• 0

  Mıknatısların zıt kutupları ile oluşturulan manyetik alanla sinyal aktarımı mümkün mü ? Kuantum fiziği buna yardımcı olur mu ?

  Batuhan Ökmen 08 Ağustos 2016
 • 0
  Mümkün tabii ki.
  Mehmet Ali 08 Ağustos 2016
 • 0
  Nasıl ?
  Batuhan Ökmen 08 Ağustos 2016
 • 0
  Düşün ki ikimiz de mors alfabesi biliyoruz. ya da elimizde bu var: https://kidavalanche.files.wordpress.com/2010/04/morsecodeletters.jpg

  Aramızda da bir duvar var ve kesinlikle ses geçirmiyor fakat manyetik dalgaları geçiriyor. Elimizdeki mıknatıslarla haberleşmemiz gerektiğini düşünelim. Duvarın arkasına geçmeden önce kararlaştırıyoruz; sen mıknatısı sabit tutacaksın. Eğer elindeki mıknatıs itme gücü uygularsa kesik çizgi, çekme gücü uygularsa da nokta olarak not alacaksın. Ben sana göndereceğim yazıya göre elimdeki mıknatısı ters ve düz çevirerek (çekme ve itme kuvveti uygulayarak) sana sinyal iletmiş olurum. zaten bütün kablosuz aygıtlar da bu şekilde bilgi iletir.
  Mehmet Ali 08 Ağustos 2016
 • 0
  Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim
  Batuhan Ökmen 08 Ağustos 2016
 • 0
  Manyetik alan fotonlarla iletilir.Bu yüzden bence mümkün.Çünkü günümüzde fiberoptik kablolarla ışık hızında iletişim sağlanabiliyor.
  Mr.Physics 09 Ağustos 2016
 • 0
  Manyetikle çekilen ses dalgalarını manyetik alanda iletebilr miyim ?
  Batuhan Ökmen 09 Ağustos 2016
 • 0
  Cep telefonu sinyalleri,wi-fi sinyalleri, bütün radyo, tv sinyalleri uydu sinyalleri radar sinyalleri vs aklına gelen bütün sinyaller elektromanyetik dalgalarla (fotonlarla) iletilir. Bütün bu sistemlerde bilgi iletimi yukarıda örneklediğime benzer bir şekilde yapılır. Örneğin wi-fi modemin bilgi iletimini kısa dalga-uzun dalga sistemiyle yapar. Kısa dalga 0, uzun dalga 1 'dir (tam tersi de olabilir). Modemin saniyede yüzbinlerce kısa dalga-uzun dalga sinyal göndererek bilgisayarına 0 ve 1'leri aktarır ve veri bilgisayarında tanımlanmış olur. Benim verdiğim örnek bunun mıknatıs ile manuel olarak yapılmasıydı. Radyo sinyalleri gönderen antenlerin içinde de mıknatısa benzer elektromanyetik dalga yayan bir düzenek bulunur.
  Mehmet Ali 09 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap