• 0

  Yıldızların çökmesi ile Karadelik oluşumu hakkında ; Ortaya çıkan kütle sonucumu spacetime o kadar fazla bükülüyor yoksa farklı bir nedeni mi var ?

  umut metin 06 Ağustos 2016
 • 0
  Kara delikler tam olarak yıldızın süpernovadan önceki kütlesi ile değil , süpernovadan arta kalan kütle işe oluşurlar . Yıldız süpernovadan sonra hatırı sayılır kütle kaybeder fakat çekirdeğindeki tepkime ve yoğunluk artarak bir karadeliğe dönüşür . Yani öyle bir çökme kuvveti vardır ki , kütle çekiminden , daha fazladır . Çökme sonucuda '' tekillik '' oluşur .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 06 Ağustos 2016
 • 0
  Çökme sonucu yoğunluğu artar.Madde ne kadar yoğunsa uzayı o kadar büker
  Mr.Physics 06 Ağustos 2016
 • 0
  Çok cahilsem Özür dilerim fakat söyle bir soru sormak istiyorum . Nükleer füzyonu yıldızlarda olduğu gibi helyum ve hidrojen atomları ile yapsak spacetime'ı kanıtlayacak kadar bükmüş olmazmıyız
  umut metin 06 Ağustos 2016
 • 0
  Yani yıldızlarda olan şeyi dünyaya çok daha küçük versiyon olarak seneye dönüştürsek
  umut metin 06 Ağustos 2016
 • 0
  Merkelin ' Yapay Güneş ' dediği şeyden bahsediyorsun . :-) Dediğin zaten gelişmekte olan bir alan , almanya , fransa , amerika nükleer Füzyonda önümüzde ki 10 sene içerisinde büyük gelişmeler yaşayacak . Keza soğuk füzyondada öyle . Ülkemizde ki gelişmelere bakacak olursak daha ilk nükleer santralimizi açamadık , doğacı insanlarımız yüzünden . İşin garip yani elektrik gidince tedaşa ilk küfür eden de bu insanlar . :-) Sonuç olarak bükmezsin , sadece maddenin kuark plazma olduğu kısıma geçersin . ( 100 milyon santigrat derece )
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 06 Ağustos 2016
 • 0
  Peki farklı bir soru için konu açmak gerekmiyordur umarım nükleer füzyon hakkında ; nükleer füzyonda ortaya çıkan enerjiyi nasıl depoluyorlar?
  umut metin 06 Ağustos 2016
 • 0
  Sorunda o ya . (: Maddenin kuark plazma aşamasına dayanacak yada o aşamada enerjiyi stabil tutacak element yada madde daha yok , ama geliştirilmeye çalışıyorlar .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 06 Ağustos 2016
 • 0
  Nükleer füzyonda ortaya çıkan enerji depolanmıyor. Salıyorsun su çayırına, suyu buharlaştırıyor, buhar yükselip jeneratörleri çalıştırıyor, jeneratörlerde elektrik enerjisine çevrilip ordan da trafolara, trafolara kedi girmemişse sanayiye, şehirlere gönderiyorsun...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap