• 0

  atom dondurulsa canlı hayatı durdurulup belli bir süre sonra tekrar canlı hayatı devam ettirilebilir mi ??

  gökhan çınar 05 Aralık 2014
 • 0
  fazla değil
  Buğra Toprak Yıldır 05 Aralık 2014
 • 0
  Aslında dünya üzerinde böyle bir organizma var, fakat bunun için atomların dondurulmasına gerek yok .Rana Sylvatica türü tahta kurbağaları tam da sorunuz ile ilgili. Kışın havalar eksilere düşünce bu kurbağalar da donuyorlar, yani kalp atışları, kan akışları, nefes alışları ve beyin fonksiyonları tamamen duruyor. Ancak ilk baharda donları çözünen bu kurbağalar saniyeler ile ölçülebilecek bir sürede tekrar normal vücut foksiyonlarına erişiyorlar. Bu kurbağalar ile ilgili belgesellerde her şey daha sistematik ve doğru bir biçimde anlatılıyor, izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. İnsan inanmakta güçlük çekiyor doğrusu :)
  Furkan Tuğrulelçi 08 Aralık 2014
 • 0
  Atom dondurulamaz...Yavaşlar. Oda mutlak sıfıra çok yakın bir Nokta da... Ya da aşırı ısı yükleyip aynı duruma getirebilirsiniz.

  Ama her iki durumda da canlı yaşamını sürdüremez.

  Ancak kimi balık ve amfibyen türleri, kışı donmuş olarak geçirebiliyorlar. Bu konuda araştırmalar var. İlk olarak kanın donmasını yavaşlatan antifirizler göze çarpıyor.

  Ancak donmanın esas olarak iki etkisi var, Isı kaybı ile metobalizmanın yavaşlaması (ki sürekliliğinde sistem içi denge bozulduğundan ölüm kaçınılmaz)
  Ve hücre içi sıvısındaki suyun donması. Su donarken kristallenir ve buz kristalleri hücre duvarlarını parçalar. Bu nedenle soğuk yanığı, kangren ve benzeri şeyler oluyor. Hücre düzeyinde ölüm, dağılma eğer kısa süre de tedavi edilirse, az bir hücre kaybı ile hasar telafi edilebiliniyor.

  Kristallenme önleyici bileşikler ya da kristallenmeye fırsat vermeyecek kadar hızlı dondurma (sıvı hidrojen, helyum, azot gibi) bir çözüm olabilir.
  Ancak bu konuda, gelişmiş canlılarda başarı ile sonuçlanmış bir deney bilmiyorum.
  Burtay Mutlu 10 Aralık 2014
 • 0
  baya açıklayıcı oldu engin bilgileriniz için hepinize teşekkürler
  gökhan çınar 12 Aralık 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap