• +1

  zaman nasıl başlamış yada ortaya çıkmış olabilir ?

  sevim 03 Ağustos 2016
 • 0
  Bigbang ile yaklaşık 14 milyar yıl önce zaman başlamıştır.
  abkc 03 Ağustos 2016
 • 0
  ABKC ; peki zamanı nasıl tanımlarsınız içinde süre ve boyut kelimeleri geçmeden ?
  sevim 03 Ağustos 2016
 • +2
  @Sevim , Eğer zaman'nın büyük patlama ile başladığını varsayarsan , zaman bir ölçü birimi değildir . Eğer büyük patlama'nın , zaman'nın herhangi bir periyotunda olduğunu varsayarsan , evet zaman bir ölçü birimidir . Aslında hep büyük patlamadan önce ne vardı ? diye sorarız aslında burda bile zamanın daha önce var olan bir boyut olduğunu kabul etmiş oluruz . O yüzden nasıl insanlık tarihi için MÖ yada İÖ ( İÖ: İSADAN ÖNCE ) kavramlarını kullanmışsak , evren için referans alabileceğimiz bir periyot olarak BBÖ yada BBS ( Big Bang'den önce ve Big Bang'den sonra ) kavramlarını ele almamız gerekirdi ama bizler genelde nedense Zaman'dan önce ve sonra kavramlarını kullanıyoruz .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • +2
  Kısacası ben , zincirleme bir reaksiyon sonucu oluşan big bang'ın zamanı başalttığını düşünmüyorum . Bence zaman önceden de vardı ve big bangde zamanın belirli bir periyodunda meydana gelen bir olaydı . Zamanın bizim için 14 milyar yıl önce var olması zamanın 14 milyar önce başladığı yanılgısına düşmemize engel değildir bence .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • +2
  İşin nasılı için elimde şuan SÜPER EVREN yada HİPER EVREN teorisinden başka bir yok ama, yeni bir teori üretmeye çalışıyorum . Ama kesinlikle bu soru '' 14 milyar yıl önce , sonsuz yoğunlukta , sonsuz sıcaklıkta ki bir tekillikle başladı '' cevabından fazlasını hak eden bir soru bence .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • +1
  Aynen öyle . @allıance33 .
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • 0
  Zaman şuanda günümüzde bir boyut olarak görülüyor. Bigbang düşüncenin maddeye dönüşümü oalrak tanımlasak zaman bigbang ile başladı desek yalnış olmaz herhalde.
  Abdül Hakim Hüseyini 03 Ağustos 2016
 • +1
  @Mr. Nobody bigbangden öncede zaman vardı hipoteziniz bana çok kabul edilebilir görünüyor. ama daha öncesine gidelim. mesela büyük patlamadan öncesine gidelim. big bang zamanın bir evresinde meydana gelmiş olsun . yine soru cevaplanmıyor zamanın başlangıcı için hala cevap yok gibi başka fikirler de almak isterim.
  sevim 03 Ağustos 2016
 • +1
  Şuan ki zaman boyutu , senin ilk başta oluştuğunu düşündüğün zaman boyutundan farklı bir boyut . Big bang'den önce ki zaman nasıl oluştu sorusuna cevap vermek için düşsel bir yolculuğa çıkmak gerekir bence . Ben daha çok big bang'den önce zaman konusuna açıklama getirmeye çalıştım ama @allıance33 , zamanın nasıl ortaya çıkışına cevap vermiş , bence mantıksız bir açıklama da değil . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • 0
  Aslında zamanın ne zaman başladığını sormak sanki şuna benziyor '' Ölümü nasıl öldürürüm ? (: '' . Neden olmasın allıance33 . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • +1
  @ Mr. Nobody (: okurken tamda yazdığınıza benzer birşey düşünmüştüm (: zaman ne zaman başladı yada zaman başlar mı ? böyle bir soruda türkçe dilindeki anlamıyla zamanın başlamasının öncesinde yine bir zamandan söz etmek demek oluyor. @Alliance bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler sizlerinde söylediği gibi zamanın nasıl başladığı soruna bir cevap oluşturmussunuz. sicim teorisi fevkalade ilgimi çeken bir kuram. zamanın ilk hareketle değil de ilk hızla ortaya çıktığını söylesek sizce anlamda bir değişiklik olur mu ? zira hız hareketin bir sonucu.
  sevim 03 Ağustos 2016
 • 0
  Mr.Nobody-- Bende senin görüşüne katılıyorum.BBÖ de zaman vardır bence.Fakat o zaman diliminde ne olmuş,ne bitmiş,yani big bangtan önceki sonsuz zaman dilimini düşünecek olursam,aklıma Tanrı'yı kim yarattı sorusu geliyor.Tanrı'nın melekleri yaratana kadar geçen sürede ne yaptığı soruları aklıma geliyor.
  Mr.Physics 03 Ağustos 2016
 • 0
  @Emir , tanrıyı kim yarattı sorusuna cevap mı arıyorsun ? Yapman gereken tek şey , yakınındaki aynanın karşısına geçmek ve uzunca aynadan yansıyan '' İNSAN GÖRÜNÜMLÜ TANRIYA '' bakman . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • 0
  Yok bence benden alıntı yapmış olmalılar . (:
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 03 Ağustos 2016
 • 0
  @Alliance33 o zaman düşünelim ilk hızın oluşması harakete bağlı hareket de yogun enerjiden mi kaynaklı ?
  sevim 03 Ağustos 2016
 • 0
  Bigbang modeline göre en başta tek bir nokta vardı. Bu noktadan sonsuza kadar uzayan tek boyutlu doğrular çıkıyordu. Sonra bir(kaç/hepsi) doğru(lar) başka bir noktayla etkileşime girdi ve 1. boyut oluştu. Sonra bu tek boyutlu doğru(lar) 3. bir noktayla etkileşime girdi 2 boyutlu düzlemler, sonra 3. boyutlu maddeler oluştu. Bu 3 boyutlu maddelerden bazıları diğer maddelerle etkileşime girdiğinde 4. boyut oluştu...
 • 0
  4. boyuttan kastımız zaman oluyor etkileşime girdiği diğer maddeler nedir ki hareketi başlatmıştır ?
  sevim 04 Ağustos 2016
 • 0
  Bigbangin oluştuduğu entropi hareketin ilk basamağı, birbiriyle etkileşime giren parçacıklarda ikinci basamağını...
 • 0
  zaman: bir var oluş ve yok oluştan ibarettir.
  Muhammed Yolçi 12 Ağustos 2016
 • 0
  Bigbang den önce zaman varmı yokmu sorusu aklıma "zaman yokken birseyler yaratılabilir mi ?" Sorusunu getiriyor zira insan beyni nedensellik arıyor olaylarda (big bang)
  umut metin 18 Ağustos 2016
 • 0
  Benim anladığım kadarıyla zaman bir sistemde değişiklik ve ilerleyişi sağlayan etkendir.Zamana bir başlangıç veriyorsam onun öncesini sabit bir durgunluk ya da yokluk olarak kabul ederim.Fakat zamanı durgun haldeki kainat başlatamaz.Bu nedenselliğe aykırı olur.Var olmayan bir şeyin kendini yaratması gibi.Böyle bir durumda bence iki cevap vardır: Ya kainat ve zamanın dışında "Tanrı" dediğimiz sonsuz güç zamanı başlattı,ya da zamanın başlangıcı yoktur,zaman ezeli ve ebedidir ve kainat sürekli bir döngü içindedir.
  Batuhan Yılmaz 25 Ağustos 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap