• 0

  Madde neden Antimadde'den üstün geldi?

  Deniz Taştan 05 Ağustos 2016
 • 0
  Benim düşüncem eşit miktarda var olan madde ve antimadde çarpıştıgında ortaya çıkan enerjiden maddenin oluşmasıdır(E=mc^2). O kadar çok antimadde ve madde çarpıştığında madde olusturabilecek kadar enerji çıkabileceğini düşünüyorum. Tek sorunum Enerji antimaddeye dönüşebilir mi? Dönüşemiyorsa neden?
  Deniz Taştan 05 Ağustos 2016
 • -1
  Evrendeki maddelerin var olmasını X + 1 sayıdaki maddenin X anti-maddeye olan üstünlüğüne borçluyuz dediğin gibi . Bence bu madde ve anit-madde ' nin kütlelelerinin aynı ama spin ve elektrik yüklerinin farklı oluşunu en iyi kuantum fiziği ve mekanikleri açıklayacaktır . Bence her iki durumda olasıdır .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 05 Ağustos 2016
 • 0
  Fizikte T,C,P simetrileri vardir. T, zamansal ters çevirme; C, yük eşleniği; P ise ayna görüntüsüdür. Madde ve antimadde arasinda tam simetri olmamasından dolayı, bigbang'in sonrasında kuark ve anti-kuarklar arasında dengesizlik oluştu ve kuarklar baskın geldi. İşin önemli noktası, bazi parçacıkların her simetri kuralına uymamasından dolayı herhangi bir şekilde anti-madde, maddeye üstün gelemezdi.
  Erşah Topaç 05 Ağustos 2016
 • +1
  Bu arada enerji antimaddeye de dönüşebilir. Atomaltı dünyasında pek cok bozunum esnasında anti-parçacıklar doğal süreçlerle oluşmaktadırlar.
  Erşah Topaç 05 Ağustos 2016
 • 0
  Ben bu konuda zincirleme bir reaksiyondan oluşan karmaşa sonucu olarak düşünüyorum. Büyük patlamanın ilk kıvılcımında parçacık ve anti parçacık oluşup birleşti ve oluşan enerji büyük patlamanın etkisini ve karmaşayı daha da katlandırdı, peşpeşe sayılamayacak kadar çok parçacıklar oluşup enerjiye çevirip patlmanın şiddetini arttırdı ki etrafa parçacıklar birleşemeden saçılmaya başlandı
 • 0
  Bu konuda büyük patlama sırasında bir sürü parçacık oluştu ve simetrik olanların birbirini enerjiye dönüştürdüğünü düşünüyorum. Fakat nötrino benzeri parçacıkların zıt yüklüsü yoktur, aslında zıt olacak yükleri de yoktur, yüksüz parçacıklardır. Bu nötrinoların çarpışıp ayrılmasından daha küçük parçacıklar yani elektron ve protonlar oluşabilir, bu parçacıklarda yarı yarıya negatif ya da pozitifları olurdu. Yüzde 50 ihtimalin biri gerçekleştir ve bildiğimiz maddeye evrilecek parçacıklar oluştu...
 • 0
  Bu konudaki düşüncem büyük patlama sırasında bir sürü parçacık oluştu ve simetrik olanların birbirini enerjiye dönüştürdüğünü düşünüyorum. Fakat nötrino benzeri parçacıkların zıt yüklüsü yoktur, aslında zıt olacak yükleri de yoktur, yüksüz parçacıklardır. Bu nötrinoların çarpışıp ayrılmasından daha küçük parçacıklar yani elektron ve protonlar oluşabilir, bu parçacıklarda yarı yarıya negatif ya da pozitifları olurdu. Yüzde 50 ihtimalin biri gerçekleştir ve bildiğimiz maddeye evrilecek parçacıklar oluştu...
 • 0
  Bu konudaki düşüncem büyük patlama sırasında bir sürü parçacık oluştu ve simetrik olanların birbirini enerjiye dönüştürdüğünü düşünüyorum. Fakat nötrino benzeri parçacıkların zıt yüklüsü yoktur, aslında zıt olacak yükleri de yoktur, yüksüz parçacıklardır. Bu nötrinoların çarpışıp ayrılmasından daha küçük parçacıklar yani elektron ve protonlar oluşabilir, bu parçacıklarda yarı yarıya negatif ya da pozitifları olurdu. Yüzde 50 ihtimalin biri gerçekleştir ve bildiğimiz maddeye evrilecek parçacıklar oluştu... Şahsen 3. halin olanaksızlığını mümkün görmediğimiz için simetrik yaklaşımı kabul ederim ama illaki olacak diye görmem, 1 ve -1 var sa 0'da 3. haldir..
 • -1
  Bu konudaki düşüncem büyük patlama sırasında bir sürü parçacık oluştu ve simetrik olanların birbirini enerjiye dönüştürdüğünü düşünüyorum. Fakat nötrino benzeri parçacıkların zıt yüklüsü yoktur, aslında zıt olacak yükleri de yoktur, yüksüz parçacıklardır. Bu nötrinoların çarpışıp ayrılmasından daha küçük parçacıklar yani elektron ve protonlar oluşabilir, bu parçacıklarda yarı yarıya negatif ya da pozitifları olurdu. Yüzde 50 ihtimalin biri gerçekleştir ve bildiğimiz maddeye evrilecek parçacıklar oluştu... Şahsen 3. halin olanaksızlığını mantıklı olarak algılarız, simetrik yaklaşımı kabul ederim ama illaki olacak diye görmem, 1 ve -1 var sa 0'da 3. haldir..
 • 0
  maddenin antimaddeden fazla olduğu gibi bir sebep doğru olamaz... şöyle düşünün düz bir zeminde bir tepe yapmak istiyorsunuz... bu tepeyi inşa etmek için zeminde tepenin boyu kadar toprak alırsınız... oluşan çukuru antimadde tepeyi ise madde olarak farzedin... bu durumda antimadde ile madde arasında kesin bir eşitlik olacaktır... arkadaşında dediği gibi düzenli bir simetrik yapı kurulamadığı için çoğunluk birbiriyle birleşerek ışıyarak yok oldu... geriye biraz madde ve aynı ölçüde antimadde kaldı... biz geriye kalanların bir meyvesiyiz...
  Doğukan Şimşek 05 Ağustos 2016
 • 0
  Sen maddeden oluştuğun için skoru yanlış okuyor olmayasın?
  İlyas 05 Ağustos 2016
 • 0
  Bana göre madde ve antimadde bozuk paranın iki yüzüdr. Biz paranın madde tarafını gördüğümüz için üstün olan madde diyoruz. Antimaddelerin dünyasında ise antimadde üstün geldi. Ve bana göre antimaddeler hiçte maddenin esareti altında olmadılar.
  mevlütşaybak 06 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap