• 0

  sicim teorisine göre aslında her atomun içinde ve atomların aralarında büyk bir bosluk var . bizler atomlardan oluşuyorsak hücrelerimiz neden dağılmıyor yada duvardan geçemiyoruz ?

  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  Açıkçası hücrelerin neden dağılması gerektiğini anlamadım yani. :-)
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 04 Ağustos 2016
 • +3
  Atomaltı dünyasında da her parçacık her engelin içinden geçemez. Bunu yapabilmesi için o parçacığın yeterli enerjisi olması gereklidir. Kuantum dünyasında parçacıklar çok küçük kütleli ve çok yüksek hızlı oldukları için, bu parçacıkların çoğu önüne gelen engelleri, o engeller orada sanki yokmuş gibi, geçebilirler. Parçacıkların kütleleri arttıkça ve hızları azaldıkça engellere takılmaya başlarlar. Biz, gözle görülen ve klasik mekanik yasalarına tabi olan varlıklar, çok yüksek kütleler ile çok düşük hızlarda hareket ettiğimiz için duvar gibi engellerden geçemiyoruz. Ayrıca hücrelerimizin neden dağılmadığı konudan alakasız bir soru fakat cevabı hücre zarının yapısı ile ilgili. Atomlarımızın neden dağılmadığını kastettiysen, atom çekirdeğini bir arada tutan yeğin kuvvet ve elektronların uçup gitmesini engelleyen elektromanyetik kuvvet sebebi ile atomlarımız dağılmıyor.
  Erşah Topaç 04 Ağustos 2016
 • 0
  Atomların etrafında dönen elektronlar aynı yükte oldukları için birbirlerini iter, atomlar hiçbir zaman birbirine temas edip birbirlerinin içinden geçemezler, yani atomu atom yapan elle tutulacak şey yapan parçacıklarından çok parçacıklarının oluşturduğu manyetik alanlardır. Ha atomların içinden geçen onlarla çok az etkileşime giren parçacıklar mevcut mu? Nötrinolar buna en iyi örnektir...
 • 0
  Atomların etrafında dönen elektronlar aynı yükte oldukları için birbirlerini iter, atomlar hiçbir zaman birbirine temas edip birbirlerinin içinden geçemezler, yani atomu atom yapan elle tutulacak şey yapan parçacıklarından çok parçacıklarının oluşturduğu manyetik alanlardır. Ha atomların içinden geçen onlarla çok az etkileşime giren parçacıklar mevcut mu? Nötrinolar buna en iyi örnektir... Nötrinolardan oluşan bedenlerimiz olsaydı titanyumun içinden bile geçebilirdik..
 • +1
  Atomların etrafında dönen elektronlar aynı yükte oldukları için birbirlerini iter, atomlar hiçbir zaman birbirine temas edip birbirlerinin içinden geçemezler(nükleer kaynaşmalar istisna), yani atomu atom yapan elle tutulacak şey yapan parçacıklarından çok parçacıklarının oluşturduğu manyetik alanlardır. Ha atomların içinden geçen onlarla çok az etkileşime giren parçacıklar mevcut mu? Nötrinolar buna en iyi örnektir... Nötrinolardan oluşan bedenlerimiz olsaydı titanyumun içinden bile geçebilirdik..
 • +1
  Atom çevresinde dolanan elektronlar birbirini iter.Bu yüzden geçemeyiz.Ama atomlar tünelleme yapabilselerdi geçebilirlerdi.
  Mr.Physics 04 Ağustos 2016
 • 0
  @ KEMAL @ Erşah Topaç tam anlamıyla sorumu soramamışım özür dilerim . hücrenin dağilmasından kastım her bir hücrenin karbon ve daha birçık atomdan meydana gelmesi yani hücre yapısını o atomları bir arada tutan mekanizma nedir idi fakat cevap geldi teşekkürler :)
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  @SEVİM , öyle desene (: , Bu arada emir, atomları birbirinden uzak tutan çekirdeklerinde ki protonların birbirini itme kuvvetidir . Bu itme kuvveti nükleer reaksiyon sırasında nötron bombardımanı yoluyla aşılabilir .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 04 Ağustos 2016
 • 0
  @Kemal yani bu itme kuvveti ortadan kaldırılınca atomlar tam anlamıyla birbirine temas eder mi diyosun ?
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  @Altan Yıldırım nötrinolar hakkında daha geniş bir açıklama yapabilir misiniz aceba ?
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  Aynen öyle , aslında bir şeye tam anlamıyla dokunamıyor oluşumuzun sebebi bu kuvvettir .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 04 Ağustos 2016
 • +1
  Biz zaten atomlara tam olarak değmiyoruz ve temas yüzeyi ile cisim arasındaki mesafe 1 armstrongdur bu itme kuvvetinden dolayı.İtme kuvveti olmasaydı atomlarla reaksiyona girerdik ve bu iyi olmazdı.
  Mr.Physics 04 Ağustos 2016
 • 0
  @sevim her saniye 100 trilyon nötrino vücudumuzdan geçer ve neredeyse her yeri
  Deniz Taştan 05 Ağustos 2016
 • 0
  @sevim Nötrinolar, leptonlar grubundan parçacıklardır. 3 çeşit nötrino vardır bunlar muon,tau ve elektron nötrinolarıdır. Sembolü yunancadaki Vu harfidir. Güneşten ve Kozmik Işınlar, Dünyayı bol miktarda Nötrino
  Deniz Taştan 05 Ağustos 2016
 • +1
  @sevim Nötrinolar, leptonlar grubundan parçacıklardır. 3 çeşit nötrino vardır bunlar muon,tau ve elektron nötrinolarıdır. Sembolü yunancadaki Vu harfidir. Güneşten ve Kozmik Işınlar, Dünyayı bol miktarda Nötrino yağmuruna tutarlar. Her saniye yaklaşık 100 trilyon nötrino içimizden geçer. Neredeyse her maddenin içinden geçebilirler. Elektrik yükleri 0'dır. Spin değerleri 1/2'dir. Işık hızına yakın bir hızda hareket ederler. Özellikle Beta bozunumları ve fizyon sonucunda oluşurlar
  Deniz Taştan 05 Ağustos 2016
 • 0
  @deniz , '' füzyon '' olmalı galiba o (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 05 Ağustos 2016
 • 0
  @deniz açıklayıcı oldu bilgileriniz için teşekkürler :)
  sevim 05 Ağustos 2016
 • 0
  Biliyorumda nötrinolar güneşin merkezinde ki füzyon reaksiyonları sonucu oluşan birşey
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 05 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap