktığınızda ise silindirdeki dönme kinetik enerjisi tekerleri döndüreceği için araç hareket eder.
  Serkan Yüksel 30 Nisan 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.644 soru

27.470 cevap

30.156 kullanıcı

Giriş Yap