• +1

  Ses hızını geçersek geçmiş sesleri duyar mıyız?

  Özkan KÜÇÜKÇELİK 04 Ağustos 2016
 • 0
  Ses hızını geçebilen uçaklar zaten mevcut onlar herhangi bir ses duymadığına göre bizde duyamayız diye düşünüyorum
  Mehmet 04 Ağustos 2016
 • 0
  Ses hızını geçmek seste geriye gitmek demek değildir. Sadece sesin yayılmasından daha hızlı hareket ettiğiniz için sadece sesten hızlı gidersiniz. Yani kendiniz içinde bulunduğunuz uçağın motor sesini dahi duymazsınız (Zira motor arkanızda ve siz sesten hızlısınız, motordan çıkan ses size ulaşamaz). Bundan ibarettir durum.
  Mustafa Okat 04 Ağustos 2016
 • 0
  Peki @Mustafa Okat uçak motoru uçağın önünde olsaydı biz sesleri dopler etkisiyle mi duyardık
  Mehmet 04 Ağustos 2016
 • 0
  @mustafa okat ses hızıyla giden uçukta gerye doğru bağırınca ses kendi hızını geçmiş olmaz mı aceba o zaman ne olur ?
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  @mustafa okat ses hızıyla giden uçukta geriye doğru bağırınca ses kendi hızını geçmiş olmaz mı aceba o zaman ne olur ?
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  Sesin kaynağından yola çıkıp hızla uzaklaşıp ses dalgasını geçtikten sonra durup dinlersen duyabilirsin. (: Ya da niye duymayasın ki?
  İlyas 04 Ağustos 2016
 • 0
  İlginç olan sesten hızlı giden bir uçakta kişi bağırdığında kendi sesi de aynı uçakta olduğu gibi ses hızı geçerken patlama yaratır mı? Yani dünya ve güneşi baz alırsak zaten sesten hızlı hareket ediyor olabiliriz. Bu durum galiba çevremizdeki maddenin hareketi sese direnç gösterdiğinden kaynaklanmakta. Ses hızı içinde ses hızı gibi oldu mazur görün.
  Vide supra 05 Ağustos 2016
 • 0
  @Mehmet Muhtemelen motor önde olsaydı muhtemelen bir karmaşa duyacaktık. Uçağın hem önce çıkardığı hem şu anda çıkardığı sesleri bir arada duyacaktık. Emin olamıyorum. Kestirmesi çok zor bir durum.
  @sevim, @Cemaleddin karakaş Eğer pilot uçağın içerisindeyse bu dışarıdan bağımsız bir durumdur. Uçağın içerisi yalıtımlı olduğu için pilot aslında ses hızını aşmak bir kenara, -uçağa göre- sabit hızda durmaktadır. O yüzden bağırırsa kendi sesi gene uçak içerisinde ses hızıyla dağılır.
  Mustafa Okat 05 Ağustos 2016
 • 0
  Evet ses zaten madde içindeki titreşimlerle oluştuğu ve yayıldığından tekrar madde ortamına göre değerlendirilmesi gerekir. Işıktan farklı olduğu durum da bu zaten.
  Vide supra 05 Ağustos 2016
 • +1
  Çünkü ses ve ışık tamamen bağımsız iki farklı faktördür. Ses hızı aşılabilir ama ışık hızı aşılamaz. Işık hızına sadece yaklaşabilirsiniz. Ancak ışık hızına yaklaştıkça zaman da o oranda yavaşlar. Yani saniyede 25 metre ile hareket eden bir cisim için zaman 0,0000000000000001 birim yavaşlıyorken saniyede 299.000.000 metre hızla hareket eden cisim için fark edilir derecede yavaşlayacaktır (tabii cisim bunu kendi algısında hissedemez, dışarıda kalan o hızda olmayan her şeyin daha hızlı hareket ettiğini, kendisi dışındaki zamanın çok hızlandığını görür). Eğer ışık hızına tam ulaşılırsa zamanın duracağı, geçilirse de geriye gideceği düşünülür.
  Mustafa Okat 05 Ağustos 2016
 • 0
  var olan sesin hızını geride bırakmak demek geçmişi değil gelecekteki yani bizden hızlı (önde) yaşayan boyuttaki sesleri duymak demektir.
  Nezaket UZUN 05 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap